Reklama

2. 12. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: (mar)

Textilní odpad H&M končí jako palivo v elektrárně

Oděvní řetězec takto likviduje neprodané poškozené oblečení, které má nahrazovat fosilní zdroje.

Švédsko patří k zemím s nejvyšším podílem přeměny odpadu na energii ve spalovnách. Ale nejen tato zařízení využívají odpad za účelem energetického využití.

Spoluspalování využitelného materiálu se realizuje i v elektrárnách vyrábějících teplo a elektrickou energii.

Příkladem může být teplárna a elektrárna ve švédském Västeraas. Ta by měla od roku 2020 spalovat už jen nefosilní paliva. Ropu a uhlí nahradí odpadní teplo a materiály jinde těžko využitelné.

%pst%

Jedním z takových zdrojů bude textilní odpad. Ten má pocházet i od oděvního řetězce H&M. Půjde o oblečení, které se módní značce nepodařilo prodat na trhu.

"Pro nás je to materiál, který lze energeticky využít," říká Jens Neren, ředitel oddělení dodávek paliva společnosti Mälarenergi, která teplárna provozuje. "Naším cílem je využívat pouze obnovitelné a recyklované palivo."

Švédská teplárna spaluje veškerý odpad vyprodukovaný v nedalekém městě Eskilstuna. Ve stejném městě se nacházejí i skladovací prostory řetězce H&M.

Podle jejích zástupců však do teplárny neputuje vše neprodané oblečení, ale pouze takové, jehož nošení je nebezpečné. Mělo by se jednat zejména o oděvy, které obsahují plíseň, případně nevyhovují přísným předpisům o chemikáliích.

Oblečení od H&M tvoří však pouze zanedbatelný podíl ze všeho spalovaného odpadu elektrárny. Od začátku tohoto roku to bylo přibližně 15 ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372