2/2023

Hospodářská komora doporučuje, aby Vláda cenu benzinu a nafty snížila skrze ČEPRO

| zdroj: Hospodářská komora ČR0

fuel-g1d351bbf1_640.jpg
zdroj: pixabay

Hospodářská komora České republiky v souvislosti s rostoucími cenami pohonných hmot u českých čerpacích stanic doporučuje vládě, aby stát uplatnil svá vlastnická práva ve firmě ČEPRO, který je jedním z největších velkoobchodníků s palivy v České republice a zároveň provozuje síť s 200 čerpacími stanicemi, čímž by ovlivnil cenu pohonných hmot na trhu.

Podle Hospodářské komory stát může legitimně požadovat, aby ČEPRO na svých čerpacích stanicích prodávalo benzin a motorovou naftu s přiměřenou marží a stejně tak, aby v rámci velkoobchodního styku prodávalo odběratelům pohonné hmoty s definovanou marží. Díky tomu budou čerpací stanice ČEPRA držet minimální, ale náklady pokrývající, cenovou hladinu.

„A protože jich je na trhu dostatek,cenově ovlivní své okolí. A i kdyby někdo prodával výrazně dráž, zákazníci si budou moci zvolit, jestli budou tankovat u drahého prodejce, nebo u prodejce s „normální“ cenou. Stejně to bude fungovatna velkoobchodní úrovni, přes distributory se zastropovaná cena dostane k nezávislým čerpacím stanicím,“ vysvětluje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Podle Hospodářské komory bude ale klíčové, aby stát stanovil, co je považováno za přiměřenou marži.

ČEPRO vlastní a provozuje největší českou síť čerpacích stanic pod obchodní značkou EuroOil. V současné době provozuje 200 čerpacích stanic po celém území České republiky, což ji řadí na třetí místo v počtu čerpacích stanic a čtvrté místo podle objemu prodeje pohonných hmot.

Problematikou rostoucích cen se mimo jiné zabývalo dnešní zasedání prezidia Hospodářské komory, které diskutovalo vedle zmíněného tržně konformního řešení i možnosti netržních regulačních nástrojů ke snížení ceny pohonných hmot a energií. Rusko-ukrajinský válečný konflikt podle Hospodářské komory ukazuje, jak klíčová je mezinárodní koordinace humanitárního, sociálního a vojenského postupu.

Proto i případné efektivní nasazení netržních, zejména cenových a daňových opatření, musí být podmíněno dohodou v Bruselu. Vláda by měla přesvědčit ostatní členské státy EU,aby byla jednotlivým zemím postoupena co nejrozsáhlejší pravomoc přizpůsobit se lokální situaci prostřednictvím vlastních národních opatření, která by v této bezprecedentní mezinárodní krizi na časově omezenou dobu zrušila či podstatně redukovala harmonizovaná pravidla vnitřního trhu EU,“ doplňuje Vladimír Dlouhý.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP