Ecomondo
Ekolamp
EGEXPERT

Svaz chemického průmyslu ČR posílí oblast vzdělávání zaměstnanců

Valná hromada SCHP ČR měla na programu projednání výroční zprávy představenstva za rok 2018, zprávy o hospodaření za rok 2018, zprávy dozorčí rady, vystoupení hostů a partnerů Svazu a seznámení s novým projektem vzdělávání zaměstnanců jednotlivých členských podniků.

Svaz chemického průmyslu ČR posílí oblast vzdělávání zaměstnanců

Foto: Petr Jarolímek, Průmyslová ekologie

Valné hromadě SCHP ČR, konané dne 29.5. v kralupském Technoparku, předsedali jeho prezident Petr Cingr a ředitel Ivan Souček. Jako hosté v úvodu setkání vystoupili se stručnými projevy Dagmar Kuchtová, členka představenstva SP ČR, René Neděla, náměstek pro oblast energetiky MPO ČR a Karel Bláha, ředitel odboru environmentálních rizik a ekologických škod MŽP ČR.

Výroční zpráva představenstva o činnosti SCHP ČR za rok 2018 zahrnula oblasti vytváření podmínek pro hospodářskou činnost chemického průmyslu, činnost v zaměstnavatelské oblasti, image chemického průmyslu, činnost výborů, projekty s účastí SCHP ČR a Technologické platformy a zprávu o činnosti Reach Spectra.

V zaměstnavatelské oblasti je třeba vyzdvihnout sociální smír ve většině podniků chemických oborů. Daří se nám komunikovat o podmínkách zaměstanců, aniž by to narušovalo plány zaměstnavatelů,” uvedl Petr Cingr. V oblasti image zajišťujeme a budeme v tom pokračovat, agendu Responsible Care. Tato aktivita je velmi prospěšná pro zajištění pozitivního vnímání odvětví při plnění závazků jednotlivými podniky z této agendy vyplývající,” dodal.

Novým projektem je projekt Vzdělávání v chemickém průmyslu 2019 – výzva 110, kde SCHP ČR uspěl v dotační výzvě a získal necelých 30 mil. Kč. Projekt se týká potřebného technického, IT, jazykového a dalšího vzdělávání nejen mladých, nýbrž i starších zaměstanců jednotlivých členských podniků.

DSC_0364.JPG

Ředitel SCHP ČR Ivan Souček seznámil s hlavními trendy, o nichž pojednává Ročenka 2018 o vývoji chemického průmyslu v ČR:

- ve hmotných jednotkách v posledních třech kvartálech klesá v Evropě chemická výroba, nikoli však zatím v tržbách

- Evropa je exportně stále přebytková, ČR nikoliv: z hlediska obchodní bilance je chemický průmysl deficitní - 152 mld. Kč

- výroba chemických specialit umožňuje Evropě vyvážet a být tudíž „přebytková” a současně zisková

- mírný nárůst tržeb v chemickém průmyslu ČR oproti r. 2018

- index přidané hodnoty v odvětví poklesl o 4 %, mzdy stouply o 8 % - trend, který není dlouhodobě udržitelný - kolektivní vyjednávání v letošním roce bude asi obtížné

Budeme kontinuálně pokračovat v naší činnost s cílem přinášet hodnotu pro naše členy. Soustředit se budeme na legislativní změny v oblasti odpadů, vody, EU ETS nebo prevence závažných havárií a řadě specifických oblastí (např. TiO2). Velký akcent bude v následujících 3 letech na oblast vzdělávání. Chceme dále udržovat konstruktivní komunikaci s našimi sociálními partnery pro udržení sociálního smíru,” uzavřel Valnou hromadu Ivan Souček.


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Žádný absolutní zákaz obalů z pěnového polystyrenu nebyl vydán

Žádný absolutní zákaz obalů z pěnového polystyrenu nebyl vydán

Na téma recyklovatelnosti a nezávadnosti polystyrenových hmot se v mediích i interních předpisech obchodních řetězců příliš často objevují nesprávné údaje. 

Elektromobilita v praxi – bez dotací to v tuto chvíli nepůjde

Elektromobilita v praxi – bez dotací to v tuto chvíli nepůjde

2. ročník konference Elektromobilita v praxi, konající se v pražském hotelu Olympik, přinesl zkušenosti municipalit, pohled na elektromobilitu z pohledu státní správy i z hlediska podpory jejího zavádění u podnikatelských subjektů.

Odpadní teplo ze supermarketu dokáže zásobit ročně 200 domácností

Odpadní teplo ze supermarketu dokáže zásobit ročně 200 domácností

Městské odpadní teplo je v Evropě obrovským nevyužitým zdrojem energie. Projekt Life4HeatRecovery ho chce využít k vytápění našich domovů a zásobování teplou vodou.