https://www.eversheds-sutherland.com/global/en/where/cee/czech-republic/-cz/index.page
Ekolamp
EGEXPERT

Ve finále chemické soutěže pro děti z Mělnicka v neratovické Spolaně zvítězili žáci z Neratovic

Spolana Neratovice zorganizovala společně s Gymnáziem Václava Třebízského ve Slaném a Hasičským záchranným sborem Středočeského kraje druhý ročník chemické soutěže Výzva pro chemika.

Ve finále chemické soutěže pro děti z Mělnicka v neratovické Spolaně zvítězili žáci z Neratovic

Zdroj: vyzvaprochemika.cz

Naučně-zábavné soutěže pro žáky 8. a 9. tříd základních škol na Mělnicku a Kladensku se zúčastnilo 17 pětičlenných týmů z 11 škol. Do finále tříkolové soutěže, které se uskutečnilo přímo v areálu neratovické Spolany, postoupily týmy ze základních škol v Neratovicích, Zlonicích a Kralupech nad Vltavou. Zvítězili žáci Základní školy Neratovice, 28. října 1157, pod týmovým názvem Laboři.

„Touto soutěží chceme v dětech vzbudit zájem o chemii. Letošní druhý ročník Výzvy pro chemika motivoval 85 žáků a 17 učitelů k účasti, což je pro nás potvrzení, že se tato naučně-zábavná soutěž líbí a přitahuje děti i učitele. Chceme ze soutěže udělat každoroční tradici,“ řekl Miroslav Falta, jednatel společnosti Spolana, a dodal: „Vítězný tým s názvem Laboři přijel ze Základní školy Neratovice, 28. října 1157.“ 

Členové vítězného týmu získali tablety a další věcné ceny. Odměněna byla i jejich škola, a to dárkovým šekem na vybavení chemické laboratoře v hodnotě 10 000 korun. Do finále postoupily tři týmy, které se nejprve musely poprat s otázkami spojenými s ekologickou tématikou. Poté následovaly praktické úkoly přímo před budovou hasičského záchranného sboru: výroba sloní pasty a hašení ohně na čas. 

„Děti měly za úkol pomocí práškových hasicích přístrojů pod dozorem zkušeného hasiče co nejrychleji uhasit hořící benzín a naftu, tedy hořlaviny 1. a 2. stupně,“ řekl Martin Tomi, vedoucí hasičského záchranného sboru Spolany Neratovice. Doplňkovým úkolem byla výroba chemického piva.

„Chceme dětem ukázat, že chemie je nejen důležitá, ale také zajímavá a zábavná. Doufáme, že se nám děti podaří pro chemii nadchnout. Jsme rádi, že jsme se mohli spolupodílet na programu této soutěže a potěšilo by nás, kdyby se jednou ze soutěžících školáků stali studenti našeho gymnázia,“ komentuje Milan Dundr, ředitel Gymnázia Václava Beneše Třebízského ve Slaném.

Tato soutěž je pro děti zábavná a zároveň poučná. Již teď plánujeme, že se příští rok přihlásíme do třetího ročníku soutěže. Za získaný finanční obnos pořídíme vybavení chemické laboratoře, především kahany, ochranné šíty a brýle,“ řekla Irena Škantová, učitelka vítězného týmu ze Základní školy Neratovice, 28. října 1157.

Popis soutěže

V prvním online kole soutěže, které bylo zahájeno 21. ledna 2019, měly zúčastněné týmy za úkol zrealizovat zadaný chemický pokus s červeným zelím, pomocí kterého určily kyselost a zásaditost jednotlivých látek. Své výsledky postupně zaznamenávaly a videonahrávku pokusu poté uložily na webové stránky soutěže. K tomu navíc vyplnily vědomostní test. To vše během 30 dnů.

Do druhého kola postoupilo šest nejlepších týmů. Uskutečnilo se 28. března a připravené úkoly byly zaměřené na bystrost i všeobecné znalosti v oboru chemie a bezpečnosti při nakládání s chemickými látkami. Součástí byly i chemické pokusy přímo v laboratoři.

Tři vítězné týmy z 2. kola se utkaly ve finálovém kole 25. dubna v areálu Spolany Neratovice, kde byl pro ně připraven celodenní program plný pokusů a zajímavých zážitků. Více informací na www.vyzvaprochemika.cz.


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Město Vsetín si vyžádá veškeré informace a poté se rozhodne, zda podpoří projekt nového ZEVO či nikoliv

Město Vsetín si vyžádá veškeré informace a poté se rozhodne, zda podpoří projekt nového ZEVO či nikoliv

Vedení vsetínské radnice odešle v nejbližší době dopis investorovi, který plánuje postavit ve městě zařízení na energetické využití odpadu. 

Dřevní štěpka místo nafty? Po Praze jezdila auta na biopalivo druhé generace

Dřevní štěpka místo nafty? Po Praze jezdila auta na biopalivo druhé generace

Společnost Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum, a.s. (UniCRE) představila biopalivo druhé generace z odpadní biomasy a provedla testovací jízdy vozidel poháněných biopalivem vyrobeným z dřevní štěpky.

Kvalitu ovzduší v Moravskoslezském kraji řeší i česko-polský projekt

Kvalitu ovzduší v Moravskoslezském kraji řeší i česko-polský projekt

Měření emisí, kontroly lokálních topenišť pomocí dronů, výměny starých kotlů. To byla hlavní témata konference česko – polského projektu i-AIR REGION.