Káčko
Ekolamp
EGEXPERT

ZERO WASTE, každá troška se počítá

Zero waste, to je ve zkratce život bez odpadu. Protože nejlépe nakládáme s odpadem, pokud ho vůbec nevytváříme. Ale jak na to v praxi?

ZERO WASTE, každá troška se počítá

ilustrační foto/pixabay

  • Publicistika
  • 15.04.2019
  • Hana Tomášková, Komunální ekologie

Roční odpad čtyřčlenné rodiny se dá vměstnat do jediné zavařovačky

Slyšeli jste o paní Beu Johnson, průkopnici zero waste, známé tím, že dokáže vměstnat roční odpad své čtyřčlenné rodiny do jediné zavařovací sklenice? Jen pro srovnání – průměrná česká rodina vyprodukuje ročně 1,2 tuny odpadu.

Odpad vzniká při výrobě, přepravě i skladování

V první řadě je třeba si uvědomit, že ačkoli my sami třeba již žijeme „bezobalově“, výrobci často své produkty pro přepravu balí do plastů a dalších nadbytečných obalů. Budeme-li vyžadovat bezobalové zacházení s výrobky, je velká šance, že nám záhy bude i nabízeno.

Jak nahradit neekologické ekologickým

Plastové sáčky a folie

  • lze zakoupit povoskované obaly – jedná se o bio bavlněnou látku napuštěnou kvalitním včelím voskem s organickým jojobovým olejem, která plně nahradí igelit

  • látkové obaly si můžeme sami vyrobit z již nepotřebných domácích zdrojů

  • háčkované nebo pletené obaly, které si opět můžeme sami vyrobit

Obaly na potraviny apod. - krabičky, skleničky a další

Nejlepší cestou, jak netvořit další odpad, je využít suroviny, které již doma máme z dřívější doby – skleněné nádoby, krabičky, papír apod.

Tolik diskutovaná brčka

Již lze bez obtíží zakoupit ekologické varianty - bambusové, skleněné či nerezové. Jen nezapomeňte na štěteček na čištění, aby bylo možné brčka opakovaně používat.

Kelímky na nápoje

Můžete používat vlastní ekokelímky nebo hrnky a vybírat si obchody, kde vám prodají váš oblíbený nápoj do přinesené nádoby. A ještě to budete mít se slevou.

Hygienické potřeby

Čistící kosmetické tampony – nahradíme látkovými tampony napuštěnými kvalitními oleji

Kartáček na zuby – existuje bambusová ekovarianta

Dámské hygienické potřeby – lze zakoupit tzv. menstruační kalíšek, případně látkové vložky, které je možné si vyrobit i doma

Vlhčené ubrousky – v bezobalových obchodech seženete bavlněnou látku ošetřenou včelím voskem a jojobovým olejem, kde jak vosk, tak olej mají antibakteriální účinky, také můžete použít vlastní textilní ubrousky spolu s vodou nebo olejem

Mýdla, šampony, deodoranty, kosmetika – dnes již najdete na internetu mnoho tipů na domácí výrobu (DIY) a zároveň bez problémů zakoupíte i bezobalové ekologické varianty ve specializovaných obchodech. Věděli jste, že jako deodorant můžete bez obav používat obyčejnou sodu?

Čistící prostředky

Spoustu skvělých tipů najdete u svých babiček, navíc jsou levné a bez chemie. Zkoušeli jste třeba pomocí soli vyčistit troubu? Nebo cibulovou šťávou odstranit šmouhy z varné desky? Známý je vliv octu na odstranění vodního kamene i fakt, že citron vybělí a bojuje s mastnotou a zbaví nás i zápachu v ledničce.

Kde nakupovat bez obalů?

K dispozici je Reduca, bezobalová mapa, kterou sami můžete doplňovat a pomoci tak ostatním nakupovat ekologicky.

Každá troška se počítá

Ať už se rozhodnete žít zcela podle zero waste nebo se mu více či méně přiblížit, každá troška se počítá. Nejlepší odpad je ten nevyprodukovaný.

rozklad1.png


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Chemická recyklace se musí stát součástí způsobů využití plastových odpadů

Chemická recyklace se musí stát součástí způsobů využití plastových odpadů

Ve Strategii EK pro plasty v oběhové ekonomice z ledna 2018 je několik nepřesností, které je třeba ujasnit. Kromě nejednotnosti ve vykazování statistických údajů toků plastů, nepřesných definic, např. plastů pro jedno použití, recyklací, recyklovatelnosti, je z materiálu patrné přednostní zaměření na aplikace v obalech a využívání plastů po skončení jejich životnosti z tohoto segmentu.

Ach ty statistiky: Produkce a odpady z plastů

Ach ty statistiky: Produkce a odpady z plastů

Ve statistikách plastů, které jsou uváděny na trh, jsou velké diference. Ve statistikách recyklace, využití materiálového a rovněž energetického. Jak to doopravdy v posledních letech vypadá.

ZVUŽ: Bude řešit prostředí zpětného odběru výrobků s ukončenou životností dobře?

ZVUŽ: Bude řešit prostředí zpětného odběru výrobků s ukončenou životností dobře?

Společně s návrhy Zákonů o odpadech a obalech vešel do mezirezortního řízení i návrh Zákona o výrobcích s ukončenou životností.