1/2024

„Neekologický byznys s převážením vzduchu z jednoho místa na jiné," odmítá Bohumín zálohování

| autor: Martina Jandusova0

tanvi-sharma--4bD2p5zbdA-unsplash
zdroj: unsplash.com

V květnu představil nový ministr Hladík zálohový systém na PET lahve a plechovky, který by měl do dvou let začít fungovat. Vedení moravskoslezského Bohumína není z rozhodnutí ministerstva nadšeno, protože zavedení záloh „představuje neekologický byznys s převážením vzduchu z jednoho místa na jiné, na který nakonec doplatí poctivě třídící obce".

Podle starosty Bohumína, Petra Víchy, ve městě dlouhodobě funguje systém třídění, do kterého byly investovány miliony korun. Objem separovaných plastů v Bohumíně roste. Zatímco v roce 2018 lidé vytřídili necelých 300 tun, v loňském roce už město vyseparovalo 420 tun. Připravované změny v podobě zálohování PET lahví a plechovek ale podle vedení města tento systém znehodnotí.

„Neustále sledujeme změny v legislativě a reagujeme na ně. Zavedli jsme systém door-to-door, kdy lidé žijící v rodinných domech mají od radnice k dispozici popelnice na separovaný odpad. Na sídlištích odkládají lidé PET lahve a plechovky od nápojů do žlutých kontejnerů, kterých máme téměř sto padesát a které aktuálně dotřiďujeme ručně. V budoucnu předpokládáme ještě kvalitnější dotřídění na automatické lince,“ uvádí starosta Petr Vícha.

Spuštění systému, v rámci kterého se mají zálohovat nealkoholické nápoje a pivo v plastových lahvích a plechovkách, bude finančně nákladné. Podle analýzy Svazu obchodu a cestovního ruchu vyjde zavedení systému záloh na 5,2 miliardy korun. Na provoz systému pak bude zapotřebí téměř 1,3 miliardy Kč ročně. Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že se tímto krokem zvýší efektivita třídění v obcích. Starosta Vícha ale s takovým názorem nesouhlasí.

„To je z pohledu našeho města, které dvacet let buduje systém odpadového hospodářství, omyl. Efektivita spočívá v pravidelnosti svozů a v nastavení optimálních kapacit barevných kontejnerů. Úbytkem jedné významné komodity, kterou PET lahve představují, budeme muset celý systém přenastavit a znovu hledat jeho vyváženost. Obce navíc přijdou o odměnu za provozování žlutých kontejnerů i o výnos za prodej vytříděných PET lahví,“ konstatuje starosta. Města a obce budou mít navíc i nadále povinnost starat se o zbývající plasty, které jsou nezpeněžitelné.

Ministerstvo si uvědomuje, že kvůli zavedeným zálohám obce přijdou o část zisku z prodeje vytříděných materiálů, proto deklarovalo, že by měly mít možnost získat finanční prostředky přímo ze systému. Stát tak má převádět část financí z nevybraných záloh na nápojové obaly obcím. Podle vedení Bohumína se ale jedná přinejmenším o diskutabilní způsob.

„To, že obce mají získávat peníze od občanů, spotřebitelů, kteří lahev nevrátí, považujeme minimálně za neetické. Navíc svoz zálohovaných PET lahví a hliníku do míst třídění bude znamenat nesporný nárůst objemu dopravy a s tím spojený nárůst emisí skleníkových plynů.Je ministerstvo schopno vyčíslit ekologickou stopu svozu zálohovaných obalů z 11 000 odběrných míst?“ doplňuje starosta.

Všechny prodejny a benzinové pumpy nad 50 metrů čtverečních budou muset být do systému zálohování povinně zapojeny. Zavedení systému tak zatíží provozovatele obchodů v malých obcích, v případě Bohumína v okrajových městských částech, jelikož bude nutné, aby si zajistili skladovací prostory pro prázdné PET lahve. Dále budou muset nakoupit nové automaty na výkup lahví a vynaložit náklady na stavební úpravy. Podle starosty vyvstane ale ještě více problémů. „Zamyslel se například někdo, jak to budou dělat lidé v menších bytech? Kde budou skladovat nezmačkané lahve?“ dodává starosta.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP