Káčko
Ekolamp
EGEXPERT

Globální spotřeba plastů na rekordní úrovni 359 mil. tun při růstu o 3 % oproti roku 2017

V týdnu, kdy Europarlament schválil většinou 560 hlasů Směrnici o jednorázových plastech, kterou ještě musí schválit členské státy, se 28.3.2019 konala ve Frankfurtu každoročně se opakující tisková konference výrobců plastů – Plastics Europe Deutschland.

Globální spotřeba plastů na rekordní úrovni 359 mil. tun při růstu o 3 % oproti roku 2017

Zúčastnilo se jí 30 expertů a novinářů, kteří píší o plastech, z Německa, Rakouska, Švýcarska, Polska, Maďarska a ČR. Jako pozvaný reprezentant z ČR jsem měl možnost vyslechnout pět velice zajímavých prezentací a vést diskuse o nich. V následující části příspěvku se budu věnovat zejména nejnovějším statistikám o plastech ve světě s využitím předběžných dat za 2018 – přednesl Claus-Jurgen Simon z pořádající organizace.

V úvodní části příspěvku prezentoval vývoj PMI (globální produkční index od roku 2007). Ten se ve 4. čtvrtletní 2018 výrazně zhoršil a signalizuje stagnaci ekonomik, což se projeví i v poklesu prognózovaného HDP v procentech v roce 2019.

nárůstplastů1.jpg

Evropský chemický průmysl vykázal v roce 2018 dle údajů asociace CEFIC pokles o 0,9 % ve srovnání s rokem 2017. Příčinou byly nižší výkony ve 4.Q (o 1,3 % proti předchozímu roku). Při růstu cen chemických produktů o 3,7 % bylo dosaženo i stejného růstu v tržbách. Za zaznamenání stojí, že spotřeba chemikálií vzrostla o 4,4 % i díky vyšším importům o 9,3 % a obchodní bilance se tak přehoupla do mínusu o 1,8 mld. Euro.

Petrochemie a výroba primárních plastů se podílejí z poloviny na celkových tržbách chemického průmyslu. Vlastní produkce primárních plastů poklesla v roce 2018 o 4,3 %, a však svět zaznamenal růst o 3,0 % proti roku 2017. Globální růst spotřeby platů v období 1950-2018 dosáhl průměrně 8,4 % ročně. Nutno zdůraznit, že se jedná o termoplasty, termosety, elastomery, polyuretany, adheziva, nátěry, tmely a PP vlákna. Nejsou zahrnuty polymerní vlákna z PET, PA a polyakrylátů. V číslech figuruje i 33 mil. tun přidaných aditiv k primárním plastům.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
OdpadyPlasty

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Firma Borealis jako příklad rozšířené zodpovědnosti výrobce primárních plastů

Firma Borealis jako příklad rozšířené zodpovědnosti výrobce primárních plastů

Ve Strategii EU k cirkulární ekonomice plastů je značný důraz položen na rozšířenou zodpovědnost výrobců plastů. Jejich zodpovědnost je rozšířena z období, kdy spotřebitel výrobek užívá, také na období, kdy výrobek již dosloužil a ve kterém se ho chce dosavadní uživatel zbavit.

Z osmi recyklovaných lahví lze vyrobit fotbalový dres

Z osmi recyklovaných lahví lze vyrobit fotbalový dres

Módní průmysl patří mezi významné znečišťovatele životního prostředí. Udržitelná móda, tzv. „slow fashion“, se tak dostává do popředí zájmu nejen ve světě, ale i v České republice.

Polemika 2: Mělo by se křížové financování sběru elektroodpadu zakázat?

Polemika 2: Mělo by se křížové financování sběru elektroodpadu zakázat?

V souvislosti s tzv. ekomodulací příspěvků za zpětný odběr se znovu otevírá debata o zákazu křížového financování“ mezi 6 skupinami elektroodpadu.