Ecomondo
Ekolamp
VODKA

Přírodní zdroje, které máme na rok, jsme vypotřebovali již 10. května

Kdyby všichni na světě žili jako obyvatelé EU, lidstvo by vyčerpalo roční „přírodní rozpočet“ mezi 9. a 10. květnem, uveřejnily ve své zprávě WWF a Global Footprint Network. Informuje o tom portál Komunální ekologie.

Přírodní zdroje, které máme na rok, jsme vypotřebovali již 10. května

ilustrační foto/pixabay

  • Publicistika
  • 15.05.2019
  • Hana Tomášková, Komunální ekologie

Den předlužení Země je den, kdy lidstvo spotřebuje zdroje, které je ekosystém planety schopný obnovit za jeden rok.

Lidská společnost žije z toho, co mu příroda poskytuje. Pokud by však všichni lidé na celém světě sdíleli stejný životní styl, jaký máme v EU, lidstvo by k udržení poptávky po přírodních zdrojích, které tento životní styl vyžaduje, potřebovalo 2,8 planety Země.

Provozujeme pyramidový systém, který čerpá budoucí prostředky na provoz dnešní ekonomiky. Není třeba připomínat, že je to pro prosperitu Evropy riskantní,“ říká Mathis Wackernagel, zakladatel a prezident Global Footprint Network.

Jen pro srovnání, Den předlužení Země připadl loňský rok na 1. srpna.

Mezi důsledky našeho neekologického počínání patří globální odlesňování, ztráta biologické rozmanitosti, zhroucení populací ryb, nedostatek vody, eroze půdy, znečištění ovzduší a změnu klimatu. Stále častěji zaznamenáváme extrémní události jako jsou sucha, záplavy a požáry. Tyto hrozby zase vyvolávají napětí a konflikty a zhoršují globální nerovnost.

Zpráva poukazuje na mnoho rozdílů mezi ekologickými stopami členských států EU a ostatními zeměmi světa. Ukazuje také, že navzdory velkým rozdílům mezi zeměmi EU, ani jedna z nich nežije na udržitelné úrovni.

Ester Asin, ředitelka Evropské politické kanceláře WWF, upozorňuje: „Den předlužení Země je jasnou připomínkou toho, že spotřeba EU přispívá k hrozícímu ekologickému a klimatickému kolapsu Země. To je nejen nezodpovědné, ale i velmi nebezpečné. Je třeba urychleně jednat.“

Zdroj: WWF


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Jak funguje systém zpětného odběru fotovoltaiky, systém jeho finacování a jak probíhá recyklace nebo ekologická likvidace panelů? Zeptali jsme se zástupců kolektivního systému ASEKOL, do jehož kompetence zmíněná problematika spadá.

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Veškerý odpad vzniklý na palubě linky QF739 létající ze Sydney do Adelaide, týmu „Green Team“ společnosti Qantas, bude likvidován pomocí kompostu, opětovného použití nebo recyklace.

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Podle studie OSN ke globálním megatrendům z loňského roku bylo za posledních 50 let zaregistrováno více než 100 miliónů nových organických a anorganických látek. Jestliže v roce 1965 bylo tempo registrací 2,5 minuty, v roce 2016 se interval zkrátil na 1,4 sekundy.