Káčko
Ekolamp
EGEXPERT

Globální rezistence na antibiotika narůstá, příčinou jsou i ČOV

Výzkumníci mluví o době postantibiotické. Mnozí z nás však netuší, že za tuto odolnost vůči antibiotikům mohou do značné míry aerobní procesy čištění odpadních vod.

Globální rezistence na antibiotika narůstá, příčinou jsou i ČOV

Vědci zjistili, že produkty čištění odpadních vod obsahují stopová množství DNA, které jsou rezistentní vůči antibiotikům. Problémem je, že tyto produkty jsou pak často znovu vráceny do životního prostředí a zásobování vodou, což může vést k rozšíření rezistence na antibiotika.

Postantibiotický svět

Výzkumníci z univerzity v Jižní Kalifornii zkoumají vývoj těchto potenciálně škodlivých a nebezpečných genů v procesech čištění odpadních vod. Jejich zjištění, které publikovali v odborném časopise Environmental Science & Technology, naznačuje, že i nízké koncentrace pouze jednoho typu antibiotika vedou k rezistenci vůči více třídám antibiotik.

"Rychle se dostáváme k děsivému místu, které můžeme nazvat "postantibiotickým světem", ve kterém už nemůžeme bojovat proti infekcím antibiotiky, protože mikroorganismy se přizpůsobily tak, že jsou vůči nim odolné," tvrdí Adam Smith, environmentální inženýr a vedoucí výzkumu. "Bohužel inženýrské systémy na úpravu vody se stávají jakýmsi druhem ohniska pro antibiotickou rezistenci," dodává.

Přenos genů

Jde o to, že většina antibiotik, které konzumujeme, se metabolizuje v našem těle. Z lidského odpadu procházejí ven malá množství, která se následně dostávají až do čistíren odpadních vod. Jedním z běžných způsobů v těchto zařízeních, kterými se zpracovává odpadní voda, je membránový bioreaktor. Ten využívá filtrační systém i biologický proces, během kterého mikroskopické bakterie spotřebovávají odpadní produkty.

Při konzumaci organického odpadu bakterie narážejí na antibiotika a exprimují geny rezistence, v rámci čehož dochází k jeho přepisu. Jde o proces, kterým je v genu uložená informace převedena v reálně existující buněčnou strukturu či funkci. Tento proces v konečném důsledku snižuje účinnost antibiotik.

Geny rezistence se pak mohou přenášet z rodičů na dceřiné buňky a mezi sousední buňky prostřednictvím procesu známého jako horizontální přenos genů. Když bakterie přijímají "potravu", množí se a rostou, dochází k nahromadění přebytku nazývaného biomasa.

Typická čistírna odpadních vod vyrábí tuny biomasy každý den. Po ošetření dochází k její likvidaci na skládkách nebo je využívána jako hnojivo pro zemědělské a živočišné plodiny.

Nezbytná je změna procesů úpravy vody

V ještě horším scénáři se malé množství bakterií rezistentních vůči antibiotikům a volně plovoucí DNA dostávají přes filtrační membránu a vycházejí z čistírny odpadních vod v podobě stoky či proudu vody, který opouští zařízení. Autoři uvádějí, že V Los Angeles některé z nich pronikají do řeky a Tichého oceánu, zbytek je recyklován na zavlažování, mytí aut, hašení požárů nebo doplnění dodané podzemní vody, běžného zdroje pitné vody.

Vědecký tým je přesvědčen, že množství organismů odolných vůči antibiotikům, které vznikají v čistírnách, by bylo možné snížit změnami v procesech úpravy.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Obaly, které nelze recyklovat, musí být minulostí

Obaly, které nelze recyklovat, musí být minulostí

V nadpisu je uvedeno zaměření 22. mezinárodní konference o recyklaci plastů, která proběhla ve dnech 4. a 5. června v německém Bad Neuenahru za rekordní účasti 450 posluchačů a 130 expertů na následném workshopu na téma „100 - procentní recyklace plastového odpadu “.

Ministr průmyslu a obchodu Havlíček jednal se starosty kvůli úložišti radioaktivního odpadu

Ministr průmyslu a obchodu Havlíček jednal se starosty kvůli úložišti radioaktivního odpadu

Diskuze o hlubinném úložišti radioaktivního odpadu dostává jiný rozměr. Klíčová bude polovina příštího roku, uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček na setkání se starosty obcí z devíti lokalit, kde by hlubinné úložiště potenciálně mohlo být.

Výhody energetického využití odpadů budou znát žáci základních a středních škol

Výhody energetického využití odpadů budou znát žáci základních a středních škol

Během června navštívili zástupci Energy financial group (EFG) celkem tři základní a jednu střední školu, kde o problematice nakládání s odpady a jejich využití v energetice diskutovali s více jak 400 žáky.