Reklama

Čína zažila nákazu koronavirem nejdříve a v obnovování ekonomiky je dále ve srovnání s ostatními státy. Kritickým měsícem pro Čínu byl únor, proti druhé vlně úspěšně bojuje, když počet nově nakažených se pohybuje pod desítkou. Od dubna mohla najet na normální procesy, avšak byla limitována nedostatkem pracovníků a pomalým najížděním výroby automobilů.


I přesto, že právě v době po koronaviru jdou našemu průmyslu ze Zelené dohody oči trochu šejdrem, nemusí být tak zle.


Dvacítka měst na jihu Moravy dostane či již dostala přístup k šikmým leteckým snímkům. Místní samosprávy díky nim získají možnost využít nástrojů pro přesné měření ploch a výšek budov. Snímky pořídila brněnská společnost TopGis, která se na letecké snímkování Česka a mapové služby pro města a obce specializuje.


Na městských pozemcích v katastru města Lysá nad Labem se nachází mokřad zvaný Žabák. Na tomto území plánuje Středočeský kraj vybudovat komplex Svět záchranářů sloužící například k výcviku záchranných složek. Jakkoli je projekt zajímavý, jeho umístění je zvoleno velmi nevhodně.


Zdánlivě nesouvisející výrobky z plastů mají něco společného – jsou vyráběny z inženýrského plastu, konkrétně z terpolymeru akrylonitril-butadien-styren (ABS), který se snadno barví i na pastelové odstíny a lze jej bez problému mechanicky recyklovat.


Letošní slovo roku podle vydavatelů anglického výkladového Collinsova slovníku nejspíš nebude spojeno s ekologií, i když v roce 2018 si prvenství odnesl termín „single-use“ (výrobky z plastu určené pouze na jedno použití) a v loňském roce to bylo slovní spojení „climate strike“ (klimatická stávka).


Zástupci Ministerstva životního prostředí a společnosti EKO-KOM se dohodli na nové finanční podpoře sběru kovů v obcích. Motivačním nástrojem pro rozšiřování sběrné sítě na třídění a sběr kovů z domácností má být speciální příplatek obcím za každý kontejner na vytříděné kovy na jejich území.


Od posledního článku o pandemii koronaviru v USA na tomto webu ze dne 6. 4. se celkový počet nakažených ve světě přiblížil 5 milionům, samotné Spojené státy se se dostaly do popředí s 1,7 milionu nakažených. Čína již 24. 5. nevykázakla žádný nový případ nakaženého, v Evropě jsou patrné trendy poklesu. VHO však varuje před optimismem a upozorňuje ne možnost návratu koronaviru ve druhé vlně.


S novým zákonem o odpadech se objevuje i nový institut, který má být motivačním nástrojem pro obce, aby zvýšili podíl vytříděných odpadů. Tzv. třídicí sleva budí vášnivé diskuze, přestože dosud nebylo jasné, jakým způsobem se bude počítat.


Evropská obchodní sdružení FEAD, EuRIC a CEWEP, která zastupují průmyslová odvětví nakládání s odpady a recyklaci v EU, adresovaly Evropské komisi otevřený dopis, v němž zdůrazňují, že je nutné ochránit ambice Zelené dohody pro Evropu a nový akční plán oběhového hospodářství. Měly by být nedílnou součástí evropské hospodářské obnovy po koronavirové krizi.


PARTNEŘI

ISSN 2570-9372