http://www.dhplegal.com/
DTE2019
VODKA

Co nám ruský zelený sníh prozrazuje o nárůstu znečištění?

Případy, kdy sníh zezelená nebo zčerná, působí stále větší měrou poplašně. Měli bychom se znepokojovat skutečností, že v celém světě stoupá výskyt barevného sněhu?

Co nám ruský zelený sníh prozrazuje o nárůstu znečištění?

Děvčtáko stojí v Pěrvouralsku v Rusku poblíž zeleného sněhu. Foto: Sociální sítě/Natalija Solovej Zdroj: The Guardian

  • Publicistika
  • 28.02.2019
  • Fiona Harvey / The Guardian / překlad z angličtiny Petr Jarolímek

Nejíst žlutý sníh byla vždy dobrá rada. K tomu můžeme nyní přidat varování před zeleným, růžovým, oranžovým a černým sněhem, neboť nový důkaz našeho zaneřáďování planety je nyní vytesán do nejdotčenějšího prostředí – naší ztenčující se sněhové pokrývky.

Výskyt těchto jevů v Rusku přitáhl internetovou pozornost. Obyvatelé sibiřských měst pozorně sledovali, jak se sníh kolem nich barvil do zelena a černa a někteří byli nuceni kvůli toxickým emisím nosit masky.

Tyto jevy jsou zřejmě spojeny s místními továrnami, zejména s továrnou na zpracování chromu, která má zelený sníh na svědomí. Jak protesty nabírají na síle, Putinova vláda se ocitá pod tlakem.

Znečištění sněhu není nic nového. Tvůrci kampaní varují už léta před nebezpečím tmavého sněhu – před černými, hnědým a šedými pruhy napříč ledem, ze vzduchu jasně viditelnými nad arktickými oblastmi - kvůli jeho účinkům na změnu klimatu.

Tmavý sníh je obarven černým uhlíkem, AKA sazemi – nehořlavými částicemi uvolňovanými spalováním fosilních paliv v uhelných elektrárnách, továrnách a dalších zdrojích a přenášenými na ledové příkrovy větrem.

Když saze padají na bílý sníh, není to jen estetická katastrofa: reflexní sníh a led zvyšují zemské albedo (schopnost povrchu odrážet sluneční světlo) - odrážejí světlo a teplo zpět do vesmíru, ale tmavý sníh namísto toho světlo absorbuje a urychluje globální oteplování.  Odstranění sazí by mohlo zpomalit změnu klimatu a přispět ke snížení teplot až o 0,5 °C.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Chytrá města: vize se začínají naplňovat

Chytrá města: vize se začínají naplňovat

Vize chytrých měst se naplňuje ne tehdy, když chudí začínají jezdit osobními vozy, nýbrž když bohatí začínají jezdit městskou hromadnou dopravou. Uvedenými slovy popsal starosta kolumbijského hlavního města Bogoty svou představu o tzv. smart cities.

Jak neplýtvat potravinami v domácnosti I.

Jak neplýtvat potravinami v domácnosti I.

Každý rok se celosvětově vyhodí 1,3 miliardy tun jídla. Jedná se o 45 % vypěstovaného ovoce a zeleniny, 35 % ryb a mořských plodů, 30 % obilovin, 20 % mléčných výrobků a stejné množství masa. Každý Čech vyhodí průměrně okolo 80 kg potravin ročně, což odpovídá částce zhruba 20 tisíc Kč.

Plasty: Situace v Evropě je neradostná

Plasty: Situace v Evropě je neradostná

V období 1965-2015 zaznamenaly plasty v globálním měřítku nejvyšší dynamiku růstu průměrné roční spotřeby o 6,4 %.