https://www.eversheds-sutherland.com/global/en/where/cee/czech-republic/-cz/index.page
Ekolamp
EGEXPERT

Byla udělena ocenění za inovace „Bio-materiály roku 2019"

Při příležitosti 12. mezinárodní konference o bio-materiálech, konané 12. a 13. 5. 2019 v Kolíně nad Rýnem byly oceněni tři vítězové v soutěži „Bio-materiály roku 2019“.

Ocenění za inovace „Bio-materiály roku 2019"

Zdroj: bio-based-conference.com

  • Publicistika
  • 11.06.2019
  • František Vörös, konzultant Sdružení EPS ČR

Z 21 přihlášek vybrala porota 6 kandidátů, z nichž více než 270 účastníků a 30 vystavovatelů vybralo tři nejlepší v pořadí:

První místo získala indická firma Aakar Innovation Pvt za výrobek Anandi Eco. Jedná se o kompostovatelnou hygienickou vložku, která se během 180 dnů v kompostu rozloží dle ASTM D 6400, nebo EN 13432 z 90 %. Je vyrobena ze škrobu, juty, banánového vlákna a vodního hyacintu. Kompost se využívá v zemědělství.

Finská společnost Spinnova Oy získala druhé ocenění za patentovaný způsob výroby udržitelného textilního vlákna na bázi celulózy bez aplikace škodlivých chemikálií. Vlastnostmi a cenou jsou vlákna na úrovní bavlny.

Třetí oceněnou firmou byla německá firma Golden Compound GmbH s kelímkem na kávu HOMEcap. Byl vyroben z vláken ze slunečnice v kombinaci s bio-polymerem typu Polybutylensukcinat /PBS/.

Organizátorem konference i soutěže byl nezávislý výzkumný ústav nova-Institut /www.nova-institut.eu/, založený v Huerthu v roce 1994 se zaměřením na bio-produkty. Následně byly aktivity rozšířeny na využití CO2 a metanu a na recyklace plastů. Každoročně zpracovává studie o trendech v bioplastech.

Studii z února 2019 „Bio-based Building Blocks and Polymers – Global Capacities, Production and Trends 2018-2023“ lze objednat za 3 000 euro na www.bio-based.eu/reports. Jsou uvedeny hodnoty světové produkce bioplastů za rok 2018 ve výši 7,2 milionů tun, což představuje dvouprocentní podíl na celkové spotřebě plastů.

Jimi dříve prognózované údaje o dvouciferných ročních růstech spotřeby bioplastů se nenaplnily z důvodů nízkých cen ropy a nedostatku politické podpory a výpadku plánovaných realizací bio-PET firmami Coca a Pepsi Cola.

Institut očekává růst výrobních kapacit 16 komerčních typů bioplastů z 8 milionu tun v roce 2018 na 9,6 mil. tun v roce 2023. Průměrný roční růst kapacit bioplastů by tak byl stejný jako u plastů z fosilní báze.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Žádný absolutní zákaz obalů z pěnového polystyrenu nebyl vydán

Žádný absolutní zákaz obalů z pěnového polystyrenu nebyl vydán

Na téma recyklovatelnosti a nezávadnosti polystyrenových hmot se v mediích i interních předpisech obchodních řetězců příliš často objevují nesprávné údaje. 

Elektromobilita v praxi – bez dotací to v tuto chvíli nepůjde

Elektromobilita v praxi – bez dotací to v tuto chvíli nepůjde

2. ročník konference Elektromobilita v praxi, konající se v pražském hotelu Olympik, přinesl zkušenosti municipalit, pohled na elektromobilitu z pohledu státní správy i z hlediska podpory jejího zavádění u podnikatelských subjektů.

Odpadní teplo ze supermarketu dokáže zásobit ročně 200 domácností

Odpadní teplo ze supermarketu dokáže zásobit ročně 200 domácností

Městské odpadní teplo je v Evropě obrovským nevyužitým zdrojem energie. Projekt Life4HeatRecovery ho chce využít k vytápění našich domovů a zásobování teplou vodou.