https://www.eversheds-sutherland.com/global/en/where/cee/czech-republic/-cz/index.page
Ekolamp
VODKA

ČAObH: Zálohování PET lahví nelze podpořit bez komplexní analýzy

Česká asociace oběhového hospodářství (ČAObH) se vyjádřila k debatě o případném zavedení zálohování PET lahví v ČR.

Zálohování PET lahví nelze podpořit bez komplexní analýzy

ilustrační foto/wikimedia.org

Dle studie INCIEN (Institut cirkulární ekonomiky) a EUNOMIA by zálohování PET lahví vedlo k výrazně vyšším nákladům sběru nápojových obalů, než jaké jsou nyní, a zároveň, pokud by došlo k narušení současného systému tříděného sběru, mohlo by dokonce působit proti dosažení cílů navýšení separace a recyklace plastů. Zmíněné studie bohužel nijak neanalyzují dopady zavedení záloh na tento systém tříděného sběru.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (2)

  1. tajemnik@muas.cz11.03.2019 (09:45)
    Žiji v Aši a jsem tajemníkem úřadu. Do sousedního Německa si jezdím i pro chleba. Zálohový systém na plastové láhve tam funguje již léta. Záloha na láhev i na plechový nápojový obal je 25 centů!!! (6,50,-Kč). V každé prodejně je automat, kam "petky" odevzdáváte. Zároveň je to drtička a lis tj. zařízení, které přibližně stonásobně zmenší objem plastového, či plechového obalu. Potíže s logistikou jsou tedy stonásobně nižší. Garantuji vám, že v Německu plastovou láhev na ulici nenajdete. Aš leží 5 km od města Selb. Není snad až takový rozdíl v čistotě měst. Naše technické služby předvádějí téměř zázraky, ale je ohromný rozdíl v chování lidí. Jsme národ bordelářů a co víc, máme úplatnou politickou reprezentaci, která ve své malosti podléhá různým "loby", zaříkadlo demokracie jim přerostlo přes hlavu a nebo si tento pojem mylně vysvětlují. Ale zpět do našeho malého příhraničního města. Ekologii vnímáme jako zásadní vědu pro budoucnost. Snažíme se v našich podmínkách ke kvalitě životního prostředí maximálně přispět a jednou z našich snah bylo zavedení tzv. pytlového systému. Občané Aše mohou na úřadě vyfasovat igelitové pytle s čárkovým kódem, do nich doma ukládají petky a jednou týdně je objede vůz technických služeb a pytle sebere. Petky se zváží, vynásobí koeficientem a lidem je odečtena část stálého poplatku za likvidaci obalu. Prosím porovnejte složitost a nesmyslnost tohoto procesu s německým automatem. My ekologii vlastně škodíme! Vyrábíme další plasty - igelitové pytle, tiskneme čárkové kódy, svážíme hromady prázdných láhví a tento ohromě objemný odpad složitě skladujeme a naše město nemá lis, tak tento nesmyslný vytříděný objem kamiony odvážíme někam, kde ho stejně nikdo neumí použít pro druhotné využití. "Likvidátor" toho čistého odpadu (vlastně suroviny) chce za tunu likvidace 1.700,- Kč, zatímco za likvidaci nevytříděného komunálního odpadu platíme 1.500,- Kč - ten však končí na skládce dosud legálně. Jsme městečko, které má i s okolními vesnicemi cca 15 tis. obyvatel. Do pytlového systému je aktivně zapojeno něco málo přes tři stovky lidí. Na jeho provozování doplácíme měsíčně přibližně 200,- tis. Kč a nebýt aktivních technických služeb, tak se i přes pytlový systém nadále topíme v petkách. Naprosto tedy nechápu jak někdo může zavedení záloh zpochybňovat a už vůbec nechápu, že s těmito "lobisty" vůbec někdo diskutuje.
  2. Jana.Hladova@ue.cz15.03.2019 (14:28)
    Vážený pane tajemníku, popsal jste to velmi přesně, ale dovolím si polemizovat s poslední větou. Ono to totiž z určitého pohledu může vypadat jako velmi efektivní systém (zálohování). A vůbec nemám důvod nevěřit, že v Německu velmi efektivně funguje. Problém je u nás ve dvou věcech. První je nastavení systému separace a likvidace plastového odpadu. Léta tu funguje EKO-KOM. Tak trochu protekční firma, která má na tyto služby víceméně monopol. Rozšíření tohoto systému po ČR je téměř 100%. Efektivnost systému stoupá úměrně s množstvím odpadu, který se jím daří separovat. Dá se říci, že v současné chvíli je tento systém efektivní natolik, že je schopen obcím vyplácet odměnu za množství vytříděných komodit. Systém zálohování má tudíž nevýhodu, protože by se musel napasovat do tohoto již fungujícího koloběhu. Náklady na zavedení zálohování jsou (dle posledních studií) velmi vysoké ve srovnání s konečným efektem a hlavně s výnosem z takto separovaných plastů. Situaci zhoršuje fakt, že zálohované mohou být jen určité typy plastů (a to zásadně menšinového charakteru). Druhou nevýhodou je ta zmiňovaná mentalita lidí. Naprosto souhlasím, že v tomto se s Němci nemůžeme rovnat. Proto plasty rozházené podél silnic a v okolí měst nevyřeší zálohování. Plastů, které nejsou zálohovatelné je většina. Jak to vidím já, nejlepším řešením by bylo uvalení speciální daně na výrobce obalů z problematicky recyklovatelných nebo nerecyklovatelných materiálů. Spotřebitel by si pak logicky vybral produkt v recyklovatelném obalu, protože ten druhý by byl dražší. Jenže to by ta naše politická reprezentace nesměla podléhat těm různým lobby, jak správně píšete, musela by uvažovat hlavou a ještě k tomu mít s prominutím koule na to se těmto mnohdy nadnárodním gigantům postavit. Asi by to též chtělo koordinaci v rámci EU, ale to už je úplné sci-fi. Zdravím z Kadaně, kde sice pytlovou separaci plastů nemáme, ale snažíme se plastový odpad minimalizovat jiným způsobem. Momentálně omezením používání jednorázových kelímků na kulturních akcích pořádaných na území města:-)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Jak funguje systém zpětného odběru fotovoltaiky, systém jeho finacování a jak probíhá recyklace nebo ekologická likvidace panelů? Zeptali jsme se zástupců kolektivního systému ASEKOL, do jehož kompetence zmíněná problematika spadá.

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Veškerý odpad vzniklý na palubě linky QF739 létající ze Sydney do Adelaide, týmu „Green Team“ společnosti Qantas, bude likvidován pomocí kompostu, opětovného použití nebo recyklace.

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Podle studie OSN ke globálním megatrendům z loňského roku bylo za posledních 50 let zaregistrováno více než 100 miliónů nových organických a anorganických látek. Jestliže v roce 1965 bylo tempo registrací 2,5 minuty, v roce 2016 se interval zkrátil na 1,4 sekundy.