Káčko
Ekolamp
VODKA

Globální spotřeba plastů na rekordní úrovni 359 mil. tun při růstu o 3 % oproti roku 2017

V týdnu, kdy Europarlament schválil většinou 560 hlasů Směrnici o jednorázových plastech, kterou ještě musí schválit členské státy, se 28.3.2019 konala ve Frankfurtu každoročně se opakující tisková konference výrobců plastů – Plastics Europe Deutschland.

Globální spotřeba plastů na rekordní úrovni 359 mil. tun při růstu o 3 % oproti roku 2017

Zúčastnilo se jí 30 expertů a novinářů, kteří píší o plastech, z Německa, Rakouska, Švýcarska, Polska, Maďarska a ČR. Jako pozvaný reprezentant z ČR jsem měl možnost vyslechnout pět velice zajímavých prezentací a vést diskuse o nich. V následující části příspěvku se budu věnovat zejména nejnovějším statistikám o plastech ve světě s využitím předběžných dat za 2018 – přednesl Claus-Jurgen Simon z pořádající organizace.

V úvodní části příspěvku prezentoval vývoj PMI (globální produkční index od roku 2007). Ten se ve 4. čtvrtletní 2018 výrazně zhoršil a signalizuje stagnaci ekonomik, což se projeví i v poklesu prognózovaného HDP v procentech v roce 2019.

nárůstplastů1.jpg

Evropský chemický průmysl vykázal v roce 2018 dle údajů asociace CEFIC pokles o 0,9 % ve srovnání s rokem 2017. Příčinou byly nižší výkony ve 4.Q (o 1,3 % proti předchozímu roku). Při růstu cen chemických produktů o 3,7 % bylo dosaženo i stejného růstu v tržbách. Za zaznamenání stojí, že spotřeba chemikálií vzrostla o 4,4 % i díky vyšším importům o 9,3 % a obchodní bilance se tak přehoupla do mínusu o 1,8 mld. Euro.

Petrochemie a výroba primárních plastů se podílejí z poloviny na celkových tržbách chemického průmyslu. Vlastní produkce primárních plastů poklesla v roce 2018 o 4,3 %, a však svět zaznamenal růst o 3,0 % proti roku 2017. Globální růst spotřeby platů v období 1950-2018 dosáhl průměrně 8,4 % ročně. Nutno zdůraznit, že se jedná o termoplasty, termosety, elastomery, polyuretany, adheziva, nátěry, tmely a PP vlákna. Nejsou zahrnuty polymerní vlákna z PET, PA a polyakrylátů. V číslech figuruje i 33 mil. tun přidaných aditiv k primárním plastům.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
OdpadyPlasty

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Chemická recyklace se musí stát součástí způsobů využití plastových odpadů

Chemická recyklace se musí stát součástí způsobů využití plastových odpadů

Ve Strategii EK pro plasty v oběhové ekonomice z ledna 2018 je několik nepřesností, které je třeba ujasnit. Kromě nejednotnosti ve vykazování statistických údajů toků plastů, nepřesných definic, např. plastů pro jedno použití, recyklací, recyklovatelnosti, je z materiálu patrné přednostní zaměření na aplikace v obalech a využívání plastů po skončení jejich životnosti z tohoto segmentu.

Ach ty statistiky: Produkce a odpady z plastů

Ach ty statistiky: Produkce a odpady z plastů

Ve statistikách plastů, které jsou uváděny na trh, jsou velké diference. Ve statistikách recyklace, využití materiálového a rovněž energetického. Jak to doopravdy v posledních letech vypadá.

ZVUŽ: Bude řešit prostředí zpětného odběru výrobků s ukončenou životností dobře?

ZVUŽ: Bude řešit prostředí zpětného odběru výrobků s ukončenou životností dobře?

Společně s návrhy Zákonů o odpadech a obalech vešel do mezirezortního řízení i návrh Zákona o výrobcích s ukončenou životností.