Ecomondo
Ekolamp
EGEXPERT

Severská koalice se snaží urychlit přechod k cirkulární ekonomice

Na Světovém fóru cirkulární ekonomiky v Helsinkách klíčoví aktéři z Norska, Švédska, Finska a Dánska spojili své síly, aby urychlili přechod k oběhovému hospodářství v severských zemích.

Severská koalice se snaží urychlit přechod k cirkulární ekonomice

ilustrační foto/pixabay

Severská koalice si klade za cíl vytvořit novou platformu, která zvýší sdílení znalostí o obchodních modelech oběhového hospodářství mezi trhy severských zemí a zároveň prozkoumá zdejší možnosti specifických projektů. Vychází z osvědčených postupů iniciativy Holland Circular Hotspot.

Koalice sjednotí záměry a cíle pro oběhové hospodářství v severských zemích a bude vycházet ze stávajících snah každého trhu a zkušeností podobných firem v různých odvětvích. Vyzve vlády, města a regiony, firmy a znalostní instituce, aby úzce spolupracovaly, aby prozkoumaly praktická a škálovatelná řešení, která jsou použitelná pro malé a střední podniky a hlavní průmyslová odvětví, a prozkoumaly nezbytné politické pobídky.

Spotřeba v severských zemích se nadále zvyšuje neudržitelným tempem. Každá ze severských zemí je malá, ale společně tvoří jedenáctou největší ekonomiku na světě. Spolupráce pro rozvoj výměny vzdělání a informací je severským modelem. Iniciativa Nordic Circular Hotspot může urychlit potřebný přechod k cirkulární ekonomice,“ říká Cathrine Barth, zakladatelka Circular Norway a jedna z iniciátorek Nordic Circular Hotspot.

Dnes existuje mezi severskými zeměmi, pokud jde o konkrétní kroky v přechodu k cirkulární ekonomice, jenom omezená forma spolupráce. Jsme přesvědčeni, že spolupráce severských zemí je klíčová pro to, aby se z regionu vytratila infrastruktura lineární ekonomiky a aby se transformoval směrem k cirkulární ekonomice,“ říká Marthe Haugland ze Severské inovace. Severská inovace financuje předprojekt pro Nordic Circular Hotspot.

GetFile - Copy.jpg

Zleva: Elin Bergman, Cathrine Barth, Josefina Sallén a Betina Simonsen


Trend směrem k cirkulárnímu materiálovému toku musíme urychlit. Podnikatelský sektor je často napřed před politikou. Pro podporu nových obchodních modelů jsou nyní zapotřebí nové finanční pobídky. Severská spolupráce je mimořádně důležitá pro prosazování reforem směrem k oběhovému hospodářství na úrovni EU,“ říká Anders Wijkman, předseda Circular Sweden. „Nejdůležitější bude zavedení kritérií pro cirkulární design.“

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Veřejné projednání záměru navýšení ďáblické skládky se nekonalo

Veřejné projednání záměru navýšení ďáblické skládky se nekonalo

Oznamovatel záměru navýšení skládky v pražských Ďáblicích, firma FCC Česká republika s.r.o., 10 minut před začátkem veřejného projednání zrušila svou účast. Tento krok zdůvodnila procesními nedostatky.

SOVAK ČR nesouhlasí s návrhem vyhlášky k zákonu o metrologii

SOVAK ČR nesouhlasí s návrhem vyhlášky k zákonu o metrologii

SOVAK ČR upozorňuje na skutečnost, že podle předloženého návrhu nové vyhlášky dochází ke snížení ověřovacích lhůt měřidel protečeného množství čisté studené a teplé vody – vodoměrů na 5 let. SOVAK ČR s tímto návrhem nesouhlasí.

Titul krále mladých chemiků putuje opět do Letovic

Titul krále mladých chemiků putuje opět do Letovic

Sedmý ročník celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR zná svého vítěze. Králem mladých chemiků se stal Robin Dočekal ze ZŠ Letovice. Letovická základní škola tak obhájila své loňské prvenství a její žáci v soutěži dokázali zvítězit již potřetí.