Ecomondo
Ekolamp
EGEXPERT

Využití šedých vod v domácnostech se zatím často neuplatňuje, říká Karel Plotěný

Podle EN 12056 šedou vodou nazýváme splaškové odpadní vody neobsahující fekálie a moč. Jedná se o vody, které odtékají z umyvadel, van, sprch, dřezů apod., tedy vody používané převážně na osobní hygienu.

Využití šedých vod v domácnostech se zatím často neuplatňuje, říká Karel Plotěný

Foto: Petr Jarolímek, Průmyslová ekologie

O recyklaci šedých vod, využití tepla z jejich ohřevu a o možnostech úspor nákladů hovořil na konferenci Management vody ve městech Karel Plotěný ze společnosti ASIO NEW, spol. s r.o..

Zařízení na recyklaci šedých vod nemusí být umístěno vždy v budově, může se nacházet i mimo budovu. Ekonomicky zajímavé instalace pro využití šedé vody jsou realizovány zejména v objektech s vyšší produkcí a potřebou použité vody – kolejích, hotelech, některých administrativních budovách, wellness, výukových centrech. 

Možnosti aplikací jsou obecně v rodinných domech, hotelech a penzionech, školách, školkách, veřejných budovách, wellness, balneoterapii, průmyslu, komerčních objektech, prádelenských provozech a dalších. Ekonomická návratnost je např. u výukových center 7 roků, u wellness 4-5 let. Platí pravidlo, že s možností použití vyčištěné vody ve větším množství doba návratnosti klesá, uvádí Karel Plotěný.

V dotačním titulu MŽP ČR Dešťovka figuruje možnost využívat i šedé vody. Avšak pokud by chtěl příjemce dotace šedé vody používat i k zalévání, legislativa navazující na dotační titul je nastavena komplikovaně. Když takovou vodou zalévám, většina úřadů to chápe jako vypouštění do vod podzemních a chce od zařízení na recyklaci šedé vody parametry jako pro vypouštění do vod podzemních. Požaduje i dva dvouhodinové slévané vzorky za rok, což je úplný nesmysl, který dotační titul ekonomicky znehodnotí. Dovedli jsme tuto záležitost ad absurdum. Z tohoto důvodu se využití šedých vod v domácnostech zatím často neuplatňuje,říká Karel Plotěný.

as-gwaqualoop2_popis_web.jpgZdroj: asio.cz 

Řada domů vyžaduje tzv. ostrovní řešení. Jedná se o situace, kdy v místě není dostupná pitná voda anebo není možné odvádět odpadní vodu. V případě ostrovních systémů je snaha využít jak dešťové vody, tak šedé vody. 

Z hlediska ekonomického se jedná o specifickou situaci. Je potřeba maximálně hospodařit s množstvím vody, jelikož nejnákladnějším bývá odvážení odpadní vody. Proto je dobré množství této vody minimalizovat. 

Jednou z cest je využití a recyklace šedých vod, kdy dochází k výrazným finančním úsporám. Bez využití recyklace šedých vod dosahují platby za vyvážení odpadních vod pro čtyřčlenou rodinu cca 25 tisíc Kč ročně, s využítím recyklace činí tyto platby okolo 12 tisíc Kč ročně a ekonomický pohled se tak radikálně mění.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Žádný absolutní zákaz obalů z pěnového polystyrenu nebyl vydán

Žádný absolutní zákaz obalů z pěnového polystyrenu nebyl vydán

Na téma recyklovatelnosti a nezávadnosti polystyrenových hmot se v mediích i interních předpisech obchodních řetězců příliš často objevují nesprávné údaje. 

Elektromobilita v praxi – bez dotací to v tuto chvíli nepůjde

Elektromobilita v praxi – bez dotací to v tuto chvíli nepůjde

2. ročník konference Elektromobilita v praxi, konající se v pražském hotelu Olympik, přinesl zkušenosti municipalit, pohled na elektromobilitu z pohledu státní správy i z hlediska podpory jejího zavádění u podnikatelských subjektů.

Odpadní teplo ze supermarketu dokáže zásobit ročně 200 domácností

Odpadní teplo ze supermarketu dokáže zásobit ročně 200 domácností

Městské odpadní teplo je v Evropě obrovským nevyužitým zdrojem energie. Projekt Life4HeatRecovery ho chce využít k vytápění našich domovů a zásobování teplou vodou.