2/2023

Předloni bylo Česko téměř stoprocentně závislé na dovozu zemního plynu a ropy

| autor: Martina Jandusova0

grant-durr-15mjdcU9RKI-unsplash
zdroj: unsplash.com

Závislost Evropská unie na dovozu energie je čím dál vyšší a ani Česko v tomto ohledu nezaostává. Ze zprávy o energetické dovozní závislosti republiky v letech 2012 - 2022, kterou připravilo oddělení analýz na Ministerstvu průmyslu a obchodu, vyplývá, že posledních deset konstatně rostla.

Sedmá nejnižší dovozní závislost

Z analýzy, kterou každoročně zveřejňuje Ministerstvo průmyslu a obchodu, plyne, že celková energetická dovozní závislost Česka vykazovala v posledním desetiletí rostoucí trend. Z roku 2012, kdy dosahovala 25,3 %, vzrostla na hodnotu 41,8 % v roce 2022.

Přitom ve srovnání s členským státy patří Česká republika mezi země, které mají spíše nižší energetickou dovozní závislost. Konkrétně je sedmá nejnižší.

eu_dovoz

Nižší energetickou dovozní závislost před dvěma lety mělo pouze Finsko, Lotyšsko, Bulharsko, Rumunsko, Švédsko a Estonsko. Estonsko takového výsledku dosahuje díky tomu, že významnou část své spotřeby pokrývá těžbou břidlicové ropy. Mezi země s nejvyšší energetickou dovozní závislostí patřila naopak Malta, Kypr, Lucembursko, Nizozemsko a Řecko.

Celková energetická dovozní závislost členských států byla mezi lety 2012 a 2019 mírně rostoucí, mezi roky 2020 a 2021 poklesla. V roce 2022 opět začala růst a dosáhla hodnoty 62,5 %.

Vysoký podíl fosilních paliv

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP