http://www.dhplegal.com/
Ekolamp
VODKA

Účinně a ekologicky. Vědci vyvinuli metodu, která vyčistí vodu za pár minut

Čínští vědci vymysleli nový způsob, jakým lze eliminovat bakterie v pitné vodě. Používají k tomu sluneční světlo.

Účinně a ekologicky. Vědci vyvinuli metodu, která vyčistí vodu za pár minut

pixabay

Prototyp čínského výzkumného týmu dokáže vyčistit 10 litrů vody za pouhou jednu hodinu. Přitom způsob, jakým tato technologie funguje, je pozoruhodně jednoduchý. Využívá grafitového nitridu uhlíku (gC 3N 4), který při zasažení ultrafialovým světlem vytvoří molekuly nazvané reaktivní druhy kyslíku (ROS). A právě tyto molekuly jsou velmi účinné při likvidaci bakterií.

Tomuto typu techniky čištění vody se říká fotokatalytická dezinfekce a je slibnou alternativou ke stávajícím systémům filtrace vody (chlorace nebo ozonová dezinfekce). Existující systémy totiž nejsou nijak zvlášť ekologické, na rozdíl od fotokatalytická dezinfekce.

Vzhledem k tomu, že svět bojuje s nedostatkem vody a čelí změnám klimatu, nalézt ekologický způsob čištění pitné vody, je pro nás naléhavé. "Budoucí aplikace technologie fotokatalytické dezinfekce by mohly výrazně snížit nedostatek čisté vody a celosvětový nedostatek energie," vysvětluje hlavní autor projektu Dan Wang.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Siemens uvádí na trh bateriový systém pro rodinné domy

Siemens uvádí na trh bateriový systém pro rodinné domy

Siemens začal nabízet Junelight Smart Battery, akumulátorový systém určený pro domy s vlastní výrobou z obnovitelných zdrojů. Lithium-iontové úložiště kombinuje inteligentní a bezpečný energetický management s moderním designem.

Indie kráčí ve šlépějích Číny, zakazuje dovoz plastového odpadu

Indie kráčí ve šlépějích Číny, zakazuje dovoz plastového odpadu

Další dveře byly zabouchnuty před nadějemi západních zemí, že svůj odpad vyhodí v zámoří. Zdá se, že je nejvyšší čas přejít na jiný model.

Češi loni vytřídili a k recyklaci předali 1 645 tun baterií

Češi loni vytřídili a k recyklaci předali 1 645 tun baterií

V loňském roce Češi odevzdali k recyklaci 1 645 tun použitých baterií, což v průměru představuje 155 gramů baterií na jednoho obyvatele. Účinnost sběru baterií dosahuje v České republice 45 %. Na recyklaci tedy končí necelá polovina všech baterií, které byly dány do oběhu.