https://www.eversheds-sutherland.com/global/en/where/cee/czech-republic/-cz/index.page
Ekolamp
EGEXPERT

Komunitní kompostování je možnost, jak snížit objem směsného komunálního odpadu

V minulých dílech o kompostování jsme se zaměřili na založení a údržbu kompostu a na možnosti kompostování v bytě. Dnes se podíváme na tzv. komunitní kompostování.

Komunitní kompostování je možnost, jak snížit objem směsného komunálního odpadu

Foto: Hana Tomášková, Komunální ekologie

Legislativní povinnost ukládání BRO a BRKO

Novela č. 229/2014 Sb. zákona o odpadech č.185/2001 Sb. přinesla obcím povinnost, aby zajistily prostor pro ukládání biologicky rozložitelných odpadů.

Vyhláška MŽP č. 321/2014 Sb.upřesňuje, že povinnost zajistit místa pro oddělené soustřeďování biologicky rozložitelného komunálního odpadu mají obce minimálně v období od 1.dubna do 31.října a tato povinnost je splněna také v případě, že obec má na svém území zavedený systém komunitního kompostování, do kterého je umožněno odevzdávat veškeré rostlinné zbytky z údržby zeleně a zahrad vznikající na území obce.

Kompostováním snižujeme náklady na svoz komunálního odpadu

Biologicky rozložitelný komunální odpad (BRKO) tvoří 40 % směsného komunálního odpadu a správným tříděním, domácím a komunitním kompostováním, lze předcházet jeho vzniku. Je třeba si uvědomit, že biologicky rozložitelný odpad lze dále využít a mít z něj prospěch ve formě vysoce kvalitního hnojiva.

Na skládce bioodpad bez přístupu vzduchu zahnívá, dochází tak k tvorbě nepříjemného zápachu, k emisím skleníkových plynů (zejména oxidu uhličitého a metanu) a nebezpečí toxických výluhů.

Výběr kompostéru

Komunitní kompostéry jsou vyrobeny z recyklovaného plastu a jsou určeny pro venkovní použití. Před usazením kompostéru se provede výkop a vyplnění podkladu štěrkem.

Kompostéry jsou izolovány, aby v zimních měsících nezamrzly. U dna kompostéru je rošt, který odvádí přebytečnou vodu, a zamezuje tak hnilobě odpadu a vzniku zápachu. Rošt rovněž napomáhá provzdušnění kompostu a zároveň zabraňuje vniknutí drobných hlodavců do kompostéru.

Zpravidla má kompostér dvě až tři uzamykatelné komory s víkem, které chrání kompost před deštěm a brání kontaminaci kompostu nežádoucími příměsemi.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Vyhlášení soutěže o vstupenky na konferenci Elektromobilita v praxi

Vyhlášení soutěže o vstupenky na konferenci Elektromobilita v praxi

B.I.D services a Průmyslová ekologie vyhlásily 23. května soutěž o 3 vstupenky na konferenci Elektromobilita v praxi. Vylosovaní výherci dnes obdrží svoji cenu.

Gastro odpad nemusí být problém

Gastro odpad nemusí být problém

V nedávné době jsme upozornili na fakt, že původci gastro odpadů nemohou řešit jeho odstranění prostřednictvím skládek.

Soutěž o vstupenky na konferenci Elektromobilita v praxi

Soutěž o vstupenky na konferenci Elektromobilita v praxi

B.I.D services ve spolupráci s Průmyslovou ekologií vyhlašuje soutěž o 3 vstupenky na konferenci Elektromobilita v praxi.