Ecomondo
Ekolamp
EGEXPERT

Veolia bude bojovat proti znečištění ovzduší v budovách

Nová nabídka je průkopnická v tom, že pokrývá celý hodnotový řetězec a umožňuje brát v potaz specifika a potřeby každého typu zákazníka. 

Veolia bude bojovat proti znečištění ovzduší v budovách

ilustrační foto/pixabay

U příležitosti zveřejnění výsledků studie agentury Elabe, kterou vypracovala pro Veolii ve Francii, Belgii a čínské Šanghaji, představil 5. června 2019 Antoine Frérot, předseda představenstva a generální ředitel skupiny, novou nabídku s cílem zlepšit kvalitu vzduchu v budovách.

Znečištění ovzduší: neviditelné, nepostřehnutelné, naléhavé

Devět z deseti lidí je vystaveno koncentracím látek znečišťujících vzduch, které překračují hodnoty doporučené Světovou zdravotnickou organizací (WHO). 

Znečištění ovzduší je čtvrtým nejčastějším rizikem předčasného úmrtí a za rok 2016 pravděpodobně způsobilo více než osm milionů předčasných úmrtí, z nichž téměř polovina (3,8 milionu) byla důsledkem špatné kvality vzduchu v budovách (WHO 2018). 

Navzdory obecnému přesvědčení je vzduch, který dýcháme v budovách, až osmkrát více znečištěný než venku – přitom v uzavřených prostorách trávíme 85 % času.

Studie agentury Elabe na toto téma, kterou si objednala skupina Veolia, však ve Francii, Belgii a Šanghaji zjistila, že každý druhý dotazovaný Francouz a více než 60 % respondentů v Belgii a Šanghaji neví, že v budovách je míra znečištění ovzduší vyšší než ve venkovním prostředí. Například ve Francii dýchají špatný vzduch v 60 % obytných prostor a 34 % prostor terciárního sektoru (zdroj: OQAI).

Přestože je znečištění ovzduší v budovách komplexní problém, lze jej bezprostředně řešit s rychlým a hmatatelným výsledkem.

Navzdory obecnému přesvědčení je vzduch, který dýcháme v budovách, až osmkrát více znečištěný než venku – přitom v uzavřených prostorách trávíme 85 % času

Veolia se zavazuje zlepšit kvalitu vzduchu v budovách

Veolia se zasadila o to, aby se přístup k pitné vodě stal motorem zlepšování veřejného zdraví a podmínek k životu, stejně tak je odhodlána uplatňovat svoji odbornost a řešení s cílem zlepšovat kvalitu ovzduší v budovách. 

Máme k dispozici odbornost a technologie potřebné k tomu, abychom našim zákazníkům mohli poskytovat podporu v rámci celého hodnotového řetězce zajišťování kvalitního ovzduší v budovách. 

Od auditů a správy zařízení přes systémy pro úpravu vzduchu až po motivování uživatelů budov je Veolia prvním světovým lídrem v oboru environmentálních služeb, který přichází s integrovanou nabídkou, jež zaručí kvalitní vzduch v budovách. 

Jsme přesvědčeni, že když jde o kvalitu ovzduší, musí se každý ujmout své úlohy naplno a neprodleně!" říká Antoine Frérot, předseda představenstva a generální ředitel Veolia. 

Komplexní nabídka pokrývající celý hodnotový řetězec kvality ovzduší v budovách

Nabídka Veolie je rozdělena na několik úrovní služeb: Air Control, Air Performance a Air Human.

• Služba AIR Control průběžně posuzuje kvalitu vzduchu a nabízí vhodná řešení. Zákazníkům poskytuje informace o kvalitě ovzduší v budovách tak, aby sami mohli řešit kvalitu prostředí díky identifikaci možných zdrojů znečištění a nabídce dostupných řešení. Veolia používá tři čidla, která byla v roce 2018 kvalifikována agenturou Airlab.

• Služba AIR Performance nabízí správu a optimalizaci zařízení se zaručenými výsledky a sledováním výkonnosti. Veolia již provozuje 42 000 zařízení, která vyžadují úpravu vzduchu, po celém světě má 23 center Hubgrade pro řízení výkonnosti.

• Služba AIR Human zapojuje do procesu zlepšování kvality vzduchu dotčené strany v budovách. Nájemce, zaměstnance a uživatele mění na „aktéry“ procesu zlepšování kvality ovzduší pomocí dostupných a srozumitelných informací. Podstatou je zapojit uživatele tak, že se v potaz vezmou jejich dojmy a ukazatel „pohody“ z hlediska kvality vzduchu.

Výsledky průzkumu na téma kvality ovzduší v budovách – Paříž, Belgie a Šanghaj

VE FRANCII

93 % obyvatel si je vědomo vlivu kvality ovzduší na zdraví,

52 % je překvapeno zjištěním, že doma a v budovách jsou vystaveni větší míře znečištění,

75 % si myslí, že kvalita vzduchu v jejich domácnosti je dobrá,

55 % má dojem, že jsou špatně informováni o možnostech, jak zlepšit kvalitu ovzduší v budovách,

8 z 10 Francouzů se domnívá, že řešení musí vzejít z mobilizace všech aktérů (vlády, průmyslu, zaměstnanců).

V BELGII

92 % obyvatel si je vědomo vlivu kvality ovzduší na zdraví,

60 % je překvapeno zjištěním, že doma a v budovách jsou vystaveni větší míře znečištění,

75 % si myslí, že kvalita vzduchu v jejich domácnosti je dobrá,

65 % má dojem, že jsou špatně informováni o možnostech, jak zlepšit kvalitu ovzduší v budovách,

8 z 10 Belgičanů se domnívá, že řešení musí vzejít z mobilizace všech aktérů (vlády, průmyslu, zaměstnanců).

V ŠANGHAJI (ČÍNA)

Více než 97 % obyvatel Šanghaje si je vědomo vlivu kvality ovzduší na zdraví,

62 % je překvapeno zjištěním, že doma a v budovách jsou vystaveni větší míře znečištění,

88 % si myslí, že kvalita vzduchu v jejich domácnosti je dobrá,

pouze 24 % má dojem, že jsou špatně informováni o možnostech, jak zlepšit kvalitu ovzduší v budovách,

9 z 10 Šanghajců se domnívá, že řešení musí vzejít z mobilizace všech aktérů (vlády, průmyslu, zaměstnanců).

Zdroj: studie agentury Elabe vypracovaná pro Veolii v duben - květen 2019


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Veřejné projednání záměru navýšení ďáblické skládky se nekonalo

Veřejné projednání záměru navýšení ďáblické skládky se nekonalo

Oznamovatel záměru navýšení skládky v pražských Ďáblicích, firma FCC Česká republika s.r.o., 10 minut před začátkem veřejného projednání zrušila svou účast. Tento krok zdůvodnila procesními nedostatky.

SOVAK ČR nesouhlasí s návrhem vyhlášky k zákonu o metrologii

SOVAK ČR nesouhlasí s návrhem vyhlášky k zákonu o metrologii

SOVAK ČR upozorňuje na skutečnost, že podle předloženého návrhu nové vyhlášky dochází ke snížení ověřovacích lhůt měřidel protečeného množství čisté studené a teplé vody – vodoměrů na 5 let. SOVAK ČR s tímto návrhem nesouhlasí.

Titul krále mladých chemiků putuje opět do Letovic

Titul krále mladých chemiků putuje opět do Letovic

Sedmý ročník celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR zná svého vítěze. Králem mladých chemiků se stal Robin Dočekal ze ZŠ Letovice. Letovická základní škola tak obhájila své loňské prvenství a její žáci v soutěži dokázali zvítězit již potřetí.