Ecomondo
Ekolamp
EGEXPERT

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Jak funguje systém zpětného odběru fotovoltaiky, systém jeho finacování a jak probíhá recyklace nebo ekologická likvidace panelů? Zeptali jsme se zástupců kolektivního systému ASEKOL, do jehož kompetence zmíněná problematika spadá.

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

ilustrační foto/public domain pictures

Jakým způsobem funguje systém zpětného odběru fotovoltaiky?

Fotovoltaické (FV) panely jsou od roku 2012 dle zákona o odpadech považovány za elektrické a elektronické zařízení (EEZ) a výrobci resp. dovozci musí zajistit financování sběru a recyklace těchto panelů po skončení jejich životnosti. 

Ke splnění těchto cílů vznikly tzv. kolektivní systémy zpětného odběru elektrozařízení a výrobci a dovozci na ně smluvně přenesli fyzickou odpovědnost sběru a recyklace. 

Kolektivní systémy tak vedou evidenci o množství panelů uvedených na trh, podávají za výrobce a dovozce každoročně zprávu na Ministerstvo životního prostředí, zajišťují zpětný odběr vysloužilých fotovoltaických panelů a předání zpracovateli k následné recyklaci.

Kdo systém zpětného odběru financuje?

Systém financování zpětného odběru FV panelů je definován v legislativě, kdy podle vyhlášky č. 352/2005 Sb. byla výše recyklačního příspěvku stanovena na 8,50 Kč za kilogram hmotnosti FV panelu. Tento příspěvek měl provozovatel povinnost uhradit do konce roku 2018. 

Systém financování sběru a recyklace FV panelů má však oproti jiným druhům EEZ (jako jsou např. lednice, televizory, počítače, atd.) jedno velké specifikum. FV panely mají totiž dlouhou životnost a proto je třeba zohlednit i jejich pozdější termín recyklace legislativně. 

Zákon o odpadech tak stanovil, že za FV panely instalované do 1. 1. 2013 budou finančně odpovědní provozovatelé fotovoltaických elektráren a za FV panely uvedené na trh v ČR po 1. 1. 2013 dovozci a výrobci těchto panelů. Při sběru a recyklaci je tedy nutné odlišit tyto dvě skupiny „starých“ a „nových“ FV panelů.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Žádný absolutní zákaz obalů z pěnového polystyrenu nebyl vydán

Žádný absolutní zákaz obalů z pěnového polystyrenu nebyl vydán

Na téma recyklovatelnosti a nezávadnosti polystyrenových hmot se v mediích i interních předpisech obchodních řetězců příliš často objevují nesprávné údaje. 

Elektromobilita v praxi – bez dotací to v tuto chvíli nepůjde

Elektromobilita v praxi – bez dotací to v tuto chvíli nepůjde

2. ročník konference Elektromobilita v praxi, konající se v pražském hotelu Olympik, přinesl zkušenosti municipalit, pohled na elektromobilitu z pohledu státní správy i z hlediska podpory jejího zavádění u podnikatelských subjektů.

Odpadní teplo ze supermarketu dokáže zásobit ročně 200 domácností

Odpadní teplo ze supermarketu dokáže zásobit ročně 200 domácností

Městské odpadní teplo je v Evropě obrovským nevyužitým zdrojem energie. Projekt Life4HeatRecovery ho chce využít k vytápění našich domovů a zásobování teplou vodou.