https://www.eversheds-sutherland.com/global/en/where/cee/czech-republic/-cz/index.page
Ekolamp
VODKA

Zásoby povrchové vody se na Jihlavsku lepší

Situace se suchem, které ohrožovalo zásobování pitnou vodou na Jihlavsku, se postupně začíná zlepšovat. Přesto jsou vodohospodáři na případné problémy nadále připraveni.

Zásoby povrchové vody se na Jihlavsku lepší

Úpravna vody Hosov. Zdroj: Wikipedie

  • Aktuality
  • 12.03.2019
  • Vodárenská akciová společnost

Hlavním a významným zdrojem surové vody pro obyvatele Jihlavy je vodní nádrž Hubenov. Ta byla uvedena do provozu v roce 1972. Voda z nádrže je upravována na pitnou na úpravně vody Hosov.

Zhruba v polovině prosince roku 2018 nastala v důsledku dlouhodobého sucha a nedostatku srážek kritická situace s hrozícím nedostatkem vody pro Jihlavsko.

Dokonce zbývaly už jen 3 metry do dosáhnutí hladiny stálého nadržení, která musí být zachována pro stabilitu tělesa hráze vodní nádrže a touto hladinou končí odběr surové vody pro vodárenské využití.

Tato kritická situace byla dlouhodobě v průběhu celého roku monitorována pracovníky Povodí Moravy, s.p., a VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s., divize Jihlava a vedla ve spolupráci s Krajským úřadem Kraje Vysočina. Ten rozhodl o schválení mimořádných manipulací na vodárenských nádržích Hubenov a Nová Říše.

VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s., divize Jihlava na základě vzájemných jednání v rámci Krajského úřadu Kraje Vysočina přistoupila ke zprovoznění odběru surové vody z Pístovských rybníků a jejich posílení čerpáním vody z řeky Jihlavy.

Toto opatření mělo v součinnosti s mimořádnou manipulací zajistit plnění akumulačního objemu vodní nádrže Hubenov. Díky uvedeným opatřením a také sněhovým a dešťovým srážkám koncem roku 2018 a začátkem roku 2019 se podařilo to, že hladina vody ve vodárenských nádržích Hubenov a Nová Říše začala pomalu stoupat.

Současný stav vodní nádrže Hubenov je takový, že do naplnění hladiny chybí zhruba 2 metry zásobního prostoru celé nádrže s objemem 2,4 milionů m3.

U vodní nádrže Nová Říše do naplnění hladiny chybí zhruba 2,7 metru zásobního prostoru celé nádrže s objemem 1,5 milionů m3.

Je patrné, že díky včasnému řešení všech kompetentních osob a úřadů, a zejména díky operativnímu a rychlému přístupu Povodí Moravy, s.p., a VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s., divize Jihlava se podařilo oddálit hrozbu, že by již počátkem jara 2019 nebyla pitná voda pro cca 70 000 spotřebitelů skupinového vodovodu Jihlava.

Pro další období roku 2019 věříme, že se srážkový deficit bude v následujících měsících postupně doplňovat a nebudou tak hrozit další mimořádná opatření v souvislosti s nedostatkem vody.


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Monitoring průmyslové ekologie | 17. - 23. 5. 2019

Monitoring průmyslové ekologie | 17. - 23. 5. 2019

Služba pro předplatitele.

Město Vsetín si vyžádá veškeré informace a poté se rozhodne, zda podpoří projekt nového ZEVO či nikoliv

Město Vsetín si vyžádá veškeré informace a poté se rozhodne, zda podpoří projekt nového ZEVO či nikoliv

Vedení vsetínské radnice odešle v nejbližší době dopis investorovi, který plánuje postavit ve městě zařízení na energetické využití odpadu. 

Dřevní štěpka místo nafty? Po Praze jezdila auta na biopalivo druhé generace

Dřevní štěpka místo nafty? Po Praze jezdila auta na biopalivo druhé generace

Společnost Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum, a.s. (UniCRE) představila biopalivo druhé generace z odpadní biomasy a provedla testovací jízdy vozidel poháněných biopalivem vyrobeným z dřevní štěpky.