https://www.eversheds-sutherland.com/global/en/where/cee/czech-republic/-cz/index.page
Ekolamp
EGEXPERT

Světový den oceánů 2019

Myslíte si, že když nemáme moře, znečištění oceánů se nás vlastně netýká? Bohužel tomu tak není, znečišťujeme jej totiž také, a to našimi řekami, automobily, a především neudržitelnou spotřebou. 

Světový den oceánů 2019

ilustrační foto/pixabay

Pojďme si tedy v rámci oslav Dne oceánů připomenout, proč se od roku 2009 každoročně 8. června zdůrazňuje důležitost zamezení spotřeby a výroby plastů.

Znečištění oceánů plastovým odpadem

Oceány naší planety jsou znečištěny plastem, a to v takové míře, že se na některých místech dokonce vytvořily tzv. odpadkové skvrny. Nechvalně známou odpadkovou skvrnou je Velká tichomořská odpadková skvrna. 

Ta v sobě nese více než 90 tisíc tun odpadu a do velikosti je rozlohou čtyřikrát větší než Německo. Po celém světě se takto akumulovaných odpadkových skvrn nachází dalších pět, jedna dokonce i ve Středozemním moři.

Největší znečišťovatelé

Celkem se v oceánech nachází přes 260 tisíc tun odpadů, přičemž lze plastový odpad najít i na neobydlených částech oceánů či v nejhlubších místech na zemi jako v Mariánském příkopě.

A kdo jsou největší znečišťovatelé na poli plastového odpadu? Do první pětky se řadí Čína, Filipíny, Vietnam, Thajsko a Indonésie. Typické znečištění z těchto zemí paradoxně nepochází z většiny z nelegálních skládek, naopak je tvořeno odpadem pohozeným běžnými lidmi. Nejvíce plastů je používáno na obaly, při stavbě budov či při výrobě a prodeji spotřebičů.

Mikroplasty

Mikroplasty se kvůli znečištění oceánů plastem dostávají nejen do vody, ale i do těl živočichů. Ty pak můžeme zkonzumovat i my, a to tím, že např. sníme zamořenou rybu. 

Mikroplasty vznikají například jako vedlejší produkt praní syntetického prádla, odíráním automobilových pneumatik či při spotřebě kosmetických produktů s plastovými částicemi.

EU a plastové odpady

A co se stane s plastovými odpady v Evropské unii? Nejvíce plastů, tj. kolem 40 % putuje do spaloven, kolem 30 % je uloženo na skládkách a zbylé procento se recykluje.

Postoj EU k jednorázovým plastům

Evropská unie bojuje s plastový odpadem dlouhodobě. Nově se vydala do boje spolu se směrnici zakazující produkci a používání tzv. jednorázových plastů, jakými jsou například vatové tyčinky do uší, plastové příbory či brčka.

Směrnice chce rovněž dosáhnout snížení spotřeby takových produktů, jakými je plastové nádobí či nápojové kelímky. V jejich případě by Evropská unie ráda uvítala zpoplatnění za použití či neustálou nabídku alternativy.

Nově zavede evropská směrnice i návody k správnému třídění odpadů přímo na obalech. Kupující tak budou předem vědět, jak odpady odstranit a jaký vliv doopravdy mají na životní prostředí.

Oslavte s námi Světový den oceánů 8. června a zkuste strávit jeden den bez plastů.


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Prioritou MPO je účinné využívání zdrojů, které je zásadní pro zajištění surovinové bezpečnosti státu

Prioritou MPO je účinné využívání zdrojů, které je zásadní pro zajištění surovinové bezpečnosti státu

Místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček na krátkém pracovním jednání s panem Jean-Marcem Boursierem, prezidentem Evropské federace FEAD (Evropské asociace odpadového hospodářství a environmentálních služeb) diskutoval na téma oběhové hospodářství.

Přihlašování do kurzu Oběhového hospodářství VŠCHT Praha

Přihlašování do kurzu Oběhového hospodářství VŠCHT Praha

VŠCHT Praha a INCIEN otevírají přihlášky ke třetímu ročníku kurzu celoživotního vzdělávání Oběhového hospodářství. Odborným partnerem je SUEZ.

Výrobce pelet dostal pokutu za skladování odpadu na venkovní ploše mimo určenou halu

Výrobce pelet dostal pokutu za skladování odpadu na venkovní ploše mimo určenou halu

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení odpadového hospodářství v Plzni uložili pokutu 150 tisíc korun společnosti GSIS Production s.r.o.