Ecomondo
Ekolamp
EGEXPERT

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Podle studie OSN ke globálním megatrendům z loňského roku bylo za posledních 50 let zaregistrováno více než 100 miliónů nových organických a anorganických látek. Jestliže v roce 1965 bylo tempo registrací 2,5 minuty, v roce 2016 se interval zkrátil na 1,4 sekundy.

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

ilustrační foto/pixabay

  • Publicistika
  • 20.05.2019
  • František Vörös, konzultant Sdružení EPS ČR

I když se problematikou plastů zabývám od roku 1965, jsem při současném sledování dění z různých zdrojů překvapen množstvím nepřesných informací, ale často i kontroverzních nebo nepodložených názorů. Např. v únoru letošního roku byla ve Washingtonu zveřejněna 84-stránková publikace “Plastics and Health“, která uvádí graf o světové spotřebě plastů v roce 2050 ve výši 1,8 milionu tun.

Obrázek má zřejmě za cíl vyburcovat veřejnost ke zvýšené pozornosti z hlediska zdravotních aspektů těžby ropy a plynů, vlastní výroby plastů, jejich aplikacím a řešením odpadů po skončení jejich aplikační životnosti. Pochybuji, že graf vychází ze seriózních údajů, spíše se jeví jako matematická prolongace vývojové křivky o spotřebě plastů v období 1950 –2013.

Taktéž některá nepodložená tvrzení, např. o 170 nebezpečných látkách při frakování /těžbě břidlicových plynů/, nebo o prokázané karcinogenitě styrenu, kterého se vyrábí ročně téměř 30 mil. tun, mají charakter nevědeckých tvrzení.

To evropská Science Advice for Policy by European Academies se zaměřila na problematiku mikroplastů /www.sapea.inf/a v lednu publikovala seriózní údaje k tomuto problému. Na stránkách www.politico.eu jsou zveřejněny články na téma Plasty v našich tělech, Plasty, které nás zachraňují, nás také mohou zranit a Proč nevíme, zda jsou plasty bezpečné.

Plastic Production and Trends.png

Obrázek. Světová produkce plastů v období 1950 -2050 v milionech tun. Uvnitř obrázku podíly v regionech v roce 2013. Zdroj Plastics and Health.  

Za významnou informaci z vědecké branže považuji sdělení amerických vědců z MIT, publikované v časopise Nature Communication, že vyvinuli polyetylenovou folii, která vede teplo lépe než kovy. Dosud byly plasty vnímány jako izolátory. V roce 2010 tým vědců oznámil, že připravili tenké vlákno polyetylenu, které měřilo jednu setinu průměru lidského vlasu a bylo 300-krát vodivější než standardní polyetylen. Ten má, stejně jako ostatní plasty, strukturu neuspořádané spleti makromolekul, která ztěžuje proudění tepla.

Vědcům se následně podařilo pomocí speciálního rozpouštědla „rozmotat“ spleť makromolekul, roztok pak vypustit na desku chlazenou kapalným dusíkem. Po ztuhnutí polymerního filmu, tento ve speciálním zařízení vytvarovali do tenké folie. Tato folie dosahuje hodnoty vedení kolem 60 Watů na metr a stupeň Kelvina. Standardní PE vykazuje hodnotu O,1 až O,5, keramika 30, ocel 15 a diamant 2 000. Navrhli uplatnění takto upravených PE folie í pro odvádění tepla z notebooků nebo mobilních telefonů.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Žádný absolutní zákaz obalů z pěnového polystyrenu nebyl vydán

Žádný absolutní zákaz obalů z pěnového polystyrenu nebyl vydán

Na téma recyklovatelnosti a nezávadnosti polystyrenových hmot se v mediích i interních předpisech obchodních řetězců příliš často objevují nesprávné údaje. 

Elektromobilita v praxi – bez dotací to v tuto chvíli nepůjde

Elektromobilita v praxi – bez dotací to v tuto chvíli nepůjde

2. ročník konference Elektromobilita v praxi, konající se v pražském hotelu Olympik, přinesl zkušenosti municipalit, pohled na elektromobilitu z pohledu státní správy i z hlediska podpory jejího zavádění u podnikatelských subjektů.

Odpadní teplo ze supermarketu dokáže zásobit ročně 200 domácností

Odpadní teplo ze supermarketu dokáže zásobit ročně 200 domácností

Městské odpadní teplo je v Evropě obrovským nevyužitým zdrojem energie. Projekt Life4HeatRecovery ho chce využít k vytápění našich domovů a zásobování teplou vodou.