Káčko
Ekolamp
EGEXPERT

Nemáte místo pro kompost a v bytě vám žížaly vadí? Zkuste kompostování s pomocí Bokashi bakterií!

V předchozích dílech našeho seriálu o kompostování jsme se zabývali zakládáním kompostu a vermikompostováním. Dnes se zaměříme na kompostování pomocí bakterií Bokashi.

Nemáte místo pro kompost a v bytě se vám žížaly vadí? Zkuste kompostování s pomocí Bokashi bakterií!

pixabay

Bokashi kompostování

Zatímco běžné kompostování vyžaduje pro rozklad odpadů přístup vzduchu a působení živých organismů, Bokashi kompostování funguje na bázi anaerobní fermentace, kdy se do bioodpadu přisypávají speciální bakterie. Organická hmota nepotřebuje přístup vzduchu na to, aby se dokázala fermentovat. Ke kompostování jsou zapotřebí sušené Bokashi bakterie a bokashi kompostér.

Bakterie Bokashi

Sušené Bokashi je fermentovaný substrát z pšeničných otrub, špaldových plev, základního roztoku EM (efektivní mikroorganismy - kvasinky, fotosyntetizující organismy, aktinomycety, tedy nejběžnější bakterie v půdě a enzymaticky aktivní houby), třtinové melasy, vápence s korálovými řasami a vody. Koupíme je v eko-obchodech.

Kompostér

Ve specializovaných obchodech koupíme Bokashi kompostér, což je nádoba uzavřená vzduchotěsným uzávěrem a opatřená ventilem na spodní části kompostéru. Tím se odpouští přebytečná tekutina. Kompostovací nádoba Bokashi má na dně rošt, aby mohla odtékat šťáva, která vzniká ze směsi bakterií a bioodpadu. Tato šťáva je považována za hlavní produkt celého procesu kompostování.

Postup při kompostování

Do Bokashi kompostéru začneme vkládat bioodpad. Jakmile vytvoří alespoň 4 cm silnou vrstvu, přidají se bakterie. Každou vrstvu je třeba řádně stlačit, aby byl vytlačen veškerý nežádoucí vzduch. Tím se vytvoří ideální podmínky pro činnost bakterií.

Díky vzduchotěsnému krytu je také regulován únik zápachu a znemožněn přístup hmyzu. Až je nádoba kompletně naplněna, nechá se její obsah 10 dní fermentovat a nakonec z ní vznikne hotový kompost. Uvnitř nádoby dochází k rychlému rozkladu odpadu, jeho objem se zmenšuje a kapacita sběrné nádoby se zvětšuje.

třetí den vznikne v kompostéru tekutina, tzv. „Bokashi čaj“, která se používá jako velmi kvalitní hnojivo. To je možné ve zředěné formě (1:200) používat například k hnojení pokojových rostlin.

Nezředěnou šťávu je možné využívat pro čištění odtoků v koupelně a kuchyni – zamezuje totiž vzniku pachů a zároveň dokáže potrubí vyčistit od řas a škodlivých bakterií.

Jaký odpad můžeme dávat do Bokashi kompostéru

 • Slupky z ovoce a zeleniny
 • Zbytky jídel
 • Skořápky z vajec a ořechů
 • Čajové sáčky
 • Kávová sedlina
 • Obilniny, pečivo apod.
 • Sýr, jogurt, vajíčka
 • Menší kosti
 • Zvadlé květiny

Co do kompostéru nedávat

 • Příliš tekuté odpady
 • Větší kosti
 • Popel
 • Papír
 • Zvířecí výkaly
 • Shnilé a rozkládající se odpadky
 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

 • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Nenechte si ujít letní slevu na předplatné

Nenechte si ujít letní slevu na předplatné

Chtěli byste získat přístup ke všem článkům na našem portálu? Pak využijte naši letní slevu a ještě dnes si objednejte zvýhodněné předplatné!

Klastr WASTen: Expertní tým řeší odpady na špičkové vědecké úrovni

Klastr WASTen: Expertní tým řeší odpady na špičkové vědecké úrovni

Klastr WASTen má silnou odbornou oporu ve svých členech a pokrývá rozsáhlou oblast znalostí. Služba Centrum expertů, která je činná v rámci klastru, vznikla nejprve pro členy klastru, aby si mohli vyměňovat své zkušenosti a znalosti. Nyní radí nejen členům, ale i všem zájemcům o informace z oblasti odpadového a oběhového hospodářství.

ENVIROMANAGEMENT 2019: Exkluzivní sleva pro předplatitele

ENVIROMANAGEMENT 2019: Exkluzivní sleva pro předplatitele

Ve spolupráci s organizátory konference Enviromanagement 2019 Vám nabízíme exkluzivní slevu 30% z účastnického poplatku na konferenci ENVIROMANAGEMENT 2019.