Enviro
Ekolamp
VODKA

Vědci vyvinuli metodu odstraňování zbytků antibiotik z odpadních vod

Estonští vědci představili nový typ aerogelu z břidlice, který by díky svým absorpčním schopnostem mohl zvýšit efektivitu čištění odpadních vod.

Vědci vyvinuli metodu odstraňování zbytků antibiotik z odpadních vod

Zdroj: Chemical Engineering Journal

Aerogel je inovativní materiál

Nová studie vědců z Tallinské univerzity se zaměřuje především na organické aerogely vyrobené z fenolových sloučenin, které se získávají při zpracování ropných břidlic, které jsou v Estonsku lokálně dostupnou surovinou.

Na výrobu vysoce porézního aerogelu z gelu se používá takzvaná extrakce nadkritickým plynem, kterým je v tomto případě oxid uhličitý. V procesu extrakce je tekutina nahrazena plynem, čehož výsledkem je vznik aerogelu. Aerogel lze charakterizovat jako velmi lehký porézní materiál, který má extrémně nízkou hustotu a nízkou tepelnou i elektrickou vodivost.

Na studii se podíleli dvě skupiny výzkumníků z Technické univerzity v Tallinnu, konkrétně z oddělení nanoporézních materiálů a z oddělení environmentálních technologií. V únoru výsledky jejich práce uveřejnil vědecký časopis Chemical Engineering Journal.

Důležitá je estonská břidlice

Vedoucí výzkumného týmu z oddělení nanoporézních materiálů Mihkel Koel se snažil v postupech aplikovat principy bezodpadové chemie.

V moderní materiálové chemii je z praktických důvodů zavádění materiálů s extrémními vlastnostmi již delší dobu zajímavé. Mezi takové materiály patří i aerogely, které jsme vyvinuli my," uvádí.

Mihkel Koel podotýká, že je důležité, aby byl Aerogel vyroben z jejich lokální suroviny, tedy z estonských ropných břidlic. Právě specifické složení této horniny totiž umožňuje rychlý průběh reakce, dokonce za pokojové teploty. Pro srovnání můžeme uvést, že obvyklá výroba aerogelů vyžaduje delší zahřívání při teplotě okolo 100 ° C.

Aerogely a čištění odpadních vod

V případě, že se aerogel estonských vědců obohatí o kovy, vzniká skvělý nosič katalyzátorů, který se dá použít například při čištění odpadních vod. Jelikož jsou aerogely vysoce porézní a mají specifický povrch velkého obsahu, jsou známé svými skvělými absorpčními schopnostmi. Ty jsou zvlášť důležité, když má materiál fungovat jako katalyzátor.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Jak funguje systém zpětného odběru fotovoltaiky, systém jeho finacování a jak probíhá recyklace nebo ekologická likvidace panelů? Zeptali jsme se zástupců kolektivního systému ASEKOL, do jehož kompetence zmíněná problematika spadá.

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Veškerý odpad vzniklý na palubě linky QF739 létající ze Sydney do Adelaide, týmu „Green Team“ společnosti Qantas, bude likvidován pomocí kompostu, opětovného použití nebo recyklace.

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Podle studie OSN ke globálním megatrendům z loňského roku bylo za posledních 50 let zaregistrováno více než 100 miliónů nových organických a anorganických látek. Jestliže v roce 1965 bylo tempo registrací 2,5 minuty, v roce 2016 se interval zkrátil na 1,4 sekundy.