Reklama

ODPADY

Od 1. 7. 2020 upravuje autorizovaná obalová společnoct EKO-KOM výši sazby odměn za zajištění úpravy a využití odpadů z papírových obalů u subjektů úpravce odpadu (třídící linky). Zároveň zahajuje popdporu rozvoje sběrné sítě pro kovy.


Služba pro předplatitele.


V posledních dvou letech se zvýšil počet požárů způsobených bateriemi v elektroodpadu. Pokud nebudou zavedena žádná opatření, mohlo by dojít ke zhoršení celé situace.


Velmi netradiční akvárium je zprovozněno v pavilonu Exotárium. Návštěvníci se mohou na vlastní oči přesvědčit, jak vypadá moře znečištěné plastovým odpadem.


Podle Asociace renovátorů tonerů koupí Češi ročně přes 3 miliony originálních tonerových kazet. Zároveň, ale také pořídí kolem 4 milionů alternativních tonerů.1 Ty pochází většinou z Číny a často jsou zdravotně závadné.


Vědci našli kousky polystyrenu ve vnitřnostech malých organismů žijících v půdě v Antarktidě. Nález vyvolává obavy, že znečištění mikroplasty už proniklo hluboko do nejvzdálenějších suchozemských potravinových řetězců na světě.


Služba pro předplatitele.


S ohledem na novou legislativu v oblasti životního prostředí, na avizované omezení skládkování komunálních odpadů, ale i zvýšení cen svozu a likvidace komunálních odpadů se obce a menší města zamýšlejí nad přechodem k systému tzv. door to door, kdy má každá nemovitost možnost třídit odpad samostatně, a to do nádob či pytlů.


Ministři životního prostředí členských států EU dnes prostřednictvím neformální videokonference diskutovali o tom, jak mohou iniciativy v rámci Zelené dohody pro Evropu pomoci obnově pandemií ochromené ekonomiky a budování odolnější a udržitelnější Evropy.


Nejhorší dopady na životní prostředí má z českých nápojových obalů nevratná skleněná láhev. Ukázala to studie pro společnost ALPLA od dlouholetého vědeckého spolupracovníka Technické univerzity ve Vídni Rolanda Fehringera. Autor ji dnes představil v Praze.


PARTNEŘI

ISSN 2570-9372