Káčko
Ekolamp
EGEXPERT

Ach, jak jednoduché to ti skládkaři mají

Ze skládkování plynou nadnárodním firmám miliardy korun. Těch našich korun - z obecních rozpočtů. Mají pod palcem svoz, provoz a vlastní i mnoho skládek.

Ach, jak jednoduché to ti skládkaři mají

Průmyslová ekologie

Obcím, které mají skládku v katastru, plyne do obecní kasy také nemálo peněz. Když to kluci a holky skládkařští dají dohromady, moderní odpadové hospodářství nemá šanci.

Skládkaři a nevládní neziskové organizace, mající obrovskou moc a nulovou zodpovědnost za cokoli, mají stejnou rétoriku. Budeme recyklovat směsák, musíme přeci plnit cíle EU!“ To je věta, která samozřejmě funguje. Tedy u veřejnosti, odborníci kroutí hlavou. Vytřídit využitelné složky z černé popelnice je obtížné a co je obtížné je i nákladné a pokud bude po jejich, technologie na vytřídění KO odpad zdraží tak, že se budeme divit.

Budeme vyrábět tuhá alternativní paliva z SKO! Samozřejmě z toho co zbude po vytřídění.“ To znamená, že z materiálu, který hoří, budeme vyrábět palivo. Je to sice nesmysl hraničící s podvodem na lid, jisté je, že to bude stát opět něco navíc. TAP využívaný v monobloku je to samé, jako odpad využívaný v ZEVO.

To že reálně hrozí, že vše skončí na skládkách nikdo samozřejmě nepřizná, přestože veškerá tato iniciativa schovaná za slova recyklace, třídění, výroba TAP, vede na skládky. Jde především o kontrolu toku odpadů. Zelené nevládky se rozhodly skládkování tolerovat a podporují spalování odpadu až po té, co se z paliva vyrobí palivo, tedy až ten odpad řádně zdražíme.

Argumenty, že ZEVO je velmi drahé a zaplatí to občané, jsou dobré a také zabírají. Je také neekologické až hrůza, jak pořád opakují. To, že nevládními neziskovými organizacemi a skládkaři podporovaná recyklace směsného komunálu a výroba TAP bude znamenat zdražení ještě větší a spalování TAP je stejné zatížení životního prostředí jako využívání komunálu v ZEVO, nikdo z nich nezmiňuje.

Je to tedy velmi jednoduché. Stačí neustále omílat, že jedině skládkaři ušetří lidem peníze a odpady tolik zdražovat nebudou, že není nutné být papežtější než papež a končit skládkovaní dřív než státy s nejzaostalejším odpadovým hospodářstvím EU a vše bude skvělé.

Ve finále to ale bude znamenat, že odpady zdraží velmi razantně, nehledě na poplatky a skončí po složitých kotrmelcích na skládkách, či v nově vybudovaných ještě dražších spalovnách na TAPy.

Značky
Odpady

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Žádný absolutní zákaz obalů z pěnového polystyrenu nebyl vydán

Žádný absolutní zákaz obalů z pěnového polystyrenu nebyl vydán

Na téma recyklovatelnosti a nezávadnosti polystyrenových hmot se v mediích i interních předpisech obchodních řetězců příliš často objevují nesprávné údaje. 

Elektromobilita v praxi – bez dotací to v tuto chvíli nepůjde

Elektromobilita v praxi – bez dotací to v tuto chvíli nepůjde

2. ročník konference Elektromobilita v praxi, konající se v pražském hotelu Olympik, přinesl zkušenosti municipalit, pohled na elektromobilitu z pohledu státní správy i z hlediska podpory jejího zavádění u podnikatelských subjektů.

Odpadní teplo ze supermarketu dokáže zásobit ročně 200 domácností

Odpadní teplo ze supermarketu dokáže zásobit ročně 200 domácností

Městské odpadní teplo je v Evropě obrovským nevyužitým zdrojem energie. Projekt Life4HeatRecovery ho chce využít k vytápění našich domovů a zásobování teplou vodou.