Káčko
Ekolamp
VODKA

Chytrá města: vize se začínají naplňovat

Vize chytrých měst se naplňuje ne tehdy, když chudí začínají jezdit luxusními vozy, nýbrž když bohatí začínají jezdit městskou hromadnou dopravou. Uvedenými slovy popsal starosta kolumbijského hlavního města Bogoty svou představu o tzv. smart cities.

Chytrá města: vize se začínají naplňovat

skytran.com

Myšlenka zazněla v zajímavé přednášce profesora Miroslava Svítka, prezidenta Czech Smart City Clusteru a člena vědecké rady ČVUT, nazvané „Budoucnost městské mobility". Konala se 13.3. 2019 v Praze jako součást workshopu o Smart City v rámci letošního XV. Mezinárodního energetického fóra (odborně garantovaného poradenskou společností Arthur D. Little).

Profesor Svítek zmínil, že „poptávka po mobilitě je poptávkou po aktivitách. Plány udržitelné mobility jsou shodné po celém světě. Cestou k řešení mobility je atraktivní veřejná doprava."

Na druhou stranu vyzdvihl mobilitu budoucnosti jako službu, která by měla být personalizovaná pro každého uživatele. Měl by vzniknout operátor mobility, nabízející balíček služeb a zajišťující kvalitu služby. Obecně je třeba dopravu modelovat a rozumět jí.

Řečník představil některé technologie pro mobilitu budoucnosti. Hovořil o lehkých individuálních prostředcích, vhodných pro ve městech pro dosažení „poslední míle" nebo o vodních autobusech, certifikovaných i jako plavidlo.

bus-1018329_640.jpg
foto: pixabay

Představil projekt SkyTran, který využívá magnetickou levitaci a má proto velmi tichý provoz, nebo projekty SkyWay, TDS 3D Fast Bus a Hyperloop. Zmínil zvyšující se atraktivitu potrubní nákladní dopravy a využití dronů v městské logistice, resp. kombinaci klasické dopravy s drony.

Profesor Svítek nastínil i vizi autonomní mobility, tedy mobility bez řidiče, kterou ilustroval příklady z města Sion ve Švýcarsku (autonomní autobus), z Virginie v USA (autonomní roboty v logistice) nebo Číny a USA (autonomní drony).

Celý výstup přednášející shrnul slovy: „Mobilitu budoucnosti je třeba chápat jako individualizovanou službu pro cestujícího s garantovaným parametry (kvalita, spolehlivost, bezpečnost), využívající umělé inteligence, veřejných i soukromých dopravních společností i rozdílných obchodních modelů.  Spěje k autonomním dopravním systémům, dynamicky reagujícím na aktuální požadavky cestujících po službě mobility."

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Chemická recyklace se musí stát součástí způsobů využití plastových odpadů

Chemická recyklace se musí stát součástí způsobů využití plastových odpadů

Ve Strategii EK pro plasty v oběhové ekonomice z ledna 2018 je několik nepřesností, které je třeba ujasnit. Kromě nejednotnosti ve vykazování statistických údajů toků plastů, nepřesných definic, např. plastů pro jedno použití, recyklací, recyklovatelnosti, je z materiálu patrné přednostní zaměření na aplikace v obalech a využívání plastů po skončení jejich životnosti z tohoto segmentu.

Ach ty statistiky: Produkce a odpady z plastů

Ach ty statistiky: Produkce a odpady z plastů

Ve statistikách plastů, které jsou uváděny na trh, jsou velké diference. Ve statistikách recyklace, využití materiálového a rovněž energetického. Jak to doopravdy v posledních letech vypadá.

ZVUŽ: Bude řešit prostředí zpětného odběru výrobků s ukončenou životností dobře?

ZVUŽ: Bude řešit prostředí zpětného odběru výrobků s ukončenou životností dobře?

Společně s návrhy Zákonů o odpadech a obalech vešel do mezirezortního řízení i návrh Zákona o výrobcích s ukončenou životností.