1/2024

Miscanthus giganteus I.: Potřebu biomasy by mohla uspokojit rostlina výjimečných vlastností

| autor: redakce0

reed-grass-gc7a9cf08b_640
zdroj: pixabay

Miscanthus giganteus (M.xg ) patří mezi energetické plodiny a představuje nadějnou produkci alternativní energie a bioproduktů za současné sanace okrajových a mírně kontaminovaných půd: rostlina je totiž schopná růst v typech půdy, která není moc výživná.

Odolnost klimatu

Původně pochází rod Miscanthus z východní Asie a patří k vytrvalé oddenkové trávě C4, která má po celém světě asi 17 druhů, včetně M. sinensis, M. floridulus, M. sacchariflorus a M. Lutarioriparius. Rostlina dorůstá až do výšky 4 m, vyznačuje se vysokou mírou sklizně (10 - 45 tun/ha) a dalšími vynikajícími vlastnosti, jako je vysoká účinnost fotosyntézy, vysoká účinnost využití živin a vody a široká přizpůsobivost různým klimatickým podmínkám a typům půdy.

Potencionálně by se Miscanthus mohl uplatnit při obnově životního prostředí. Proto je používání plodin šetrných k životnímu prostředí považováno za oboustranně výhodnou strategii při výrobě bioenergetických surovin s vysokou účinností využití vody a živin a odolností vůči chladu.

Plodinu lze nalézt na travnatých plochách východní Asie, od tropů a subtropů po tichomořské ostrovy, teplé oblasti mírného pásma a subarktické oblasti. Takže se rostlina dokáže adaptovat na různé environmentální faktory, takže je vhodný pro pěstování v různých evropských a severoamerických klimatických podmínkách.

V ČR jsou plantáže M.xg pěstovány pouze na zemědělských pozemcích vlastněných společností HVG družstvo Handels & Vertriebsgenossenschaft v Chebu-Franzenbad. Výzkumným ústavem Silva Taroucy pro krajinu a okrasným zahradnictvím v Průhonicích, Lucavec, Michovky. V roce 2018 UJEP zřídila výzkumné pole v Chomutově v rámci projektu NATO SPS MYP.

V rámci projektu CORNET byla v letech 2020 a 2021 ve spolupráci s Výzkumným ústavem rostlinné výroby založena dvě pole Miscanthus na okrajových pozemcích v Chomutově. V roce 2022 byla míra přežití pro plantáž 67,5 %, pro plantáž v roce 2021 - 77 %.
V obou oblastech výzkumu byla půda doplněna různými látkami: průmyslovým biouhlem (dávky 5 a 10 %), kalem, digestal, NPK.

Využití

Mxg lze jako trvalku pěstovat na stejném poli po dobu asi 20 - 25 let a sklízet ji každý rok. Nejdůležitější jsou první dva roky po založení plantáže (výsadbou oddenků), jelikož vyžadují pečlivou údržbu, hubení plevele a občasnou zálivku. Počínaje třetím rokem se plantáž s Mxg promění v hustý porost, který vyžaduje jen malou péči.

Oproti dřevěným surovinám nabízí biomasa z Mxg řadu potenciálních výhod pro aplikace bioproduktů:

  • při životnosti plantáže delší než 20 let je potřeba zásahu během vegetačního období minimální, nízké náklady na výsadbu/setí;
  • možnost vysokých výnosů biomasy v chudých půdách s minimálním používáním hnojiv a zavlažování, což může snížit náklady na dodávky a snížit dopady výroby na životní prostředí;
  • možnost sklizně po celý rok, což minimalizuje požadavky na skladování a zároveň zajišťuje stálý přísun surovin pro proces přeměny.

Díky svému hustému oddenku a kořenovému systému má M. × g vysokou schopnost sekvestrace uhlíku. Je běžné, že se počáteční hustota výsadby na ha pohybuje mezi 10 000 a 13 000 rostlinami. Mezi hlavní charakteristiky plodiny Miscanthus patří její výjimečná kultivační adaptace v různých klimatických a pedologických podmínkách, možnost pěstování v půdě s horší kvalitou, vysoké výnosy sušiny, vysoká energetická hodnota, mimořádná odolnost vůči chorobám a škůdcům a nízké nároky na živiny. Jako přírodní sterilní hybrid je invazivní šíření mnohem nižší ve srovnání s některými jinými energetickými plodinami.

M.×g má jen nízkou schopnost absorbovat kontaminanty, lze ji proto kultivovat v kontaminovaných půdách a získat relativně čistou biomasu. Miscanthus dokáže stabilizovat a akumulovat některé stopové prvky, absorbovat a degradovat kontaminanty organického původu, usnadňovat ukládání uhlíku a zlepšovat fyzikálně-chemické vlastnosti půdy. Rostlina může být úspěšně použita pro obnovu potěžebních a povojenských oblastí. Miscanthus přináší nejenom ekologické výhody, ale i ekonomický zisk díky využití biomasy pro energii a bioprodukty.

Nutno zmínit, že v roce 2010 byla M. Sinensis vyřazena ze „Seznamu energetických plodin v ČR“.

EU-ERDF-logo.width-700.jpg
logo_wasten.max-300x200.png
Logo-MPO.width-700.jpg

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP