Ecomondo
Ekolamp
EGEXPERT

A tím to nehasne! Candela 2019

Konference Candela 2019 – interiér, exteriér a rušivé světlo v obci se věnuje aktuálním tématům interiérového a exteriérového osvětlení veřejných prostor. Velkou měrou se bude zabývat také rušivým světlem.

A tím to nehasne! Candela 2019

Pavel Stupka. Foto: Petr Jarolímek, Průmyslová ekologie

V pražském Kaiserštejnském paláci se koná konference Candela 2019 – interiér, exteriér a rušivé světlo v obci. Spolupracujícími institucemi jsou Česká společnost pro osvětlování a Institut pro rozvoj měst a obcí. Akci pořádá B.I.D. services. Partnerské weby Komunální ekologie a Průmyslová ekologie jsou mediálními partnery konference.

Po krátkém přivítání se slova ujímá Tomáš Příbek (soudní znalec v oboru osvětlování Krajský úřad, Krajská hygienická stanice Domažlice). Hovoří o osvětlení v interiérech veřejných prostor z pohledu hygienika.

Všichni víte, že zrak dětí se vyvíjí," uvádí svoji přednášku Jana Lepší (Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem, pracoviště Plzeň, Česká společnost pro osvětlování, Regionální skupina Plzeň). Hygienické požadavky na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých určuje Vyhláška MZd. č. 410/2005 Sb.

Norma pro školy je platná od roku 1994 (ČSN 73 0580-3 Denní osvětlení budov. Část 3: Denní osvětlení škol). Mimo jiné přesně definuje, jaké povrchy musí být ve školách. 

Ve výukových místnostech musí být podlahové krytiny matné a světlé, pracovní stoly musí mít matný povrch. Při používání tabule musí být dodržena vzdálenost minimálně 2 m od přední hrany prvního stolu žáka před tabulí. 

Při jiném než obvyklém uspořádání lavic (čelem k tabuli) se dbá na to, aby u žáků nedocházelo k jednostrannému zatížení svalových skupin a aby byly dodrženy požadavky na úroveň osvětlení. Pokud učitel preferuje jiné uspořádání lavic než čelem k tabuli, měl by zajistit pravidelné střídání žáků na různých místech.

DSC_0588.JPG

Je to velice záludná záležitost,“ říká Pavel Stupka (Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem, pracoviště Plzeň, Česká společnost pro osvětlování, Regionální skupina Plzeň). Objasňuje nejčastější podvodné techniky ve světelně-technických výpočtech. Software pro světelné výpočty je levný a často je dodáván obchodníky zdarma. To já považuji za kámen úrazu. Je to předdefinované,“ varuje Stupka.

Je důležité vědět, že výpočetní metody mají limity. Počítáme přesně, ale s nepřesnými vstupními hodnotami. Navíc světelně-technické výpočty často provádí amatéři.

Jak se správně rozhodnout při výběru odborníka na světelně-technické výpočty?

1. Nezávislý projektant – profesionál. Jedná se o nezávislou osobu, která provede výpočty s ohledem na skutečné potřeby zákazníka. Je jich bohužel velmi málo.

2. Projektant – obchodník. Při výběru osvětlení vám firmy často nabídnou výpočty a měření zdarma, ovšem pouze v rámci svého produktu. Jejich hlavním úkolem je prosadit projekt konkrétního výrobce. Obchodní hledisko zde má absolutní přednost.

3. Charakterní projektant – odborník – obchodník. Čestně prezentuje hodnoty měření a prodej u něj není na prvním místě.

Řešením správného výběru je zajistit nezávislé měření. Tím si necháte ověřit naměřené hodnoty od potencionálního dodavatele.

DSC_0600.JPG

Mezi nejčastější podvody patří:

  • udržovací činitel – číslo, kterým se násobí počáteční osvětlenost, abych se dostal na konečné osvětlení. Číslo 0,8 je hodnota, kterou většina projektantů používá. Je však příliš optimistická. Většina svítidel jí nemůže dosáhnout.

  • činitelé odrazu – zpravidla nereálné a optimistické

  • index oslnění podle UGR (směr pohledu, hodnota)

  • zcela nereálné sliby úspor

  • nesprávná volba osvětlení Em

  • účelová manipulace s technickými daty (svítidla i zdroje)

Buďme ostražití. Čarování ve výpočtech se dělo vždy, ale teď se to děje častěji,“ uzavírá svoji přednášku Pavel Stupka.

Konference dále pokračuje odbornými přednáškami o osvětlování exteriérů ve městě, spánkové hygieně a rušivém světle, osvětlování parkovišť a průmyslových oblastí na území města či obce atd. V diskuzním panelu se bude probírat kompletní barevné spektrum se zaměřením na modrou složku.

DSC_0587.JPG


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Veřejné projednání záměru navýšení ďáblické skládky se nekonalo

Veřejné projednání záměru navýšení ďáblické skládky se nekonalo

Oznamovatel záměru navýšení skládky v pražských Ďáblicích, firma FCC Česká republika s.r.o., 10 minut před začátkem veřejného projednání zrušila svou účast. Tento krok zdůvodnila procesními nedostatky.

SOVAK ČR nesouhlasí s návrhem vyhlášky k zákonu o metrologii

SOVAK ČR nesouhlasí s návrhem vyhlášky k zákonu o metrologii

SOVAK ČR upozorňuje na skutečnost, že podle předloženého návrhu nové vyhlášky dochází ke snížení ověřovacích lhůt měřidel protečeného množství čisté studené a teplé vody – vodoměrů na 5 let. SOVAK ČR s tímto návrhem nesouhlasí.

Titul krále mladých chemiků putuje opět do Letovic

Titul krále mladých chemiků putuje opět do Letovic

Sedmý ročník celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR zná svého vítěze. Králem mladých chemiků se stal Robin Dočekal ze ZŠ Letovice. Letovická základní škola tak obhájila své loňské prvenství a její žáci v soutěži dokázali zvítězit již potřetí.