Ecomondo
Ekolamp
EGEXPERT

Rekordní čísla na letošním veletrhu a konferenci o recyklacích plastů v Amsterdamu

V pořadí třetí ročník veletrhu proběhl ve dnech 10.-11. dubna za rekordní účasti 3205 návštěvníků, což představuje nárust proti loňskému roku o 34,5 %. Výstavní plocha se zvýšila o 17 %, což využilo 120 vystavovatelů – nárůst o pětinu.

Rekordní čísla na letošním veletrhu a konferenci o recyklacích plastů v Amsterdamu

Zdroj: Interseroh

  • Publicistika
  • 14.05.2019
  • František Vörös, konzultant Sdružení EPS ČR

Dne 16.7.2018 byla na webu Průmyslové ekologie publikována informace „Veletrhy a konference k recyklacím plastů”, ve které jsem informoval o vlastních poznatcích z účasti na akci Plastics Recycling Show 2018 v Amsterodamu. Akci pořádá Asociace evropských recyklátorů /www.plasticsrecyclers.eu/, která byla založena v roce 1966 a v součastnosti má 120 členů.

Současně s letošním veletrhem proběhla odborná konference, kterou zahájil K. Sadauskas – ředitel pro cirkulární ekonomiku a životní prostředí při Evropské komisi. Za přínosné aplikace regranulátů bylo oceněno 7 společností. 

Akce je jedinečnou příležitosí pro setkání reprezentantů hodnotového řetězce plastikářů, od výrobů primárních plastů, recyklovaných plastů, a výrobků z nich vyrobených, přes výrobce strojů a zařízení a až po společnosti, zabývající se sběrem a tříděním odpadních plastů. Ve dnech 25.-26.3. 2020 se uskuteční v pořadí již čtvrtý ročník akce, když se zvýší plocha pro vystavovatele o 16 %.

Jako vítězové soutěže Plastics Recycling Awards Europe 2019 byli vyhlášeni v 7 kategoriích:

- Automobilový, elektrotechnický výrobek: Demo automobil Volvo z recyklovaných plastů.

Demo automobil firmy Volvo ukazuje, že recyklované plasty mají místo v automobilovém průmyslu. Porota ocenila průkopnickou práci společnosti v této oblasti, když 170 plastových dílů modelu XC60 bylo nahrazeno recyklovanými plasty. Unikátní úspěch.

- Stavební produkt: MPO Easy Channel, Multiport: Výrobek pro odvodňovací systém je vyroben z odpadů z HDPE a PP obalů, je lehký, snadno se s ním manipuluje a snadno se pokládá. Porota ocenila, že produkt je ideální pro danou aplikaci a je úspěšný na trhu.

- Výrobek pro domácnost a volný čas: Pytel firmy Cedo Folien- und Haushaltsprodukte. Sběrný pytel se stahovací šňůrkou obsahuje více než 90 % plastů z recyklovaných výrobků, z nichž více než 40% je z flexibilní obalů. Je navržen tak, aby aktivně podporoval sběr odpadních plastových nebo kovových obalů a nápojových kartonů, určených k recyklaci.

- Plastové obaly: Plochá láhev na víno ze 100 % recyklovaného PET firmy Garçon Wines a RPC M&H Plastics je inovativní, vejde se i do poštovních schránek. Tento výrobek dokonale zapadá do ducha naší doby. Obal kombinuje pohodlí a hospodárnost s lehkým a udržitelným designem.

- Za ambasodara pro recyklaci plastů byl vyhlášen Gian De Belder od firmy Procter & Gamble. Je tváří závazku společnosti Procter & Gamble k udržitelnému rozvoji. Neúnavně pracoval na vývoji řešení problémů, jako je recyklovatelnost PET lahví pro domácnost a osobní automobily. Je vedoucím projektu Procter & Gamble Holy Grail, který vyvíjí systémy recyklací pro průmysl a pro spotřebitele.

- Inovace technologie výrobků: Aditivum REC-NIR-BLACK fy. Ampacet. Plastové odpady z černých obalů nebo jiných aplikací způsobují problémy v recyklačních tocích, protože je nelze detekovat senzory NIR používanými většinou recyklátorů. Společnost Ampacet Corp vyvinula černé předsměsi, které neobsahují žádné saze, což činí takto barvené výrobky detekovatelnými a schopnými třídění. 

- Inovace recyklačních strojů a zařízení: Kaskádový vytlačovací systém Corema Interseroh Dienstleistungs a Erema Engineering Recycling Maschinen und Anlagen. Systém pro mechanickou recyklaci post-uživatelských termoplastů byl porotou uznán jako nejinovativnější kombinace technologií zpracování, která poskytuje nákladově efektivní recyklaci.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Jak funguje systém zpětného odběru fotovoltaiky, systém jeho finacování a jak probíhá recyklace nebo ekologická likvidace panelů? Zeptali jsme se zástupců kolektivního systému ASEKOL, do jehož kompetence zmíněná problematika spadá.

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Veškerý odpad vzniklý na palubě linky QF739 létající ze Sydney do Adelaide, týmu „Green Team“ společnosti Qantas, bude likvidován pomocí kompostu, opětovného použití nebo recyklace.

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Podle studie OSN ke globálním megatrendům z loňského roku bylo za posledních 50 let zaregistrováno více než 100 miliónů nových organických a anorganických látek. Jestliže v roce 1965 bylo tempo registrací 2,5 minuty, v roce 2016 se interval zkrátil na 1,4 sekundy.