Reklama

Začátkem června loňského roku jsem na tomto webu publikoval článek V Evropě bylo vloni zrecyklováno 739 525 tun PVC, ve kterém jsem referoval o výsledcích dobrovolné iniciativy VinylPlus, jejichž zasedání „VinylPlus Sustainabitity Forum 2019“ proběhlo v Praze.


Debaty o odpadech, zejména o tom, jak s nimi nakládat, neberou konce. A to nejen v souvislosti s novou legislativou. Věděli jste ale, že v drtivé většině se hovoří především o odpadech, které tvoří v celkovém množství celkem marginální část?


Jubilejní pátý ročník konference ODPAD ZDROJEM proběhne letos poprvé v rámci veletrhu URBIS SMART CITY na BVV v Brně, kvůli krizi navíc výjimečně v zářijovém termínu, ve dnech 2. a 3. 9.


Modernizační fond, na který všechny energetické zdroje už nějakou dobu čekaly, bude rozdělovat dotace od roku 2021. Evropská komise aktuálně vydala podrobná pravidla jeho fungování. Fond umožní investice do modernizace energetických systémů a zlepšení energetické účinnosti.


Na 26. zasedání Zastupitelstva Středočeského kraje bylo přijato usnesení, které definitivně vyloučilo mokřad Žabák jako lokalitu vhodnou pro výstavbu projektu Svět záchranářů. Mokřad tak i nadále bude moci plnit důležité funkce v ekosystému.


Navýšení skládkovacích poplatků je v České republice již delší dobu doporučováno Evropskou komisí. V řadě členských států Evropské unie jsou již dnes poplatky za skládkování vyšší o desítky procent než u nás.


Odevzdat použité baterie k recyklaci mohou v současné době lidé už i na pobočkách České pošty. Po úspěšném pilotním projektu, kdy bylo sběrnými nádobami na baterie vybaveno prvních 150 provozoven, se v průběhu srpna objeví sběrné boxy na baterie v celé sítí České pošty – tedy na více než 3 100 poštách.


V rámci zpřehlednění právní úpravy a odstranění její roztříštěnosti do mnoha prováděcích právních předpisů navrhlo Ministerstvo životního prostředí sloučit stávající dvě vyhlášky do jediné vyhlášky, která je nyní předkládána.


Asi prožíváme po letech léto, které z nás nevymačká poslední zbytky sil svým žárem a vedrem. Teploty jsou rozumné, nezřídka prší a když se člověk podívá vůkol, vše je sytě zelené a svěží. Nadšení z normálního léta ale média neustále rozptylují.


Německé Energievende – přechod na obnovitelné zdroje – je senzační plán a vzor pro celý svět. Němci ale sami v loňském roce ve svých odvážných vyjádřeních šlápli na brzdu. Proč?


PARTNEŘI

ISSN 2570-9372