1/2024

Rosatom bude požadovat kompenzaci za zrušený projekt finské elektrárny Hanhikivi

| autor: Eduard Majling| zdroj: oenergetice.cz0

8357352904_3b9631af29_c.jpg
zdroj: flickr.com

Odpověď ruské společnosti Rosatom na zrušení její účasti na projektu finské jaderné elektrárny Hanhikivi 1 na sebe nenechala dlouho čekat. Její finská dceřiná společnost se nechala slyšet, že nemá jinou možnost než se bránit a požadovat kompenzaci.

Ačkoliv má Rusko zásadní podíl na dodávkách ropy a zemního plynu do řady evropských zemí, které se v posledních týdnech snaží od této závislosti oprostit, často bývá poněkud opomíjena role ruských společností v evropském jaderném sektoru. Kromě výroby a dodávek paliva pro stávající jaderné elektrárny se rovněž ruské společnosti v čele se státní společností Rosatom ucházely či stále ucházejí o účast na výstavbě nových jaderných bloků.

Příkladem může být i projekt finské jaderné elektrárny Hanhikivi 1, který ještě do nedávna byl obestřen značnou nejistotou. Na začátku května však finské konsorcium Fennovoima, které za projektem stojí, oznámilo zrušení smlouvy se společností RAOS Project, finskou divizí Rosatomu. Jako důvod konsorcium uvedlo značné průtahy v projektu a neschopnost společnosti projekt dodat. Svou roli přitom sehrál i probíhající válečný konflikt na Ukrajině, který dle konsorcia vedl ke zvýšení rizik, jež RAOS projekt nebyl schopen zmírnit.

RAOS Project však zrušení své účasti na projektu nehodlá přijmout, kdy společnost uvedla, že nemá jinou možnost, než se bránit a požadovat kompenzaci za „nezákonné ukončení“ projektu. „Rozhodnutí finských partnerů o ukončení projektu Hanhikivi 1 je netržní a politicky motivované,“ uvedla společnost RAOS Project.

Projekt sice podle společnosti čelil ve své rané fázi zpožděním, ta dle ní ale nejsou v případě komplexních jaderných projektů, u kterých jsou bezpečnost a kvalita na prvním místě, ničím neobvyklým. Stejně tak se vyjádřila, že dodala potřebnou předběžnou bezpečností analýzu a posouzení technické bezpečnosti návrhu bloku do konce roku 2021 v souladu s dohodnutým harmonogramem a Fennovoima posouzení bezpečnosti schválila letos v lednu.

Ve svém vyjádření společnost podle serveru World Nuclear News dále uvedla, že Rosatom disponuje dostatečnými zdroji a potřebnou provozní flexibilitou nezbytnou k zajištění plnění svých smluvních povinností. Společnost dále údajně připravovala záložní plány, například v podobě prozkoumání možnosti výroby reaktorové nádoby jinde než v ukrajinském Kramatorsku.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP