2/2023

Proč neplatí, že když budeme více odpadů energeticky využívat, nebude možné je recyklovat?

| autor: Martina Jandusova0

pexels-tom-fisk-3174349
zdroj: pexels

V Česku si plánovaná zařízení na energetická využití odpadů prochází trnitou cestou, kterou doprovází řada mýtů až nesmyslů. Jedním z nich je argument tvrdící, že spalovny seberou odpad zařízením, který by jej mohly materiálově využívat.

Tak nám odmítli další spalovnu…

Obecně se dá říci, že veřejná projednávání a referenda o výstavbě nových zařízení na energetické využití odpadu, nebo chcete-li spaloven, končí stejně. Spalovnu tady nechceme, postavte si to někde jinde. Nejinak to dopadlo před několika dny v Čeperkách na Pardubicku, kde vyhlásili referendum k zamýšlenému ZEVO v opatovické elektrárně. A nemuseli bychom hledat příliš hluboko v minulosti, abychom našli spoustu dalších příkladů.

Důvody odmítnutí bývají stejného charakteru. Obavy z možného zhoršení životního prostředí a dopravní zatěže. K tomu všemu zelené organizace hlasitě vykřikují, že vybudování nových zařízení na energetické využití odpadu odkloní využitelný odpad z recyklace. Navíc předvídají, že z Česka se stane „spalovnářská velmoc“ a budeme spalovat tolik odpadu, že jej budeme muset vozit ze zahraničí, abychom nakrmili všechny kotle. Neodpustí si ani zmínku o tom, že žádná nová zařízení na energetické využití nepotřebujeme. Sice nevím, do jaké křišťálové koule nahlížejí, ale nejspíš bude notné zamlžená.

Co na to statistiky

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP