Reklama

10. 12. 2017  |  Publicistika  |  Autor: Pavel Mohrmann

Polemika II.: Je společná koncepce vodního hospodářství uskutečnitelná, nebo je to jen zbožné přání?

Minulý týden jsme se v prvním díle polemiky věnovali tématu společné koncepci českého vodního hospodářství. Je ale možné v našich podmínkách tisíců subjektů v oblasti VaK a šesti státních podniků Povodí hovořit o této společné koncepci?

V dnešním díle polemizovali na toto téma Anatol Pšenička, generální ředitel Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava, a.s. a Jiří Heřman, předseda představenstva ČEVAK.:

Anatol Pšenička:

Vodárenství je jako obor roztříštěné jak z hlediska vlastníků infrastruktury, provozovatelů, ale i orgánů, které sektor ovlivňují a regulují. To samozřejmě přináší v praxi řadu problémů. Nicméně na druhou stranu bychom se neměli bát se také pochválit, protože vodárenství v České republice funguje i přes tyto zmiňované skutečnosti velmi dobře a na vysoké úrovni. To je patrné především, když máte možnost srovnání s okolními státy, jako jsem měl v uplynulém období já. Kolegové ze Slovenska nebo Polska byli v řadě oblastí překvapeni, jak dobře vodárenství u nás funguje.
A k fragmentaci. Jestliže vlastníci menších vodárenských společností vyhodnotí, že je pro ně efektivní, praktické a výhodné se sloučit do větších celků, mohou tak učinit i dnes. Takže bych nebyl v této oblasti pro nějaké plošné a striktní nařizování. S přihlédnutím ke konkrétním podmínkám v daném regionu se jistě vlastníci budou snažit odpovědně rozhodnout, jaká forma uspořádání je nejlepší pro jejich praktické fungování, ale především pro kvalitu služeb pro jejich odběratele.

Jiří Heřman:

Nemyslím, že je zcela namístě pojem „koncepce“ - tu obor má a není tím, nad čím by se rezorty, jichž se to týká, svářily, spíše bych mluvil o potřebě společného postupu při realizaci té koncepce stávající. Také bych mírnil oblíbené klišé o pěti ministerstvech, která řídí obor - ve skutečnosti jde pouze o tři, z nichž u MŽP se o řízení oboru dá mluvit pouze proto, že mu historicky připadla úloha posla nesmyslných požadavků Evropské komise. Až jednoho dne (doufejme, že blízkého) skončí dotační éra, bude jeho role opět „pouze“ ve formulaci požadavků na ochranu čistoty vod. Takže dlouhodobě jde pouze o zemědělství a finance.

© Průmyslová ekologie, s.r o. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372