http://www.dhplegal.com/
Ekolamp
VODKA

Oceány změní barvu

Je pravděpodobné, že oceány do roku 2100 změní svou barvu. Vyplývá to alespoň ze studie publikované v časopise Nature Communications, která modelovala proměnu fytoplanktonu během dalšího zahřívání oceánů.

Oceány změní barvu

pixabay

  • Zpravodajství
  • 06.03.2019
  • Sarah Gibbens, překlad: Martina Jandusová

Pokud bude zachován současný stav, čili že se emise skleníkových plynů nesníží, modré subtropické zóny oceánu se stanou modřejšími a zelené oblasti podél rovníku a pólů zelenějšími. Autoři studie upozorňují, že nejde jen o pouhou kuriozitu. Měnící se barva oceánů by nás měla varovat před drastickými globálními změnami.

Ačkoliv sezónní výkyvy pravidelně mění barvu vody, oteplování oceánů by mohlo trvale změnit mozaiku modré a zelené barvy, která je dnes viditelná z vesmíru. Sluneční světlo proniká pod hladinou oceánu až do 183 metrů. Všechno, co je hlouběji, je schováno ve tmě. Navíc většina molekul vody je schopna absorbovat všechny barvy kromě modré. I to je důvodem, proč se modrá barva odráží.

Organická látka pokrývající povrch oceánu, jakou je fytoplankton, tuto barvu mění. Většina látek obsahuje chlorofyl, zelený pigment, který absorbuje sluneční světlo, které potřebují rostliny. Souběžně s tím, jak se oceán otepluje, stávají se proudy nepravidelnější a vrstvy ve vodě rozvrstvenější, což v důsledku znamená, že teplé oblasti se tak snadno nemíchají s chladnými oblastmi.

Existují tisíce druhů fytoplanktonu, které jsou jedinečně přizpůsobeny teplé nebo studené vodě. Vzhledem k tomu, že oceány se i nadále oteplují, některé druhy mohou vyhynout, zatímco dalším se bude dařit a ostatní budou migrovat do jiných oblastí.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Siemens uvádí na trh bateriový systém pro rodinné domy

Siemens uvádí na trh bateriový systém pro rodinné domy

Siemens začal nabízet Junelight Smart Battery, akumulátorový systém určený pro domy s vlastní výrobou z obnovitelných zdrojů. Lithium-iontové úložiště kombinuje inteligentní a bezpečný energetický management s moderním designem.

Indie kráčí ve šlépějích Číny, zakazuje dovoz plastového odpadu

Indie kráčí ve šlépějích Číny, zakazuje dovoz plastového odpadu

Další dveře byly zabouchnuty před nadějemi západních zemí, že svůj odpad vyhodí v zámoří. Zdá se, že je nejvyšší čas přejít na jiný model.

Češi loni vytřídili a k recyklaci předali 1 645 tun baterií

Češi loni vytřídili a k recyklaci předali 1 645 tun baterií

V loňském roce Češi odevzdali k recyklaci 1 645 tun použitých baterií, což v průměru představuje 155 gramů baterií na jednoho obyvatele. Účinnost sběru baterií dosahuje v České republice 45 %. Na recyklaci tedy končí necelá polovina všech baterií, které byly dány do oběhu.