1/2024

Řeky, které „vydechují“ skleníkové plyny

| zdroj: bbc.com, překlad: Martina Jandusova0

river-bed-1081967_640.jpg
zdroj: pixabay

Velkým zdrojem skleníkových plynů jsou překvapivě řeky. Pokud dojde ke znečištění vody, mnohonásobně se zhorší emise v nich.

Na první pohled se zdá, že tzv. Nová teritoria jsou zelenými plícemi Hongkongu, realita je ale poněkud jiná. Řeky vinoucí se bujnou krajinou ve skutečnosti „vydechují“ velké množství skleníkových plynů. Vyplývá to alespoň ze studie, která se zaměřila na 15 vodních cest v této oblasti.

Všechny řeky byly přesyceny třemi hlavními skleníkovými plyny, konkrétně oxidem uhličitým, metanem a oxidem dusným,“ říká Derrick Yuk Fo Lai, profesor na Čínské univerzitě v Hongkongu. Lai přišel na to, že v některých řekách byly koncentrace těchto plynů 4,5krát vyšší než koncentrace v atmosféře.

Studie, která hodnotila dopad znečištění vody na emise skleníkových plynů v Hongkongu, ukázala, že řeky v této oblasti jsou trvalým zdrojem atmosférických skleníkových plynů a mohly by přispívat k oteplování klimatu. „Objevili jsme, že všechny studované řeky přispívají k emisím skleníkových plynů,“ říká Lai. Tým zjistil, že čím byla řeka znečištěnější, tím vyšší byly emise v ní. Ve znečištěnějších řekách průměrné úrovně saturace CO2, metanu a oxidu dusného (N2O) přibližně 2,2, 1,5 a 4,0krát vyšší, než v méně znečištěných řekách.

„I když je rozsah emisí uhlíku z našich řek nízký v porovnání s těmi, které vznikají při spalování fosilních paliv, neměl by jejich podíl v celkovém rozpočtu skleníkových plynů v Hongkongu být ignorován. Měl by být minimalizován, aby zmírnil budoucí klimatické změny,“ dodává Lai.

Mikrobiální aktivita

Řeky v hongkongské oblasti Nových teritorií nejsou v tomto ohledu nijak neobvyklé. Celosvětově jsou řeky významným zdrojem skleníkových plynů. Odhaduje se, že řeky a potoky každý rok uvolní až 3,9 miliardy tun uhlíku, což je přibližně čtyřnásobek množství uhlíku emitovaného ročně globálním leteckým průmyslem. Pokud vezmeme do úvahy, že na planetě zabírají relativně malou plochu, musí nám vyjít, že jde o pozoruhodně velké číslo. Kromě toho se odhaduje, že vodní systémy, jako jsou řeky a jezera, přispívají více než 50% k atmosférickému metanu a celosvětové emise N2O řek překročily 10% lidských emisí.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP