Enviro
Ekolamp
VODKA

Ukončíme konečně skládkování v roce 2024 nebo budeme termín prodlužovat do nekonečna?

Takové je ústřední téma 19. ročníku odborné konference Odpady 21, která právě probíhá v olomouckém hotelu Flora. 

Ukončíme konečně skládkování v roce 2024 nebo budeme termín prodlužovat do nekonečna?

redakce

Odbornou konferenci slavnostně zahájili zástupci veřejné správy, Moravskoslezského a Olomouckého kraje, a města Olomouc. Náměstek pro ministra životního prostředí, Vladimír Mana, připomněl, že v minulém týdnu byl do mezirezortního připomínkového řízení vypuštěn balíček zákonů o odpadech. Nové zákony by měli odstartovat to, že se v českém odpadovém hospodářství konečně začne něco dít,“ uvedl Vladimír Mana.

Ačkoliv se zákony připravovaly poměrně dlouho, je ministerstvo nakonec rádo, že v loňském roce zákony neprošly legislativní radou vlády. Letos totiž vstoupil v platnost evropský balíček odpadového hospodářství a ministerstvo mělo možnost zapracovat do nových českých zákonů úpravy evropských předpisů,“ vysvětlil náměstek a dodal: „Věřím, že Ministerstvo životního prostředí na balíček úspěšně naváže.“

Podle náměstka by nová česká odpadová legislativa měla zajistit to, že se Česko vypořádá s „nešťastně“ vysokou mírou skládkování a podnikatelská sféra bude mít jasno v tom, kam se bude odpadového hospodářství ubírat.

„Přimlouvám se za dodržení konce roku skládkování, v jiném případě by to znamenalo znevažování zákonů a těch, kteří se na rok 2024 připravovali,“ zareagoval na projev náměstka Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje a moderátor akce. „Odklad je velmi nešťastný,“ dodal.

Náměstek primátora města Olomouc, Pavel Hekela, zodpověděl otázky, které v minulosti padali, tedy co město dělalo v uplynulých deseti letech. „To, že jsme tady, znamená, že o toto téma máme velký zájem, protože i laici si uvědomují, že problém s odpady je nutné vyřešit,“ řekl Hekela a dodal: Jinak nás to dožene.“

Úvodní přivítání zakončil moderátor, Pavel Bartoš a připomněl plénu, že odpadové hospodářství není uzavřená disciplína. „Týká se mnoha dalších věcí a odpadové hospodářství musí být s nimi v souladu. A ne, že odpady budou cestovat jen do popelnice a poté na skládku.“ Součástí celého procesu je i energetika a energie. Bez energie se nic točit nebude, k čemuž patří i to, že bude možné vyrábět ze zdrojů, které jsou jinak nevyužitelné,“ dodal Bartoš.


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Fotografické momentky přibližují atmosféru Dnů teplárenství a energetiky 2019

Fotografické momentky přibližují atmosféru Dnů teplárenství a energetiky 2019

Galerie složená z fotografií Tomáše Trojana přibližuje ve zpětném pohledu hlavní momenty z letošní konference Dny teplárenství a energetiky v Hradci Králové, která se uskutečnila ve dnech 24. - 25. dubna.

Nerovné podmínky a nedodržování pravidel brzdí rozvoj systému zpětného odběru elektrozařízení v Evropě

Nerovné podmínky a nedodržování pravidel brzdí rozvoj systému zpětného odběru elektrozařízení v Evropě

Na výroční konferenci asociace EucoLight, která sdružuje organizace zabývající se recyklací světelných zdrojů a svítidel, se účastníci shodli na prioritách rozvoje evropského odpadového hospodářství.

Úloha energetických sítí v přechodu na čistou energii je letos v centru Fóra o energetické infrastruktuře

Úloha energetických sítí v přechodu na čistou energii je letos v centru Fóra o energetické infrastruktuře

Fórum bylo zřízeno jako součást strategie energetické unie a jejím cílem je odstranit technické a regulační překážky bránící energetice v rámci EU a diskutovat o hlavních otázkách týkajících se infrastruktury a energetické politiky EU.