Enviro
Ekolamp
VODKA

Chrání biodynamické veřejné osvětlení naše zdraví nebo naopak absence modré spektrální složky snižuje dopravní bezpečnost?

Tolik diskutované modré světlo je opředeno mnoha mýty. Škodí lidem i zvířatům? Dostaneme z něj rakovinu? Je biodynamické veřejné osvětlení spásou pro naše zdraví? „Když odeberete modrou spektrální složku, ztrácíte periferní vidění a vzrůstá nehodovost,“ říká přední český světelný technik, ing. Tomáš Maixner, soudní znalec v oboru osvětlování, a objasňuje i další mýty, které o osvětlení panují.

Chrání biodynamické veřejné osvětlení naše zdraví nebo naopak absence modré spektrální složky snižuje dopravní bezpečnost?

Foto: Petr Jarolímek, Průmyslová ekologie

  • Publicistika
  • 29.04.2019
  • Hana Tomášková, Komunální ekologie

V poslední době se v tisku často objevuje termín biodynamické veřejné osvětlení. Co to vlastně je?

Biodynamické veřejné osvětlení je osvětlení, u kterého je po část noci odbourána modrá složka světla. Propaguje se systém, kdy večer bude svítit veřejné osvětlení normálním světlem (s modrou složkou), aby se cca ve 22 hodin modrá odbourala a svítilo se "jantarově" až do rána - samozřejmě s nízkou intenzitou. Při rozednění by se zase rozsvítilo světlo s modrou složkou.

Jak to funguje a jaké jsou důvody pro volbu biodynamického osvětlení?

Změna světla je prakticky možná jen přepínáním skupin různobarevných LEDek (jiný způsob je možný, ale neúměrně drahý). Tedy ve svítidle jich musí být dvojnásobný počet. Podřadné firmy navíc dávají do svítidla dva napájecí bloky. Takže vlastně prodávají dvě svítidla v jednom obalu (ale větším). A hned je jasný důvod pro biodynamiku - je to dobrý kšeft prodat dvojnásobný počet výrobků. Jiný důvod není. Svítit "biodynamicky" je jen záminka pro zdvojnásobení zisků. A to i za cenu zhoršení životního prostředí i bezpečnosti.

Když odeberete modrou spektrální složku, ztrácíte periferní vidění a vzrůstá nehodovost.“

Jaký vliv má tzv. modré světlo na dopravní bezpečnost?

Z hlediska dopravního je modrá spektrální složka velmi důležitá. V noci, když je opravdu tma, tak nevidíte červenou barvu. Vidíte maximálně odstíny, ale červenou ne. Protože citlivost oka je posunuta ke kratším vlnovým délkám. V noci je významné vidění tyčinkami. Jsou zvlášť citlivé na modré světlo a zajišťují především periferní vidění. Když modrou odbouráte, tak nevidíte, co se děje kolem silnice. Vy ale musíte vidět nejen na silnici, ale i do okolí. Může vám tam z okolí vběhnout zvíře, dítě, něco tam padá, je tam díra apod.

Při absenci modré složky se prodlužují reakce až 6 krát na 3 vteřiny. Reakční doby odpovídají tomu, jako byste byli hodně opilí.

Modrá složka je důležitá i pro udržení bdělosti řidičů. Ovšem přepnutí v nočních hodinách na červenou s nadsázkou znamená, že řidiči začnou usínat za volantem a nebudou vybuzeni na dobrý výkon. Právě v době, kdy by to potřebovali víc, než řidiči ve večerních hodinách, kteří jsou pravděpodobně čilejší než ti noční. Z pohledu lidí by se mělo svítit "modře" celou noc.

Proč se tedy vůbec uvažuje o vypnutí modré složky v noci?

Argumentace pro přepnutí na "jantarovou" v noci spočívá v tom, že se musí chránit zvěř. Nebudu rozporovat, zda jí modrá vadí nebo ne. Veřejné osvětlení v otevřené krajině dosahuje vyšší úrovně osvětlení než Měsíc v úplňku maximálně do vzdálenosti 10 m od krajnice. A zvířata nejsou hloupá, aby šla spát tam, kde je světlo. Spí ve tmě a modré světlo jim nevadí. To už spíš zvířátku, které se náhodou prochází u silnice, hrozí, že ho přejede auto.

Ale dejme tomu, že skutečně modrá některým zvířatům nebo některým rostlinám vadí. Mají jinak citlivé senzory, takže to je možné (ale zrovna tak jim může vadit třeba červená). A nemohou se vzdálit od světla (zejména to nezvládnou rostliny :-)) Pak je ovšem absurdní jim svítit večer modře. Zvířátka a kytičky usínají pod náporem modrého světla. Až pozdě v noci se jim dostane úlevy v podobě odstranění modré složky.

Je to naprosto postavené na hlavu. Jsou jen dvě možnosti - buď to místní přírodě nevadí a pak svítím modře po celou noc. Nebo to vzácné flóře nebo fauně vadí a je potřeba ji chránit. Potom je nezbytné odbourat modrou také po celou noc. V tom druhém případě je pak třeba učinit nějaká opatření pro bezpečnost dopravy - omezení rychlosti se nabízí jako nejpříhodnější. Ale je vždy třeba zvážit co má větší význam - bezpečnost (i životy) v dopravě nebo ochrana vzácného tvora…

Tvrdí se, že modré světlo je karcinogenní. Ale nikde se nedozvíte o expozici – jak moc a jak dlouho musí působit.“

Jaký má „modré světlo“ vliv na zdraví člověka?

Modré světlo je strašák pro lidi, kteří uvěří všemu, co se napíše, i když to nemá vědecké odůvodnění. 

Tvrdí se, že modré světlo je karcinogenní. Dala ale WHO světlo jako karcinogen? Ne, dala jako riziko noční práci. O světlu se nezmiňuje.

Píše se, že když se mi bude svítit modře, tak se mi snižuje melatonin, když se mi nebude tvořit melatonin, tak se snižuje imunita, když se mi snižuje imunita, dostanu rakovinu. Je to dogmatická a nekorektní implikace.

Ale nikde, v žádných materiálech, které dělají z modrého světla strašáka, se nedozvíte o expozici – jak moc a jak dlouho musí působit. Pokusy se dělají na zvířatech, ale ta neodpovídají na podněty stejně jako člověk.

Já se tedy klidně dívám večer na televizi, klidně koukám do mobilu a nebojím se vlivu modrého světla na moje zdraví.

Jak funguje modré světlo na cirkadiální rytmyVliv venkovního osvětlení je nulový a nezáleží na barvě. Viděli jste spektrum měsíce?

Obrázek: olino.org

Podívejte té modré, co tam je. O vlivu na cirkadiální rytmy navíc nerozhoduje pouze modrá složka, ale celé spektrum.

Pokud by to fungovalo, jak vysvětlím, kdy je třeba vypnout modrou? Má to smysl ve městě? Když přeběhnu někam na tramvaj, na 20 min, expozice je příliš krátká. Nepůsobí to na mě, nemá to žádný smysl.

Pro zvířata to taky nemá smysl, jak už jsem říkal.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (2)

  1. Jana.Hladova@ue.cz09.05.2019 (14:44)
    Nemohu nepolemizovat. Pan Maixner je aktivním spolupracovníkem firem a společností nabízejících a realizujících veřejné zakázky v oblasti veřejného osvětlování. Jako soudní znalec též poskytuje těmto firmám své služby, proto o jeho objektivním názoru, se dá v tomto případě velmi pochybovat. V současné době je revitalizace veřejného osvětlení " zlatým dolem" pro prodejce osvětlení i realizační firmy. A jakého osvětlení mají tyto subjekty na skladě nejvíce? No samozřejmě ledkového, s vysokým podílem modrého a bílého spektra. Proto teď není žádoucí aby někdo začal mluvit o jeho škodlivosti, že. Takže se najde šajba v podobě soudního znalce a je to. Pro toho kdo si rád utváří názor dle informací z různých zdrojů mám následující odkaz: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/svetlo-jako-spatny-pan-zpusobuje-nemoci-zvirata-nevi-kdy-azimovat.A190202_112851_domaci_onkr nebo http://www.asu.cas.cz/cz/verejnost-a-media/svetelne-znecisteni Jako člen pracovní skupiny při MŽP vás mohu všechny ujistit, že fakta o škodlivosti nadužívání světla a o vlivu jeho bílé a modré složky, pochybuje málokdo. Těžko by aktivity vedoucí k úpravám norem a legislativy jinak podpořilo Ministerstvo životního prostředí.
  2. Michal Staša23.05.2019 (14:34)
    Pan Maixner je mírně řečeno manipulativní, aniž bych mu podsouval zlý úmysl. Je třeba říci, že noční směny jsou karcinogenní z nějakého důvodu: bdění v noci, pobyt ve světle s výraznou modrou spektrální složkou (při práci) a obecně rozhození vnitřních biorytmů budou evidentně mít na škodlivosti svůj vliv. Nemyslím si, že je vhodné to zlehčovat či hledat míru "jedovatosti", která není známá ani u mnohých jiných vlivů. Na druhou stranu je třeba říci, že ve veřejném osvětlení neusínáme (pokud nám nesvítí do postele) a problematika modré složky bude (z hlediska lidského zdraví) dle mého názoru důležitější ve vnitřním osvětlení, v domácnostech, v hotelech, v nemocnicích.

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Jak funguje systém zpětného odběru fotovoltaiky, systém jeho finacování a jak probíhá recyklace nebo ekologická likvidace panelů? Zeptali jsme se zástupců kolektivního systému ASEKOL, do jehož kompetence zmíněná problematika spadá.

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Veškerý odpad vzniklý na palubě linky QF739 létající ze Sydney do Adelaide, týmu „Green Team“ společnosti Qantas, bude likvidován pomocí kompostu, opětovného použití nebo recyklace.

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Podle studie OSN ke globálním megatrendům z loňského roku bylo za posledních 50 let zaregistrováno více než 100 miliónů nových organických a anorganických látek. Jestliže v roce 1965 bylo tempo registrací 2,5 minuty, v roce 2016 se interval zkrátil na 1,4 sekundy.