Reklama

3. 9. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: (mar)

Syntetická paliva mohou zachránit spalovací motory před zánikem

Hybridní vozidlo na syntetické palivo může být za určitých okolností levnější než elektromobil s dlouhým dojezdem, tvrdí odborníci společnosti Bosch.

Používání spalovacích motorů v dopravě je spojeno s vypouštěním skleníkových plynů, zejména oxidu uhličitého. Představa automobilů s klasickými motory, které by neprodukovaly žádné uhlíkové emise, byl zatím spíše fantazií. To se však může změnit.

Uhlíkově neutrální spalovací motory využívající syntetická paliva představují alternativní možnost ke stále se zvyšujícímu prosazování elektromobilů.

Oxid uhličitý se přeměňuje na surovinu, která se s pomocí elektřiny z obnovitelných zdrojů používá k výrobě benzinu, nafty nebo náhražky zemního plynu. "Díky syntetickým palivům je možné přeměnit benzínové a dieselové motory na uhlíkově neutrální a významně přispět k omezení globálního oteplování," říká Volkmar Denner, předseda představenstva společnosti Robert Bosch GmbH.

Odborníci společnosti Bosch odhadli, že používání syntetických paliv jako doplňku k elektrifikaci v Evropě by mohlo do roku 2050 ušetřit 2,8 gigatonů CO2. To odpovídá přibližně trojnásobku emisí oxidu uhličitého v Německu v roce 2016.

Zástupci společnosti se domnívají, že dosažení klimatických cílů si kromě elektromobility žádá i další inteligentní řešení. Vycházejí přitom z předpokladu, že i kdyby všechny automobily jednoho dne jezdily na elektřinu, tak letadla, lodě a nákladní auta budou ke svému pohonu i nadále používat především palivo.

"Uhlíkově neutrální spalovací motory poháněné syntetickými palivy jsou tak velmi slibnou cestou k prozkoumání a to i v případě osobních automobilů."

Další výhodou syntetických paliv je podle společnosti Bosch i to, že i nadále může být využívána síť stávajících čerpacích stanic. Totéž platí i pro stávající know-how v oblasti technologie spalování.

Hybrid na syntetické palivo je levnější než ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372