Reklama

ODPADY

Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo doporučení pro firmy, úřady i zdravotnická zařízení, jak zařazovat odpady z jednorázových ochranných pomůcek, které aktuálně vznikají v souvislosti s epidemií nemoci COVID-19, do Katalogu odpadů.


Polyvinylchlorid patří mezi nejstarší termoplasty s počátkem výroby ve třicátých letech minulého století u německé firmy IG Farben. Folie z PVC se na trh dodávaly pod obchodním označením Igelit. Dnes se již folie vyrábějí převážně z polyolefinů, avšak označení igelit se stále nesprávně užívá.


Odpadová hospodářství obcí se vlivem opatření proti šíření koronaviru v některých oblastech zastavilo. Nezbytné svozy sice fungují, sběrné dvory nikoli.


Členské státy EU nemají zájem o suroviny jako jsou plasty, papír a lepenka, drahé kovy, železo a ocel, měď, hliník nebo nikl. Z dat Eurostatu vyplývá, že v loňském roce se mimo Evropskou unii vyvezlo 25, 5 milionu tun recyklovatelných surovin.


V loňském roce Češi odevzdali k recyklaci 1 696 tun použitých baterií, což je nejvyšší číslo v historii. Je to o 3 % vice než loni a 4krát tolik, než tomu bylo před 10 lety. Zvyšuje se i účinnost sběru baterií, ta dosahuje 46 %. Na recyklaci tedy končí necelá polovina baterií, které byly dány do oběhu.


Jenom od napsání předchozí části pojednání o koronaviru se počet nakažených států rozrostl na 205 a počet nakažených osob překročil jeden milion, přičemž nejvyšší počet hlásí USA. Jenom v důsledku odstavování výroben se počet nezaměstnaných v USA zvýšil v březnu na 6,7 milionů.


Časopis výjimečně nenajdete tento měsíc ve svých poštovních schránkách. Kvůli vyhlášenému nouzovému stavu vychází pouze elektronicky. Nechceme zatěžovat Českou poštu, která nyní doručuje důležitější zásilky.


Služba pro předplatitele.


Odpady obsahující azbest většinou na první pohled neodlišíme od ostatních stavebních a demoličních odpadů (SDO), představují však vážné nebezpečí pro lidské zdraví. V tomto textu popíšeme, co to azbest je, kde se ve stavbě vzal a jak s ním nakládat.


Od propuknutí nákazy koronavirem v čínském Wu-chanu koncem roku 2019 se nákaza rozšířila do 159 států, takže WHO vyhlásila pandemii. Virus tak omezuje každodenní život a má značné dopady do ekonomiky.


PARTNEŘI

ISSN 2570-9372