Ecomondo
Ekolamp
VODKA

Glosa: Systém emisního obchodování je nesmysl

Evropa nezávislá na fosilních palivech, doprava bez ropy,  elektřina vyrobená převážně z obnovitelných zdrojů... Tak vypadá evropský boj proti změnám klimatu. Je ale postup, který si k tomu zvolila, opravdu tím nejvhodnějším?

Glosa: Systém emisního obchodování je nesmysl

Martin Hájek, foto: Petr Jarolímek

Martin Hájek, ředitel Teplárenského sdružení, zapochyboval o cestě, která povede ke stabilizaci světového klimatu,v pražském Operu, kde se konala talk show „Století páry skončilo“.

Evropa žije v iluzi, že spasí svět

Evropa má v současné době na svědomí 9 % globálních emisí a do roku 2030 to bude zhruba 6 %. Z toho je zcela evidentní, že Evropa svět nezachrání. Ostatní globální velmoci bojují o ekonomickou, technologickou, politickou, strategickou a vojenskou dominanci, a změna klimatu je pro ně ve skutečnosti „problémem číslo 27“. Přestože budou nakonec podle teorií změny klimatu postiženi daleko více, než my.

Evropa by podle mého názoru měla opustit naivní víru, že svět přesvědčí příkladem svého sebeobětování a začít dělat to, co skutečně dává ekonomický smysl. Boj s klimatem do určité míry ekonomický smysl dává, protože mezi Evropou a zbytkem světa je velký rozdíl v tom, že evropský kontinent má již jen velmi omezené zásoby fosilních paliv. Amerika je ve fosilních palivech dnes zcela soběstačná, Čína spoléhá na domácí uhlí a Rusko je významným exportérem fosilních paliv.

Jediným významným ekonomickým blokem, který je závislý na dovozu fosilních paliv, jsou evropské země, takže je logické snažit se tento dovoz omezovat. Pro EU tedy dává logiku fosilní paliva zdaňovat a tím nepřímo podporovat obnovitelné zdroje, ale v mezích ekonomické racionality.

Místo toho máme v EU převážně ideologický přístup, který se vyznačuje stanovováním cílů podílu obnovitelných zdrojů, které je třeba dosáhnout za každou cenu. To není nic jiného než plánované hospodářství se všemi důsledky.

Zdanit a to pro všechny

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Jak funguje systém zpětného odběru fotovoltaiky, systém jeho finacování a jak probíhá recyklace nebo ekologická likvidace panelů? Zeptali jsme se zástupců kolektivního systému ASEKOL, do jehož kompetence zmíněná problematika spadá.

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Veškerý odpad vzniklý na palubě linky QF739 létající ze Sydney do Adelaide, týmu „Green Team“ společnosti Qantas, bude likvidován pomocí kompostu, opětovného použití nebo recyklace.

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Podle studie OSN ke globálním megatrendům z loňského roku bylo za posledních 50 let zaregistrováno více než 100 miliónů nových organických a anorganických látek. Jestliže v roce 1965 bylo tempo registrací 2,5 minuty, v roce 2016 se interval zkrátil na 1,4 sekundy.