2/2023

SP ČR: Schválená pravidla pro udržitelnost podniků v oblasti náležité péče jsou velkým zklamáním

| autor: Martina Jandusova0

32978511020_897d2a5a15_c
zdroj: flickr.com

Členské státy minulý týden dosáhly dohody na směrnici o udržitelnosti podniků v oblasti náležité péče. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR je ovšem výsledná podoba směrnice, která byla značně upravena, velkým zklamáním pro byznys.

Evropská rada po týdnech odkladů přijala 15. března směrnici o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti (CSDDD - Directive on corporate sustainability due diligence). Jak už název napovídá, směrnice CSDDD (nazývaná také jako CS3D) pro společnosti zavádí povinnosti náležité péče v oblasti lidských práv a životního prostředí.

Nové požadavky se nebudou vztahovat pouze na společnosti, ale i na jejich dceřiné společnosti a dodavatelské řetězce. Společnosti se sídlem v EU, stejně tak i společnosti mimo EU, které v EU provozují nějakou část svého podnikání, by měly nést odpovědnost za jednání svých dodavatelů.

Změny ve směrnici

Z počátku se zdálo, že konečný návrh směrnice, zveřejněný 30. ledna, bude rychle schválen. Podpora se ale rychle zhroutila potom, co Německo naznačilo, že se hlasování zdrží. Německo následovala Francie, Itálie a další členské státy, takže bylo zřejmé, že Rada nebude mít dostatek hlasů.


Přečtěte si také:

Evropský parlament a členské státy se dohodly na péči o udržitelnost podniků. Německý průmysl zuří


Oproti původnímu textu, na kterém se v prosinci loňského roku Rada dohodla s Evropským parlamentem, je tak jeho finální podoba značně kompromisní. Snižuje počet společností, na které se směrnice bude vztahovat a rozsah povinností v rámci náležité péče. Původně měla směrnice CSDDD dopadat na společnosti s 500 zaměstnanci a obratem 150 milionů eur. Počet se ale zvýšil na 1 000 zaměstnanců a obrat ve výši 450 milionů eur.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP