Káčko
Ekolamp
EGEXPERT

Projekt národní inventarizace kontaminovaných míst vstoupil do své druhé etapy

CENIA, česká informační agentura životního prostředí, která je resortní organizací Ministerstva životního prostředí, zajišťuje spolu s dodavateli realizaci 2. etapy národní inventarizace kontaminovaných míst (NIKM 2).

Projekt národní inventarizace kontaminovaných míst vstoupil do své druhé etapy

Ředitel CENIA Miroslav Havránek. Foto: Petr Jarolímek, Průmyslová ekologie

Národní inventarizace je jednou z hlavních priorit MŽP. Jedná se o celostátně a rovněž i mezinárodně sledovaný projekt zaměřený na podchycení a základní zhodnocení co nejúplnějšího počtu kontaminovaných a potenciálně kontaminovaných lokalit na území České republiky. Cílem projektu je zajištění efektivního a jednotného postupu identifikace, evidence a hodnocení těchto lokalit.

První etapa, v níž jsme zmapovali kontaminovaná místa, již proběhla. Území České republiky bylo mapováno metodami dálkového průzkumu země, včetně pohledu pod vegataci pomocí lidaru, a hledali jsme indicie, tedy území, která budila podezření.

V této první vlně jsme identifikovali asi 38 tisíc těchto indicií. Ty následně prošly tzv. čištěním, v jehož rámci byl jejich počet snížen na 17 tisíc. V následném kroku budeme indicie prověřovat v místě a budou se rozšiřovat o data z tohoto místního šetření. Prvním krokem k nápravě problému je uvědomit si, že existuje,” říká ředitel CENIA Miroslav Havránek a dodává:

Typickým příkladem kontaminovaného místa je třeba jen potenciální černá skládka, tedy možnost výskytu nějakého volně loženého materiálu, který skrývá nebezpečí kontaminace životního prostředí. ”

Po nezbytné přípravě a dokončení výběrového řízení na dodavatele částí projektu, jsou od 1. března 2019 zahajovány terénní práce projektového týmu CENIA a jejích smluvních dodavatelů:

  • Společnost Dekonta, VZ Ekomonitor, GEOtest – NIKM 2 (plošná inventarizace)

  • ProGeo Consulting s.r.o (administrace databáze projektu)

  • Ing. Jiří Tylčer, CSc. (externí kontrolor – supervizor projektu)

Cílem je inventarizace kontaminových míst na celém území ČR, poté prioritizace, tedy určení, jak urgentní je kontaminace z hlediska dopadu na ekosystému a následně příprava sanací. Výsledky budou shrnuty a zhodnoceny v 15-ti souhrnných zprávách, jejichž náplní bude charakteristika problematiky kontaminace horninového prostředí v jednotlivých krajích, na území hlavního města a na území celé republiky.

Celkovým výstupem projektu bude naplněná databáze SEKM (systém evidence kontaminovaných míst) Ministerstva životního prostředí, a to včetně vyhodnocení priorit pro odstraňování starých ekologických zátěží, omezení rizik kontaminace ze starých ekologických zátěží vůči zdraví obyvatel a životnímu prostředí, k lepšímu územnímu plánování a celkově k udržitelnému rozvoji. Výsledky projektu budou rovněž využitelné pro podnikatelský sektor a informační služby veřejnosti.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Veřejné projednání záměru navýšení ďáblické skládky se nekonalo

Veřejné projednání záměru navýšení ďáblické skládky se nekonalo

Oznamovatel záměru navýšení skládky v pražských Ďáblicích, firma FCC Česká republika s.r.o., 10 minut před začátkem veřejného projednání zrušila svou účast. Tento krok zdůvodnila procesními nedostatky.

SOVAK ČR nesouhlasí s návrhem vyhlášky k zákonu o metrologii

SOVAK ČR nesouhlasí s návrhem vyhlášky k zákonu o metrologii

SOVAK ČR upozorňuje na skutečnost, že podle předloženého návrhu nové vyhlášky dochází ke snížení ověřovacích lhůt měřidel protečeného množství čisté studené a teplé vody – vodoměrů na 5 let. SOVAK ČR s tímto návrhem nesouhlasí.

Titul krále mladých chemiků putuje opět do Letovic

Titul krále mladých chemiků putuje opět do Letovic

Sedmý ročník celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR zná svého vítěze. Králem mladých chemiků se stal Robin Dočekal ze ZŠ Letovice. Letovická základní škola tak obhájila své loňské prvenství a její žáci v soutěži dokázali zvítězit již potřetí.