Ecomondo
Ekolamp
EGEXPERT

Schellnhuber: Do roku 2050 by podíl elektřiny z OZE měl v Německu vystoupat na 90 %

Zdařilá prezentace prof. Schellnhubera na téma „Klimatická výzva a velká proměna“, o jejíchž základních myšlenkách zde chceme informovat, se v kuloárech setkala na jednu stranu s uznáním, avšak i s obviněními s klimaalarmismu a s kritikou německé Energiewende, považované mnohými za energetický a bezpečnostní hazard.

Schellnhuber: Starým způsobem přemýšlení se s novými výzvami nedokážeme vypořádat

Foto: Petr Jarolímek, Průmyslová ekologie

V pátek 5. 4. se v pražské Kotelně Karlín konal „Mezinárodní kulatý stůl: Nová energie Česka“ s podtitulem „Dostaňme Česko opět na špici“. Pořádal ho Svaz moderní energetiky ve spolupráci s Velvyslanectvím SRN v ČR a Institute for investment and innovation. Jedním z hlavních hostů byl prof. Hans Joachim Schellnhuber z Postupimského institutu pro výzkum změny klimatu.

Profesor Schellnhuber na křivce grafu ukázal, že globální oteplování pořád stoupá a přidal podobenství o teplotě lidského těla, u kterého když teplota stoupne o 1,5°C, má člověk horečku a když stoupne ještě podstatně více, člověk umírá.

Poukázal na změny, které jsou způsobeny globálním oteplováním, na příkladu monzunů v Indii, velkého bariérového útesu v Austrálii a především na měnícím se systému jet streamů, kdy efekt zpomalení proudění způsobí, že budeme zažívat daleko více epizod extrémního počasí.

Na křivce ukázal, že se nacházíme na trajektorii oteplení o 8°C do r. 2050, což je stav, který na zemi panoval před 60 mil. let, a ke kterému se nyní blížíme za pouhých 200 – 300 let.

Mnohé bohaté země (Čína, Kanada, Rusko) přispívají ke globálnímu oteplování 5°C klimatickou změnou, přičemž chudé země, které takovou uhlíkovou stopu nezanechávají, budou klimatickou změnou nespravedlivě trpět nejvíce.

Řečník zmínil zprávu World in Transition. A Social Contract for Sustainability, dále skutečnost, že po havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě se v Německu zrodila idea Energiewende, jakož i fakt, že byl členem 28-členné nevládní německé komise, která vypracovala plán na odstavení uhelných elektráren k r. 2038 s tím, že do r. 2050 by podíl elektřiny z OZE měl v Německu vystoupat na 90 %.

Hovořil o ceně nákladů pro různé typy energie. Jedinou křivkou, která v nákladech stoupá, je křivka nákladů na jadernou energetiku a to kvůli cenám vhodného uranu jakožto paliva. Avšak i fosilní paliva jsou dražší než energie vyrobená z obnovitelných zdrojů.

Citoval též závěrečnou zprávu panelu na vysoké úrovni Evropské dekarbonizační iniciativy, která o určitých regionech hovoří jako o Transition Super-Labs. Tyto regiony jsou vlastně velkými laboratořemi energetického přechodu (např. Horní Slezsko) a prof. Schellnhuber se ptá, proč by takovou laboratoří nemohlo být Česko, když k tomu má příhodné podmínky i možnost získat na tranzici miliony dolarů. Zmínil i megatrendy digitalizace, umělé inteligence a neuronových sítí – strojů, které se učí sami.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Firma Borealis jako příklad rozšířené zodpovědnosti výrobce primárních plastů

Firma Borealis jako příklad rozšířené zodpovědnosti výrobce primárních plastů

Ve Strategii EU k cirkulární ekonomice plastů je značný důraz položen na rozšířenou zodpovědnost výrobců plastů. Jejich zodpovědnost je rozšířena z období, kdy spotřebitel výrobek užívá, také na období, kdy výrobek již dosloužil a ve kterém se ho chce dosavadní uživatel zbavit.

Z osmi recyklovaných lahví lze vyrobit fotbalový dres

Z osmi recyklovaných lahví lze vyrobit fotbalový dres

Módní průmysl patří mezi významné znečišťovatele životního prostředí. Udržitelná móda, tzv. „slow fashion“, se tak dostává do popředí zájmu nejen ve světě, ale i v České republice.

Polemika 2: Mělo by se křížové financování sběru elektroodpadu zakázat?

Polemika 2: Mělo by se křížové financování sběru elektroodpadu zakázat?

V souvislosti s tzv. ekomodulací příspěvků za zpětný odběr se znovu otevírá debata o zákazu křížového financování“ mezi 6 skupinami elektroodpadu.