https://www.eversheds-sutherland.com/global/en/where/cee/czech-republic/-cz/index.page
Ekolamp
EGEXPERT

V Evropě bylo vloni zrecyklováno 739 525 tun PVC

Ve dnech 9.a 10. května 2019 hostila Praha zasedání „VinylPlus Sustainability Forum 2019“. Byl zhodnocen pokrok v aktivitách dobrovolné iniciativy k udržitelnému rozvoji zatracované a údajně nerecyklovatelné komoditě – PVC-polyvinylchloridu.

V Evropě bylo vloni zrecyklováno 739 525 tun PVC

ilustrační foto/pixabay

  • Publicistika
  • 05.06.2019
  • František Vörös, konzultant Sdružení EPS ČR

VinylPlus je první evropskou organizací, která zveřejnila auditované výsledky o recyklaci plastu za rok 2018, když bylo dosaženo výše 739 525 tun, tj. nárůst 15,6 % proti roku 2017. 

Od počátku aktivit této dobrovolné iniciativy v roce 2000 se tak podařilo zrecyklovat 5 milionů tun PVC odpadů a snížily se exhalace CO2 o 100 milionů tun. Již dnes je jasné, že původní cíl pro rok 2020 ve výši 800 tis. tun PVC recyklátu bude splněn. 

V září 2018 tak přišli s iniciativou recyklace 900 000 tun do roku 2025 a jeden milion tun do roku 2030. Do roku 2040 chtějí přispět k recyklaci 50 % veškerého PVC odpadu, což představuje dvojnásobek proti současnému stavu a 70 % odpadů z obalů.

Fórum přilákalo více než 170 účastníků z 32 zemí, včetně zástupců EK, EP, MŽP ČR, OSN, akademické obce, nevládních organizací a zástupců hodnotového řetězce PVC. Prezentace a panelové diskuze se týkaly tří pilířů udržitelnosti.

Globální spotřeba PVC dosáhla v roce 2017 výše 43 milionu tun, což představuje podíl 12,0 % ze všech plastů a třetí místo po PE a PP. V Evropě bylo spotřebováno 51,2 miliony tun plastů, z toho ve stavebnictví jich bylo aplikováno 10,2 mil. tun. PVC dominuje množstvím 5,2 mil. tun ve stavebních aplikacích. – obr.1

obrázek PVC.png

Obrázek 1. Podíl spotřeby různých typů plastů ve vybraných aplikacích/shora: obaly, stavebnictví, dopravní prostředky, elektronika, zemědělství, domácnosti a ostatní/ v roce 2017 v Evropě. Zdroj: Platics Europe.

Z obrázku je patrné, že i aplikace PVC v obalech /namátkou folie, blistry/ s 16 %-ním podílem na celkové spotřebě nejsou zanedbatelné. Řada institucí, včetně obchodních řetězců stále nesprávně prohlašuje, že PVC a PS, vč. EPS jsou nerecyklovatelné. 

Další dobrovolná iniciativa z oboru PVC-VCS – Vinyl Circular Solution se zaměřuje na recyklaci obalového PVC s cílem do roku 2020 ve výši 100 tis. tun.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Žádný absolutní zákaz obalů z pěnového polystyrenu nebyl vydán

Žádný absolutní zákaz obalů z pěnového polystyrenu nebyl vydán

Na téma recyklovatelnosti a nezávadnosti polystyrenových hmot se v mediích i interních předpisech obchodních řetězců příliš často objevují nesprávné údaje. 

Elektromobilita v praxi – bez dotací to v tuto chvíli nepůjde

Elektromobilita v praxi – bez dotací to v tuto chvíli nepůjde

2. ročník konference Elektromobilita v praxi, konající se v pražském hotelu Olympik, přinesl zkušenosti municipalit, pohled na elektromobilitu z pohledu státní správy i z hlediska podpory jejího zavádění u podnikatelských subjektů.

Odpadní teplo ze supermarketu dokáže zásobit ročně 200 domácností

Odpadní teplo ze supermarketu dokáže zásobit ročně 200 domácností

Městské odpadní teplo je v Evropě obrovským nevyužitým zdrojem energie. Projekt Life4HeatRecovery ho chce využít k vytápění našich domovů a zásobování teplou vodou.