Káčko
Ekolamp
VODKA

Pesticidy a antibiotika znečišťují toky napříč Evropou

Příroda a lidské zdraví jsou ohroženy, říkají vědci. Ve 29 vodních tocích analyzovaných v 10 evropských zemích bylo zjištěno více než 100 pesticidů a 21 druhů léků. Studie vyzývá ke změně směrem k udržitelnější a méně znečišťující zemědělské činnosti.

Pesticidy a antibiotika znečišťují toky napříč Evropou

ilustrační foto/pixabay

Nový výzkum zjistil, že pesticidy a antibiotika znečišťují toky napříč Evropou. Vědci říkají, že kontaminace je nebezpečná pro volně žijící živočichy a může zvýšit vývoj mikrobů rezistentních na léky.

Ve 29 vodních tocích analyzovaných v 10 evropských zemích bylo zjištěno více než 100 pesticidů a 21 druhů léků. Čtvrtina identifikovaných chemikálií je zakázána, zatímco polovina analyzovaných toků obsahovala alespoň jeden pesticid nad povolené limity.

Výzkumníci říkají, že vysoký počet pesticidů a léků, které našli, znamená přítomnost komplexních směsí, jejichž dopad není znám. Pesticidy jsou považovány za jeden z faktorů klesajících populací mnoha druhů hmyzu a ptáků, kteří jsou na nich v potravním řetězci závislí.

„Důležitost naší nové studie je v tom, že ukazuje na převahu biologicky aktivních chemikálií ve vodních cestách po celé Evropě,“ řekl Paul Johnston z výzkumných laboratoří Greenpeace na univerzitě v Exeteru. „Existuje zde potenciál pro ekosystémové účinky.“

Výzkum, publikovaný v časopise Science of the Total Environment, nalezl v tocích herbicidy, fungicidy a insekticidy, jakož i antimikrobiální léčiva používaná v chovech hospodářských zvířat. Riziko rezistence vůči antimikrobiálním lékům pro lidi je dobře známo, ale Johnston také zdůraznil rezistenci na fungicidy. „V nemocnicích se začínají objevovat ošklivé houbové infekce,“ řekl.

Jeden z největších světových výrobců pesticidů, Syngenta, oznámil v pondělí „zásadní posun ve své globální strategii“. Snaží se tím vzít na vědomí obavy společnosti a snížit rezidua v životním prostředí.

„V našem průmyslu vidíme zcela jasnou poptávku po zlepšení situace,“ řekla Alexandra Brandová, vedoucí oddělení pro udržitelný rozvoj společnosti Syngenta. „Budeme poskytovat naše inovace zemědělským podnikům, aby se staly odolnými vůči měnícím se klimatickým podmínkám a lépe se přizpůsobily požadavkům spotřebitelů, včetně snížení emisí uhlíku, zastavení eroze půdy a poklesu biodiverzity.“

Další významný výrobce pesticidů, Bayer, v pondělí uvedl, že zveřejnil všech 107 studií předložených evropským regulačním orgánům ohledně bezpečnosti kontroverzního herbicidu glyfosátu.

„Transparentnost je katalyzátorem důvěry, takže větší transparentnost je dobrá věc pro spotřebitele, politiky a podniky,“ řekl Liam Condon, prezident společnosti Bayer Crop Science. V březnu federální porota v USA konstatovala, že herbicid známý jako Roundup byl podstatným faktorem, který způsobil rakovinu u jednoho muže z Kalifornie.

Testovací metody použité ve zmiňovaném novém výzkumu vedly k tomu, že lze detekovat pouze podmnožinu pesticidů. Do studie totiž nebyly zahrnuty dva velmi běžné pesticidy - glyfosát a chlortalonil - což znamená, že výsledky výzkumu reprezentují minimální úroveň kontaminace. Výzkum se zaměřil na vodní toky, protože jsou obývány velkým podílem volně žijících vodních živočichů.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Chemická recyklace se musí stát součástí způsobů využití plastových odpadů

Chemická recyklace se musí stát součástí způsobů využití plastových odpadů

Ve Strategii EK pro plasty v oběhové ekonomice z ledna 2018 je několik nepřesností, které je třeba ujasnit. Kromě nejednotnosti ve vykazování statistických údajů toků plastů, nepřesných definic, např. plastů pro jedno použití, recyklací, recyklovatelnosti, je z materiálu patrné přednostní zaměření na aplikace v obalech a využívání plastů po skončení jejich životnosti z tohoto segmentu.

Ach ty statistiky: Produkce a odpady z plastů

Ach ty statistiky: Produkce a odpady z plastů

Ve statistikách plastů, které jsou uváděny na trh, jsou velké diference. Ve statistikách recyklace, využití materiálového a rovněž energetického. Jak to doopravdy v posledních letech vypadá.

ZVUŽ: Bude řešit prostředí zpětného odběru výrobků s ukončenou životností dobře?

ZVUŽ: Bude řešit prostředí zpětného odběru výrobků s ukončenou životností dobře?

Společně s návrhy Zákonů o odpadech a obalech vešel do mezirezortního řízení i návrh Zákona o výrobcích s ukončenou životností.