Ecomondo
Ekolamp
VODKA

Rok poté: Recyklační krize v Austrálii přetrvává

Austrálie se obává, že bude muset přesunout toky vytříděných odpadů na skládky. Před více než rokem odmítla Čína přijímat dovezené odpady a tím zastavila export více než jednoho milionu tun australského odpadu ročně. Vedoucí představitelé místních správ varují, že recyklační trh se s tím krokem nevyrovnal a má stále potíže.

Rok poté: Recyklační krize v Austrálii přetrvává

pixabay

Počátkem loňského roku Čína výrazně zpřísnila dovoz 24 druhů odpadů včetně těch recyklovatelných. Tento krok vyvolal řadu problémů, státy po celém světě byly najednou nuceny změnit nakládání s vlastními odpady. Přehodnotit export tisíců tun svých plastů, papíru a lepenky musela i Austrálie, která se od té doby začala potýkat s recyklační krizí.

Problém spočívá v tom, že Austrálie nemá dostatečné kapacity k tomu, aby zpracovávala recyklovatelný materiál a i když export odpadu do jiných zemí pokračuje i nadále, nevyváží se dost. A tak se recyklačním společnostem odpad hromadí, městům zároveň rostou náklady za svoz komunálních odpadů, a ve chvíli, kdy je skladovací kapacita naplněna, odpad se musí odvést na skládku.

Řešení je zřejmé, pomohl by rozvoj domácího recyklačního průmyslu. Ovšem místní samosprávy konstatují, že vybudování lepší infrastruktury a oživení umírajícího trhu brzdí nedostatek finančních prostředků a velmi nízké ceny za recyklaci.

Kam s ním, říká si Austrálie

Po čínském zákazu dovozu odpadů došlo v Austrálii k nadbytku plastových a ostatních recyklovatelných materiálů, neboť národní zařízení, která byla v třídění materiálů špatná již předtím, nedokázala najednou splnit nový čínský standard, který nařizuje maximálně 0,5 % kontaminace odpadu pro recyklaci.

Došlo k náhlému přebytku vytříděných odpadů, který společně s omezenými schopnostmi domácího trhu tvrdě narazil na směšně nízkou hodnotu vyřazeného plastu a papíru. Cena za směsný odpad z papíru se snížila ze 124 dolarů/tunu na 0 dolarů za tunu a uvrhla města do války s komerčními provozovateli, jejichž výrobky byly náhle bezcenné.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Fotografické momentky přibližují atmosféru Dnů teplárenství a energetiky 2019

Fotografické momentky přibližují atmosféru Dnů teplárenství a energetiky 2019

Galerie složená z fotografií Tomáše Trojana přibližuje ve zpětném pohledu hlavní momenty z letošní konference Dny teplárenství a energetiky v Hradci Králové, která se uskutečnila ve dnech 24. - 25. dubna.

Nerovné podmínky a nedodržování pravidel brzdí rozvoj systému zpětného odběru elektrozařízení v Evropě

Nerovné podmínky a nedodržování pravidel brzdí rozvoj systému zpětného odběru elektrozařízení v Evropě

Na výroční konferenci asociace EucoLight, která sdružuje organizace zabývající se recyklací světelných zdrojů a svítidel, se účastníci shodli na prioritách rozvoje evropského odpadového hospodářství.

Úloha energetických sítí v přechodu na čistou energii je letos v centru Fóra o energetické infrastruktuře

Úloha energetických sítí v přechodu na čistou energii je letos v centru Fóra o energetické infrastruktuře

Fórum bylo zřízeno jako součást strategie energetické unie a jejím cílem je odstranit technické a regulační překážky bránící energetice v rámci EU a diskutovat o hlavních otázkách týkajících se infrastruktury a energetické politiky EU.