2/2023

Oběhové hospodářství je to jediné, co situaci na planetě zvrátí

| autor: Martina Jandusová0

Oběhové hospodářství je to jediné, co situaci na planetě zvrátí

Po krátkém přivítání na 27. ročníku kongresu je slovo předáno Zdeňku Horsákovi, generálnímu řediteli firmy SUEZ. Svou přednášku o oběhovém hospodářství zahajuje zdánlivě nesouvisejí astrofyzikou. Nedávno mě zaujalo v pořadu Hyde parkcivilizace vystoupení Martina Reese. V oběhovém hospodářství dělám 30 let překvapilo , že astrofyzikové mluví o stejné věci,“ říká Zdeněk Horsák. Podle posledních výzkumů v naší galaxii neexistuje žádná jiná civilizace. Záleží jen na nás, zda se nám podaří galaxii posílit I astrofyzikové vidí, jak planetu ničíme,“ vysvětluje Horsák.

Právě 21. století se zdá být rozhodujícím obdobím v tom, kam se lidstvo a civilizace bude ubírat. V případě, že planetu zničíme, nesplníme náš úkol,“ říká Zdeněk Horsák. Úkolem, nebo ještě lépe zásadním poselstvím, je předat naše vědomí do vesmíru. A my bychom se měli začít snažit, jelikož na nás leží obrovská odpovědnost. Došel jsem k tomu, že oběhové hospodářství je to jediné, co situaci na planetě zvrátí,“ dodává Zdeněk Horsák.

Následující řečník, Miloš Kužvart ředitel České asociace oběhového hospodářství, varuje před nadcházející situací v českém odpadovém hospodářství. „Je možné, že budeme vystaveni hrozbě, kdy naše směsné komunální odpady budou vyváženy do zahraničí ke spálení,“ říká ředitel ČAObH.

Rizikem nízkých skládkovacích poplatků v tuzemsku je, že se posunujeme k situaci, která panuje v zemích na Balkáně. „Kéž bychom se k nim posunovali, my za nimi zaostáváme,“ podotýká Kužvart. Situace v nakládání s odpady tak nevypadá růžově. „Nic než vývoz do zahraničí nám nezbude a my opět budeme za hlupáky Evropy,“ dodává Miloš Kužvart.

Ve své přednášce se Petr Havelka z České asociace odpadového hospodářství zaměřuje na evropské cíle v odpadovém hospodářství, které si Evropa klade a doplňuje je konkrétními nástroji k jejich splnění. Upozorňuje i na poměry v plastových odpadech. „Evropa má problém s recyklací plastů, ve výrobě se zvyšuje pestrost používaných materiálů, což ztěžuje následnou recyklaci,“ říká Petr Havelka. Evropská čísla recyklace plastů nejsou nijak uspokojivá. „Z produkce plastů se průměrně energeticky využívá 39 %, 31 % jde na skládky a pouze 30 % se recykluje,“ doplňuje ředitel ČAOH.

Foto: Zdeněk Horsák, SUEZ a. s.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP