Ecomondo
Ekolamp
EGEXPERT

Skládky v ČR se v tichosti rozšiřují. Jako by Česko nemělo nikdy přestat skládkovat

Na stole úředníků Krajského úřadu v Ústí nad Labem leží žádost o rozšíření skládky v Tušimicích. Má jít o 60 tis. tun ročně do roku 2050.

Skládky v ČR se v tichosti rozšiřují. Jako by Česko nemělo nikdy přestat skládkovat

wikipedia.org

Správní řízení ve věci podstatné změny integrovaného povolení pro skládku Tušimice se očekává, ale dosud nebylo zahájeno. Navýšení kapacity je nicméně zřejmě v mezích platného územního rozhodnutí, což znamená, že s rozšířením je počítáno.

Toto výhledové rozšiřování kapacity skládky je dost možná započítáno i ve výhledové kapacitě skládek uvedené v POH ÚK. A pravděpodobně se to týká i řady dalších skládek. Všechny mají obvykle své prostorové rezervy, často pokryté územním rozhodnutím, někdy i integrovaným povolením. Rozpor s POH ÚK tedy s velkou pravděpodobností neexistuje a nejde ani o veřejnou podporu.

Bohužel, takové tiché a téměř nepostihnutelné rozšiřování skládek je v příkrém rozporu se směrem evropského nakládání s odpady. Již proběhlo zjišťovací řízení, které vzhledem k uvedeným okolnostem skončilo rozhodnutím o dalším neposuzování. Je pravdou, že jakýsi spolek se odvolal, ale odvolání bylo v nedávné době pravomocně zamítnuto, takže právně je vše v pořádku, skládka se může rozšířit.

Vzhledem k tomu, že skládkování objektivně ničí životní prostředí ze všech jiných možností nakládat s odpadem nejvíce, vzhledem k tomu, že se takto připravujeme o obrovské množství materiálu, který můžeme využít jinak, vzhledem k tomu, že žádná země s vyspělým odpadovým hospodářstvím neskládkuje, je s podivem, jakým směrem se ubírá to naše.

V době, kdy byly plánovány skládky a jejich budoucnost, bylo skládkování téměř jediným možným způsobem. Situace je jiná. Skládkování je na nejnižším stupni hierarchie nakládání s odpady. Hrozí zde neveřejné, nediskutované, tiché a živelné rozšiřování skládek podle starých ale stále platných not. Evropa má ale už jinou partituru.


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Veřejné projednání záměru navýšení ďáblické skládky se nekonalo

Veřejné projednání záměru navýšení ďáblické skládky se nekonalo

Oznamovatel záměru navýšení skládky v pražských Ďáblicích, firma FCC Česká republika s.r.o., 10 minut před začátkem veřejného projednání zrušila svou účast. Tento krok zdůvodnila procesními nedostatky.

SOVAK ČR nesouhlasí s návrhem vyhlášky k zákonu o metrologii

SOVAK ČR nesouhlasí s návrhem vyhlášky k zákonu o metrologii

SOVAK ČR upozorňuje na skutečnost, že podle předloženého návrhu nové vyhlášky dochází ke snížení ověřovacích lhůt měřidel protečeného množství čisté studené a teplé vody – vodoměrů na 5 let. SOVAK ČR s tímto návrhem nesouhlasí.

Titul krále mladých chemiků putuje opět do Letovic

Titul krále mladých chemiků putuje opět do Letovic

Sedmý ročník celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR zná svého vítěze. Králem mladých chemiků se stal Robin Dočekal ze ZŠ Letovice. Letovická základní škola tak obhájila své loňské prvenství a její žáci v soutěži dokázali zvítězit již potřetí.