Reklama

20. 6. 2017  |  Publicistika  |  Autor: redakce/MPO

Vítězové soutěže MPO “Přeměna odpadů na zdroje“ byli vyhlášeni na slavnostním odpoledni v Senátu

Slavnostního vyhlášení soutěže „Přeměna odpadů na zdroje“, které se uskutečnilo ve Valdštejnském paláci, se zúčastnil Eduard Muřický, náměstek ministra průmyslu a obchodu.

Soutěž probíhala v pěti kategoriích a zapojilo se do ní široké spektrum účastníků. V rámci vyhlášení byl představen Katalog vítězných a nominovaných projektů. Vyhlášení soutěže moderovala zpěvačka Radka Fišarová, která program zpestřila i svým pěveckým vystoupením.

Cílem soutěže „Přeměna odpadů na zdroje“ je upozornit na potřebu chovat se k surovinám zodpovědně, s rozumem a péčí. Sdílení zkušeností a inovativních nápadů, jaké jsme na dnešním vyhlášení soutěže viděli, považuji za impuls, který pomůže vzbudit zájem širší veřejnosti o tuto problematiku a dostat tak šetrné způsoby hospodaření se surovinami do širšího povědomí lidí,“ uvedl Eduard Muřický během zahájení slavnostního odpoledne.

Soutěž probíhala v pěti specializovaných kategoriích zaměřených na základní, střední a vysoké školy, na firemní sektor a na sféru veřejné správy. Každou kategorii hodnotila porota složená z odborníků na příslušnou problematiku z řad zástupců MPO, MŠMT, vysokých škol, odborných asociací, organizací a svazů.

První tři místa byla udělena v těchto kategoriích:

Nejlepší studentský projekt (vysoké školy):

 • 1.místo – Ing. Michaela Dvořáková, VUT Brno, vývoj nových kompozitních materiálů a využitím odpadních polyesterových vláken z výroby hydroizolací
 • 2.místo – Ing. Jindřich Melichar, VUT Brno, nový podlahový systém pro extrémní zatížení se zvýšeným obsahem druhotných surovin.
 • 3.místo Ing. Magdaléna Kociánová, VUT Brno, samozhutnitelné zálivky jako zpětná forma využití výkopových zemin

mpo5_VŠ_1.-3. místo.jpg

Tři nejlepší vysokoškolské projekty pochází z brněnského VUT

Nejlepší studentský projekt nebo výtvarné dílo (střední školy)

 • 1.místo – SUPŠ Jihlava-Helenín, módní oděvy, šperky, svítidla a další předměty z netradičních použitých a odpadních materiálů
 • 2.Gymnázium Heyrovského, Praha – recyklované kreativní módní oděvy s využitím použitým materiálů
 • 3.Gymnázium Heyrovského, Praha - květinové variace z odpadních plastů PET zpracované speciální technikou

mpo6_SŠ_1.místo_SUPŠ Jihlava-Helenín.jpg

Nejlepší středoškolský projekt představil tým SUPŠ Jihlava-Helenín

Nejlepší dětský projekt nebo výtvarné dílo (základní školy, volnočasové organizace)

 • 1.místo – ZŠ Zubří, hračky pro psy a jejich výcvik z použitého textilu a dalších materiálů
 • 2.místo - ZUŠ Pohořelice, fused plastik kabelky z použitých plastů zpracované netradiční technikou
 • 3.místo - ZŠ Ostopovice, loutky a kulisy z použitého papíru a dalších materiálů pro divadelní hru

mpo7_ZŠ_1.místo_Zubří.jpg

Vítěz kategorie nejlepší dětský projekt, tým ZŠ Zubří

Nejlepší výrobek z druhotné suroviny (podnikatelská sféra)

 • 1.místo – POGOTECH s.r.o., Brno, výrobky – betony, malty a prefabrikáty uzavřené struktury recyklátů, které jsou 100 % recyklovatelné.
 • 2.místo – REPLAST PRODUKT spol. s.r.o., Plzeň, interiérová oboustranná deska z recyklovaného PVC, která po ukončení životnosti je opět 100% recyklovatelná
 • 3.místo – Miroslav Karas – DESTRO, Sýkořice, betonový stavební blok STABLO ze stavebního recyklátu, který lze dle potřeby přemisťovat

mpo3.jpg

Vítěz kategorie nejlepší výrobek z recyklátu, firma POGOTECH, s.r.o. 

Čestná uznání byla udělena v těchto kategoriích:

Nejlepší využití stavební suroviny ve stavebnictví

 • Skanska a.s. Praha, předcházení vzniku odpadů v praxi – využití betonového recyklátu jako kameniva do betonu zejména v liniových stavbách

mpo8_Staveb firmy_Skanska.jpg

Skanska, a.s. Praha

Nejlepší projekt s využitím druhotných surovin ve veřejné správě

 • Obec Neuměř, revitalizace obecní návsi, místních komunikací a příprava zóny pro rodinné domy včetně rozšíření zeleně v intravilánu obce s využitím demoličních stavebních materiálů, kterými se nahradí výrobky z primárních zdrojů.

Cílem soutěže je osvěta v oblasti oběhového hospodářství, jehož nedílnou součástí je účinné nakládání se surovinovými zdroji.

Všechny soutěžní projekty představují cestu k šetrnému nakládání se zdroji a jejich dalšímu využívání, které vede k úspoře primárních surovin a tím ke snížení materiálové a energetické náročnosti výroby s pozitivním vlivem na životní prostředí a zdraví lidí.

mpo2.jpg

© Průmyslová ekologie, s.r o. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372