Ecomondo
Ekolamp
VODKA

Emise v EU klesají, může za to EU ETS?

Evropské emise CO2 ze spalování fosilních paliv dle Eurostatu v roce 2018 klesly o 2,5 % ve srovnání s rokem předchozím.

Emise v EU klesají, může za to EU ETS?

ilustrační foto/pixabay

  • Aktuality
  • 15.05.2019
  • oEnergetice.cz - Zuzana Vrbová

V minulých letech přitom k poklesu nedocházelo, v roce 2017 dokonce emise stouply. Emise ze spalovacích procesů zodpovídají za 80 % veškerých evropských emisí skleníkových plynů.

Největšího snížení dosáhlo Portugalsko (9% snížení) a Bulharsko (8,1 %). Německo meziročně snížilo své emise ze spalování fosilních paliv o 5,4 %, jde historicky o největší německé snížení, Česko o 0,1 % (nejmenší snížení v Evropě).

Některé státy ovšem naopak své emise zvýšily. Nejvíce Lotyšsko – o 8,5 % a Malta (6,7 %). Jak předběžná zpráva Eurostatu ale upozorňuje, čísla nezohledňují export energie – pokud by byla elektřina například vyrobena v České republice a exportována do Německa, emise se nadále přičítají Česku. Vytvářet tedy pomyslný žebříček „hříšníků“ není příliš vhodné.

Zatímco Evropská unie jmenuje jako hlavní cíl snižování emisí skleníkových plynů z průmyslu a energetiky systém EU ETS, dle zprávy think tanku European Roundtable on Climate Change and Sustainable Transition (ERCST) nazvané 2019 State of the EU ETS Report nebyl v minulosti systém jediným, ačkoli důležitým, hnacím motorem pro snižování emisí.

Reforma EU ETS pomohla k růstu cen emisních povolenek, zvýšené náklady na povolenky ale samy o sobě nebyly dostatečnou motivací pro průmysl k zavedení potřebných opatření. 

Jako další motivátory jmenuje ERCST především směrnici o energetické účinnosti, nařízení o sdíleném úsilí a směrnici o průmyslových emisích. Růst ceny nebyl tak rapidní, aby sám o sobě snižování emisí průmyslu zapříčinil. Zpráva ovšem podotýká, že jednoznačně určit, které politiky jsou více a které méně motivační, není jednoduchý úkol.

Zdroj: oenergetice.cz


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Město Vsetín si vyžádá veškeré informace a poté se rozhodne, zda podpoří projekt nového ZEVO či nikoliv

Město Vsetín si vyžádá veškeré informace a poté se rozhodne, zda podpoří projekt nového ZEVO či nikoliv

Vedení vsetínské radnice odešle v nejbližší době dopis investorovi, který plánuje postavit ve městě zařízení na energetické využití odpadu. 

Dřevní štěpka místo nafty? Po Praze jezdila auta na biopalivo druhé generace

Dřevní štěpka místo nafty? Po Praze jezdila auta na biopalivo druhé generace

Společnost Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum, a.s. (UniCRE) představila biopalivo druhé generace z odpadní biomasy a provedla testovací jízdy vozidel poháněných biopalivem vyrobeným z dřevní štěpky.

Kvalitu ovzduší v Moravskoslezském kraji řeší i česko-polský projekt

Kvalitu ovzduší v Moravskoslezském kraji řeší i česko-polský projekt

Měření emisí, kontroly lokálních topenišť pomocí dronů, výměny starých kotlů. To byla hlavní témata konference česko – polského projektu i-AIR REGION.